La oss snakke om porno!
25.10.2019 14:59:34 CEST | Sanitetskvinnene | Pressemelding
73 prosent av alle 16 år gamle gutter ser porno månedlig eller oftere, viser tall fra Medietilsynets Barn og medier-undersøkelse fra 2016. Blant unge mellom 13 og 16 år besøker 19 prosent pornosider daglig eller ukentlig. Barn og unge er storkonsumenter av porno.
– Vi må tørre å snakke om og problematisere porno på samme måte som vi gjør med annen populærkultur. Når barns første møte med sex er gjennom porno så påvirker det jenter og gutters liv, sier Grete Herlofson, generalsekretær i Norske Kvinners Sanitetsforening.
Porno har aldri vært lettere tilgjengelig enn det er nå. Porno spres raskt på internett. Med smarttelefoner og gratis pornosider, som fungerer som ordinære strømmetjenester, er voldelig porno bare noen få tastetrykk unna. Hele 88 prosent av scenene i ordinær pornografi i dag inneholder fysisk aggresjon.
En fersk studie av tenåringer i fem europeiske land viser en klar sammenheng mellom gutters bruk av porno og sexistiske holdninger til kvinner. Forskerne fant også sammenheng mellom bruk av porno og erfaring med seksuell tvang og misbruk (NKTVS).
Norske Kvinners Sanitetsforening sammen med Redd Barna og Likestillings- og diskrimineringsombudet (LDO) setter ungdom og porno på dagsorden. Vi inviterer til en halvdagskonferanse om porno og dens påvirkning på barn og unge i dagens samfunn.
Konferansen finner sted på Popsenteret (Schous plass) 29. oktober kl. 09.00-12.15.
Nøkkelord
Om Sanitetskvinnene
Sanitetskvinnene (NKS) er Norges største kvinneorganisasjon med 44 000 medlemmer fordelt på 550 lokalforeninger. Hovedsatsingsområdene er kvinners helse og livsvilkår, og trygge lokalsamfunn. Dette bidrar NKS til gjennom frivillighet, forskning, politisk påvirkning og ideelle virksomheter.
Følg pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sanitetskvinnene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
Flere vil bli Sanitetskvinne - Agder vest øker mest24.3.2026 15:29:07 CET | Pressemelding
Sanitetskvinnene opplever økende medlemstall. Agder vest er fylkeslaget som øker mest i landet.
Flere vil bli Sanitetskvinne - Rogaland er størst24.3.2026 13:58:46 CET | Pressemelding
Sanitetskvinnenes medlemstall øker, og er opp i 45 214. Fylkeslaget i Rogaland er det aller største.
Flere vil bli sanitetskvinne24.3.2026 13:30:26 CET | Pressemelding
Sanitetskvinnene er Norges største kvinneorganisasjon og får stadig nye medlemmer. Medlemstallet er nå 45 214 over hele landet, og mange vil gjøre en frivillig innsats.
Sanitetskvinnene får solidaritetsstøtte fra Parat4.3.2026 14:48:41 CET | Pressemelding
Sanitetskvinnene får fagforbundet Parats solidaritetsstøtte for sitt arbeid med kvinnehelse på arbeidsplassen. Målet er mer kunnskap og bedre tilrettelegging, slik at flere kvinner kan stå lenger i jobb.
Sanitetskvinnene fyller 130 år26.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I dag er det 130 år siden Norske kvinners sanitetsforening (nå Sanitetskvinnene) ble stiftet. Organisasjonen var sentral i å bygge opp det norske velferdssamfunnet. Sanitetskvinnene er fortsatt Norges største kvinneorganisasjon og spiller en viktig rolle for kvinnehelse og trygge lokalsamfunn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom