Kvinners alkoholvaner: Fra helgefylla til vinsmaking
For kvinner rundt tretti blir hjemmet en sentral arena for drikking. – Endringen i drikkemønster er en del av å tilpasse seg det fremtidige livet som mødre, viser ny forskning fra Høgskulen i Volda.

– Unge kvinners drikkevaner endrer seg i løpet av tjueårene og gjenspeiler ulike syn på kvinnerollen, forteller Kristine Vaadal.
– Jeg er opptatt av den betydningen alkohol får i ulike settinger for kvinner og menn, og hva det kan fortelle oss om kjønnede forventninger i ulike livsfaser.
Sosiologen har nylig disputert med en avhandling om unge kvinners alkoholbruk. Den består av fire vitenskapelige artikler og baserer seg på to ulike datainnsamlinger. Én der kvinner mellom 18 og 34 er intervjuet, og en med kvinner fra 27 til 34.
Ville vite mer om hverdagsdrikking
– Alkoholforskerne har vært mest opptatt av ungdommers drikkevaner, og sett lite på hverdagsdrikking i slutten av tjueårene og begynnelsen av trettiårene, forteller hun.
Nøkkelord
Kontakter
Kristine Vaadal, Høgskulen i Volda, avdeling for samfunnsfag og historie, kontaktinfo:
Kristine.Vaadal@hivolda.no
(+47) 70 07 52 77
Bilder

Lenker
Om Kilden kjønnsforskning.no
Kjønnsforskere studerer hvilke konsekvenser kjønnsforskjeller har for fordeling av ressurser, makt og muligheter, og hvordan ideer om kjønn formes og kommer til uttrykk i kulturen og samfunnet omkring oss.
Kunnskapssenteret Kilden kjønnsforskning.no har et nasjonalt ansvar for å fremme kjønnsforskning, og kjønnsperspektiver og kjønnsbalanse i forskning og innovasjon gjennom å formidle og sammenstille forskning. For mer informasjon se kjønnsforskning.no.
Følg pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Kilden kjønnsforskning.no på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kilden kjønnsforskning.no
Forsker: Klimapolitikken kan forsterke ulikheter13.5.2022 13:43:41 CEST | Pressemelding
Politikere bør tørre å tenke alternativt når de utvikler klimaløsninger, og få med kunnskap fra flere ulike grupper, mener Cicero-forsker.
Nytt mannsutvalg: Nå skal menns liv i Norge under lupen3.5.2022 15:06:16 CEST | Pressemelding
– Det er viktig at regjeringens nye mannsutvalg bryter opp fastlåste diskusjoner om menns problemer og løfter frem andre sider ved menns erfaringer, mener forskere.
Allmennleger savner helseforskning med kjønnsperspektiver27.4.2022 12:01:05 CEST | Pressemelding
Hvordan får fastleger og helsesykepleiere tilgang til ny forskning på helse? De trenger mer relevant forskning og tid til å oppdatere seg, mener representanter for yrkesgruppene.
Forsker: Vi må forstå menns og kvinners roller i krigen i Ukraina7.4.2022 10:29:47 CEST | Pressemelding
– Denne kunnskapen må vi ha med oss når vi prøver å hjelpe de som flykter og de voldsutsatte, og når vi prøver å forstå hvordan vi kan støtte utviklingen i landet fremover, sier forsker.
Må se kjønnslikestilling og mangfold i sammenheng30.3.2022 13:49:25 CEST | Pressemelding
I dag vet vi relativt mye om likestillingsutfordringene i akademia, men få studier ser på kjønnslikestilling og etnisk mangfold i forskningssektoren i sammenheng. Det viser en ny kunnskapsoversikt fra Kilden kjønnsforskning.no.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom