Ladestatus ved årsskiftet: 713 hurtigladere
10.1.2020 08:00:00 CET | Norsk elbilforening | Pressemelding

- Vi mener det må bygges over 1000 hurtigladere i året for å holde tritt med elbilsalget og unngå at hurtigladekøene vokser, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Tallene er hentet fra den nasjonale ladestasjonsbasen Nobil, som driftes av Norsk elbilforening på oppdrag fra Enova, og viser at det totalt er 2 362 hurtigladere i Norge.
Dette er ladere som leverer 50 kW eller mer, og inkluderer også Teslas eget ladenetterk, samt lynladere som kan levere 150 kW ladeeffekt eller mer.
Antallet lynladere hadde riktignok en massiv vekst i 2019. Antallet økte fra 25 til 226. Det er en økning på hele 804 prosent.
Hurtigladekøene vokste i 2019
I Elbilforeningens spørreundersøkelse, Elbilisten, oppga 64 prosent av elbilistene som brukte hurtiglader at de opplevde ladekø av og til eller oftere når de skulle hurtiglade i 2019. Dette var en økning på 10 prosent fra 2018, og en økning på 25 prosent fra 2017.
- Foreløpige tilbakemeldinger fra elbilister tyder på at køene ikke blir kortere. Det er viktig at kapasiteten på hovedfartsårene utvides og at folk i hele Norge får tilgang på hurtigladere, sier Bu.
Oslo størst blant byene
Av storbyene er det naturlig nok hovedstaden Oslo som er størst med 118 hurtigladere, Bergen har 75, mens Trondheim har 53. Stavanger er hakk i hæl med sine 33 hurtigladere.
Nye Viken fylke på topp
Fordelt på fylke er det nye Viken som er klart best med 586 hurtigladere. Nye Vestland hvor tidligere Hordaland lå på topp, er nå oppe på 418. Innlandet på tredjeplass, har 301 hurtigladere. Nord-Norge ligger fortsatt på bunn hvor nye Troms og Finnmark kun har 46 hurtigladere, hvorav de aller fleste ligger i tidligere Troms fylke.
Klikkbar oversikt finner du her
Hvis du vil se dette innholdet fra elbil.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Tesla største "ladeoperatør"
Av de ulike ladeoperatørene som er etablert i Norge har Tesla klart flest hurtigladere. Denne oversikten gjaldt ved årsskiftet:
-Tesla: 770 hurtigladere
- Fortum: 653 hurtigladere
- Grønn kontakt: 529 hurtigladere
- BKK og Lyse: 232 hurtigladere
- Circle K: 66 hurtigladere
- Ionity: 66 hurtigladere
Sjekk kart med alle hurtigladere i Norge
Hvis du vil se dette innholdet fra d3n3udvbogpuxv.cloudfront.net, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Nøkkelord
Kontakter
Christina BuGeneralsekretær
Tel:+47 959 23 139christina@elbil.noLina StøenKommunikasjonsrådgiver
Tel:99091203lina@elbil.noBilder

Lenker
Om Norsk elbilforening
Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon med formål å fremme elektrisk mobilitet med energieffektive kjøretøy drevet av elektrisitet fra fornybare energikilder.
Norsk elbilforening har over 75.000 medlemmer. Dette er i hovedsak privatpersoner, men vi har også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
3 av 10 gruer seg til hurtiglading på sommerens elbilferie28.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I en fersk undersøkelse svarer 28 prosent av elbilistene at de bekymrer seg for hurtiglading når de er på langtur. Det er betydelig færre enn før.
Dette mener elbilistene er ulempene med elbil22.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I 2022 toppet dårlig hurtigladedekning listen over ulemper med elbil. I 2026 har svaret ramlet ned til 8. plass. – Det blir stadig lettere å lade elbilen langs veien, sier Christina Bu i Elbilforeningen.
Presseinvitasjon: Nordic EV Summit 6.-7. mai5.5.2026 10:38:52 CEST | Presseinvitasjon
Denne uka strømmer verden til Lillestrøm for å lære om elbilutviklingen og hva som skjer innen annen elektrisk mobilitet. Konferansen arrangeres av Norsk elbilforening, i samarbeid med Nova Spektrum.
Kraftig elbilvekst i Europa24.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Elbilsalget i Europa skyter fart. I mars var 22 prosent av alle nye biler elektriske. – Europeiske bilkjøpere vil ha elbil. Disse tallene viser at etterspørselen er større enn noen gang, sier Unni Berge, kommunikasjonssjef i Elbilforeningen.
Halvparten av norske bilister har elbil17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I en undersøkelse Infact har gjennomført for Elbilforeningen svarer 50,5 prosent av norske bilister at de har elbil.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
