Kriminalomsorgen omorganiserer i Innlandet
10.1.2020 16:38:27 CET | Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) | Pressemelding
1. januar 2020 ble Kriminalomsorgen Innlandet etablert. Kriminalomsorgen Innlandet består av de tidligere enhetene Vestoppland fengsel, Hedmark fengsel, Hedmark og Oppland friomsorgskontor og Kongsvinger fengsel.
- Jeg gleder meg til dette, sa nyansatt enhetsleder for Kriminalomsorgen Innlandet, Jan Korsvold, under markeringen på Ilseng. På bildet får Korsvold (t.h.) på vegne av Kriminalomsorgen Innlandet overrakt et grafisk blad fra regiondirektør Stig Storvik i kriminalomsorgens region øst. Trykket er laget av kunstneren Tom Erik Andersen og heter «I am important, I make a difference».
Storvik hilste fra regionen og seniorrådgiver Marianne Kylstad Øster fra Kriminalomsorgsdirektoratet. Prosjektleder Knut Are Svenkerud orienterte om prosessen frem mot omorganiseringen, og lederne for de ulike delene av virksomheten ble presentert av enhetsleder Korsvold.
Hensikten med sammenslåingen av enhetene er å etablere en sømløs straffegjennomføring under en felles ledelse. Denne organiseringen vil bidra til bedre utnyttelse av enhetens fellesressurser, høyere grad av standardisering og mer likebehandling av de innsatte og domfelte.
Etter sammenslåingen er Kriminalomsorgen Innlandet Norges største enhet i kriminalomsorgen. Enheten vil ha en kapasitet på 303 fengselsplasser fordelt på 124 plasser høy sikkerhet for menn, 20 plasser høy sikkerhet for kvinner, 159 plasser lavere sikkerhet, 32 lenker til elektronisk kontroll og en kapasitet på i underkant av 900 saker knyttet til straffegjennomføring i samfunn, bøtetjeneste og personundersøkelser. Kriminalomsorgen Innlandet vil i tillegg ha spesialkompetanse på straffegjennomføring for utenlandske innsatte.
Budsjettet for 2020 er på om lag 285 millioner kroner. Kriminalomsorgen Innlandet har 258 ansatte og ledes av enhetsleder Jan Korsvold.
Kriminalomsorgen Innlandet vil dekke et areal på 52 500 km2 med et befolkningstall på om lag 386 000 personer. Ansvarsområdet til Kriminalomsorgen Innlandet utgjør ca. 17% av fastlandsarealet i Norge og vil dekke hele Innlandet fylke i tillegg til Jevnaker og Lunner som ligger i Viken fylke.
Prosessen med sammenslåing har vært basert på høy grad av lokal forankring og bred medvirkning fra de ansattes organisasjoner. Det har vært godt samarbeid og bidragsyterne i de forskjellige arbeidsgruppene har vært motivert, kreative og vist stor vilje til å finne gode løsninger som er fremtidsorienterte.
Prosjektet har vært organisert i en styringsgruppe, 4 regionale arbeidsgrupper og 7 lokale arbeidsgrupper. Omstillingsperioden har vært 01.06.2019 til 31.12.2019.
Nøkkelord
Kontakter
Enhetsleder Jan Korsvold, Kriminalomsorgen Innlandet. Tlf. 415 34 469
Regiondirektør Stig Storvik, Kriminalomsorgens region øst. Tlf. 415 34 505
Bilder
Om Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)Solheimsgata 21
2000 Lillestrøm
404 38 800http://www.kriminalomsorgen.no
Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for mars 202621.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Ved utgangen av mars var det 3108 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 539 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse ble 266 gjennomført med elektronisk kontroll (fotlenke), mens 151 var samfunnsstraff. Blant personer under 18 år satt 12 i fengsel, mens 29 gjennomførte straff i samfunnet.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for februar 202612.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Ved utgangen av februar var det 3 075 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 513 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse ble 264 gjennomført med elektronisk kontroll (fotlenke), mens 148 var samfunnsstraff. Blant personer under 18 år satt 9 i fengsel, mens 39 gjennomførte straff i samfunnet.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for januar 202612.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I utgangen av januar var det 3045 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 577 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 294 med elektronisk kontroll (fotlenke) og 168 var samfunnsstraff. 10 mindreårige satt i fengsel, og 42 hadde straffegjennomføring i samfunnet.
Fengselsbetjentutdanningen blir treårig bachelorgrad i 20273.2.2026 09:12:01 CET | Pressemelding
Fra høsten 2027 erstattes dagens toårige, lønnede fengselsbetjentutdanning av en treårig bachelorgrad i straffegjennomføring. Nå har KRUS åpnet opptaket til det som mest sannsynlig blir siste mulighet til å søke den lønnede fengselsbetjentutdanningen, med frist 1. mars.
To nye prorektorer til KRUS21.1.2026 08:27:44 CET | Pressemelding
Kriminalomsorgens høgskole og utdanningssenter KRUS styrker sin faglige ledelse ved å ansette to nye prorektorer. Kristian Mjåland og Veronica Haug Bekkstrand tiltrer henholdsvis som prorektor for forskning og formidling, og prorektor for utdanning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom