Kristin Veierød skal lede strømmeutvalg i idretten
1.3.2023 08:00:00 CET | Norges idrettsforbund | Pressemelding

Foruten bred representasjon fra idretten i utvalget, vil også Thor Gjermund Eriksen delta som ekstern bidragsyter i utvalgets arbeid.
– Særforbund og idrettskretser vil være godt representert i utvalget og vil samtidig holdes godt orientert om status og utvikling i det pågående utredningsarbeidet. Målet er å fremskaffe et best mulig, helhetlig og faktabasert saksunderlag for hele norsk idrett og for idrettsstyrets videre behandling av saken, sier generalsekretær Nils Einar Aas i Norges idrettsforbund, og legger til:
– Flere organisasjonsledd og kommuner har fattet egne vedtak om strømming, og det er også fremmet forslag til Idrettstinget om saken. Det er behov for å skape et grunnlag for enhetlige retningslinjer og lik praksis, og der beslutninger kan være fattet på samme faktagrunnlag. Derfor er det viktig at utvalget får et bredt mandat og kan ta tak i aktuelle problemstillinger knyttet til strømming fra breddeidretten.
Pågående kartleggingsarbeid
Siden Idrettsstyrets vedtak i juni 2022 har NIFs administrasjon jobbet videre med ulike prosesser og kartlegginger med sikte på å få frem mer faktabasert kunnskap om strømming fra breddeidretten.
Dette arbeidet inkluderer:
• En grundig og omfattende medvirkningsprosess for barn og unge, et arbeid som vil utføres i samarbeid med Forskningssenter for barne- og ungdomsidrett (FOBU) ved Norges idrettshøyskole (NIH).
• Avklaring av rettslige rammer, herunder behandlingsgrunnlag, reservasjonsløsninger og andre forhold av betydning mht. personvern og GDPR.
• Avklaringer av forhold som må være på plass for at strømming eventuelt skal kunne gjennomføres, herunder tilstrekkelig og relevant informasjon til de berørte.
De seks særforbundene som i dag strømmer fra årsklasse 18 år og eldre, har satt strømming av utøvere under 18-årsklassen i breddeidretten på vent i påvente av en grundigere utredning av saken.
Flere organisasjonsledd har uttrykt et ønske om at det nedsettes et eksternt ledet utvalg med et bredt mandat, og med nødvendig involvering fra norsk idrett.
– Volumet og omfanget av strømming basert på ny teknologi, skaper nye etiske og faktiske problemstillinger som bør utredes nærmere. I dette arbeidet er det viktig at relevante aktører, både i og utenfor idretten høres, sier Aas.
Bredt mandat og med god involvering fra idretten
Utvalget skal gjennomføre en utredning om, og i tilfelle, hvordan strømming fra ulike deler av breddeidretten kan skje innenfor trygge rammer. Utvalget vil både gjennomføre selvstendige utredninger, og vil også basere seg på det pågående kartleggingsarbeidet i idretten.
Utvalgsarbeidet skal resultere i overordnede anbefalinger, og gi norsk idrett og Idrettsstyret et godt grunnlag for eventuelle nye vurderinger av retningslinjer for strømming/filming i breddeidretten. Vurderingene skal være tuftet på:
• En helhetlig og faglig fundert utredning av rettslige, etiske og tekniske aspekter av strømming/filming i breddeidretten.
• En godt forankret medvirkningsprosess i idretten.
• En utredning av effekter av strømming/filming i breddeidretten, herunder utvikling av idrettene og deres synlighet.
• En kartlegging av omfanget av strømming/filming som både har et kommersielt og ikke-kommersielt tilsnitt i Norge og enkelte andre land.
Utvalget vil komme tilbake med en tidslinje og fremdriftsplan for arbeidet.
– Det er ønskelig at utvalget leverer en status i sitt arbeid før Idrettstinget, avslutter Aas.
Utvalgets sammensetning:
• Leder Kristin Veierød
• Thor Gjermund Eriksen
• Erik Langerud, Norges Håndballforbund
• Roger Finjord, Norges Fotballforbund
• Ottar Eide, Norges Ishockeyforbund
• Espen Johansen, Norges Basketballforbund
• Mona Kristiansen, Norges gym og turnforbund
• Lise Røsto Jensen, Norges Skøyteforbund
• Rune Røksund, Rogaland idrettskrets
• Sylvi Ofstad, Troms og Finnmark idrettskrets
• Pål Kristen Rønnevik, Norges idrettsforbund
• Julie Karima Berg, Norges idrettsforbund
I tillegg vil det være en representant fra Norges skiforbund i utvalget.
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:917 09 391finn.aagaard@idrettsforbundet.noBilder

Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Åpen time for pressen 19. mars16.3.2026 10:38:12 CET | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 19. mars kl. 09.45-10.15 etter idrettsstyremøte nr. 10.
Idretten med egen menstruasjonsguide: – Dette er noe vi må snakke mer om8.3.2026 14:53:33 CET | Pressemelding
Idretten lanserer nå sin egen menstruasjonsguide, «Mensen i idretten». Målet med guiden er å øke kunnskapen og forståelsen om kvinnekroppen og hjelpe trenere og støtteapparat til å ta nødvendige hensyn.
Ytterligere én utøver tatt ut til Paralympics i Milano/Cortina17.2.2026 11:08:41 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok tirsdag ut ytterligere én utøver til Paralympics i Milano/Cortina. Totalt er det tatt ut 15 norske utøvere til lekene, som arrangeres fra 6.-15. mars. Troppen er nå komplett.
Tre utøvere tatt ut til Paralympics i Milano/Cortina2.2.2026 13:07:24 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok mandag ut ytterligere tre utøvere til Paralympics i Milano/Cortina. Totalt er det tatt ut 14 norske utøvere til lekene, som arrangeres fra 6.-15. mars.
25 utøvere tatt ut i femte uttak til OL i Milano/Cortina26.1.2026 11:59:43 CET | Pressemelding
Olympiatoppen tok mandag ut den femte gruppen utøvere til OL i Milano/Cortina. Det ble tatt ut 25 utøvere til de olympiske leker og ingen til Paralympics. Totalt er det tatt ut 80 utøvere til OL og 11 til Paralympics. Dette var siste uttak for OL. Det kommer ytterligere ett uttak til Paralympics.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
