Kristiania belønnes for økt studieproduksjon
6.10.2022 13:30:53 CEST | Høyskolen Kristiania | Pressemelding

Torsdag 6. oktober la finansminister Trygve Slagsvold Vedum frem forslag til statsbudsjettet for 2022. Her foreslås det at statsstøtten til Kristiania for 2023 blir på 373,4 millioner kroner.
Dette er en økning på 48,4 millioner i forhold til 2022.
Økning av studiepoeng gir uttelling for Kristiania
– Dette budsjettet understreker den faglige kvaliteten ved Kristiania. Vi skyter virkelig fart når det gjelder studiepoengproduksjon. Dette er gledelig, og den økte støtten skal gå til videre utvikling av institusjonen til det beste for studentene og samfunnet, sier administrerende direktør Solfrid Lind.
Kristiania jobber aktivt og målrettet mot å bli arbeidslivets universitet, og starter denne høsten opp to doktorgradsprogram. Samtidig fortsetter vi det det gode samarbeidet med arbeids- og næringsliv, blant annet gjennom vår satsing på fleksibel og livslang læring.
– Positivt med flere fagskoleplasser
I statsbudsjettet kommer det også frem at regjeringen ønsker at flere skal ta høyere yrkesfaglig utdanning. De foreslår at 20 millioner går til 500 nye studieplasser til fagskolene i 2023. Studieplassene skal fordeles på grunnlag av lokale, regionale og nasjonale kompetansebehov.
– Kristiania har de siste årene jobbet med å utvikle flere studieprogrammer på fagskolenivå, og tilbyr både sted- og nettbasert høyere yrkesfaglig utdanning. Vi vet at arbeidslivet etterspør denne type utdanninger, og synes det er veldig positivt at regjeringen ønsker å satse mer, sier Solfrid Lind.
FRIPRO
I statsbudsjettet for 2023 foreslår regjeringen at bevilgningene til Forskningsrådet vil være på et stabilt nivå. Ifølge Forskningsrådet betyr dette at de kan lyse ut FRIPRO første halvår 2023.
- Vi synes det er veldig positivt at disse midlene lyses ut i 2023. Dette virkemiddelet er viktig for å støtte opp om fremragende forskning, sier rektor ved Kristiania Trine J. Meza.
Nøkkelord
Kontakter
Michael WerenskioldPresseansvarligHøyskolen Kristiania
Tel:92278772michael.reed@kristiania.noBilder

Om Høyskolen Kristiania
Følg pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Høyskolen Kristiania på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Solfrid Lind tar over som rektor ved Høyskolen Kristiania18.8.2026 14:30:53 CEST | Pressemelding
Solfrid Lind ble i dag innsatt som ny rektor ved Høyskolen Kristiania med mål om å å videreføre Kristianias sterke utvikling og styrke institusjonens posisjon som arbeidslivets universitet.
Kristiania tar grep – styrker grunnlaget for lønnsom vekst22.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Høyskolen Kristiania gjennomfører en omfattende omstilling for å styrke økonomien, øke innovasjonskraften og tilpasse virksomheten til et mer krevende marked. Årsresultatet for 2025 er betydelig påvirket av målrettede tiltak og avsetninger, men underliggende drift er bedre enn forventet.
Ny studie: Akupunktur reduserte kronisk fatigue hos brystkreftoverlevere18.6.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
En ny norsk studie viser at akupunktur kan redusere kreftrelatert fatigue hos kvinner som har gjennomgått brystkreftbehandling. Effekten var fortsatt målbar seks måneder etter behandlingsstart.
Kristiania lanserer ny og fremtidsrettet bachelor i scenekunst9.6.2026 13:46:22 CEST | Pressemelding
Fra høsten 2027 etablerer Kristiania en ny bachelor i scenekunst (BA in Performing Arts) – en ambisiøs satsing som skal utdanne fremtidens scenekunstnere på høyeste kunstneriske og faglige nivå
Kristiania hedrer fremragende underviser5.5.2026 10:00:02 CEST | Pressemelding
Førsteamanuensis Hans Gunnar Brekke ved Høyskolen Kristiania har nylig oppnådd status som merittert underviser
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
