Kristin Kloster Aasen skal lede IOCs Future Host Summer Commission
4.10.2019 08:00:00 CEST | Norges idrettsforbund | Pressemelding

Kommisjonen som Kloster Aasen skal lede har i oppgave å være i dialog med potensielle vertsbyer, vertsregioner eller vertsland for sommer-OL og Paralympics, og skal levere innstillinger på fremtidige arrangører til IOCs Executive Board. Det er IOC-sesjonen i plenum som endelig fatter vedtak om hvem som blir olympiske og paralympiske arrangører.
- Jeg, og hele Idrettsstyret, er utrolig glade for denne nyheten. Kristin har en lang og imponerende fartstid som tillitsvalgt på alle nivå i norsk idrett, og hun er en strålende representant for den norske idrettsbevegelsen og våre idrettsverdier internasjonalt. IOC har funnet en person med tillit og integritet til dette viktige vervet. Vi har store ambisjoner om at norsk idrett skal få større innflytelse på den internasjonale arena, og denne oppnevnelsen er en bekreftelse på at Norges stemme og norske verdier er ønsket i utviklingen av den olympiske bevegelse, sier Idrettspresident Berit Kjøll.
Det er etablert to Future Host Commissions; én for sommer-OL/PL og én for vinter-OL/PL. Rumenske Octavian Morariu er oppnevnt som leder for kommisjonen som skal jobbe med å finne fremtidige vinter-OL/PL-arrangører. Kommisjonene er et resultat av den siste reformrunden knyttet til de olympiske og paralympiske søknadsprosessene. Disse prosessene vil i fremtiden være langt mer fleksible enn tidligere, og tar nå form av en aktiv og målrettet dialog mellom mulige vertsbyer og IOCs Future Host Commissions.
- Jeg er både glad og ydmyk over den tilliten som er vist meg ved tildelingen av dette vervet. De olympiske søknadsprosessene har endret seg betydelig de siste årene, og da særlig med hensyn til bærekraft, olympisk arv og nøkternhet og kostnadseffektivitet i søknads- og gjennomføringsfasene. Jeg gleder meg til å ta fatt på oppgaven, sier Kristin Kloster Aasen.
Kristin Kloster Aasen ble valgt som IOC-medlem høsten 2017, og sitter også som medlem av IOCs kommisjon for olympisk arv og bærekraft. Hun var også medlem av IOCs evalueringskommisjon for vinter-OL/PL 2026.
Les mer om de siste reformene i IOCs søknadsprosesser her: https://www.idrettsforbundet.no/nyheter/2019/videre-modernisering-av-de-olympiske-soknadsprosesser/
Kontakter
Finn AagaardKommunikasjonsansvarlig
Tel:91 70 93 91finn.aagaard@idrettsforbundet.noBilder

Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
9 millioner kroner i støtte til barn og unge gjennom Coop-dugnaden15.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Coop-dugnaden har i 2026 gitt støtte til 3154 barn og unge. Dette er det høyeste antallet som har fått støtte i én enkelt tildelingsrunde siden ordningen startet. Årets tildeling fordeler over 9 millioner kroner til barn som trenger økonomisk bistand for å kunne delta i idretten.
Minneord over Hans Majestet Kong Harald V28.8.2026 08:50:43 CEST | Pressemelding
Ved bortgangen av Hans Majestet Kong Harald har Norge mistet en folkekjær og respektert monark.
Opprop til regjeringen for et nytt nasjonalt toppidrettssenter24.8.2026 12:35:54 CEST | Pressemelding
I dag overrakte idrettspresident Zaineb Al-Samarai et opprop fra alle 55 særforbundene i Norge til regjeringen for finansiering av et nytt nasjonalt toppidrettssenter på neste års statsbudsjett.
Åpen time for pressen 20. august17.8.2026 14:33:57 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 20. august kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 13.
Idretten bygger Norges omdømme og merkevare internasjonalt12.8.2026 10:57:27 CEST | Pressemelding
En ny analyse fra Burson dokumenterer hvordan norske idrettsprestasjoner styrker Norges internasjonale omdømme og merkevare.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
