Krever lukket lakseoppdrett nå!
13.11.2021 18:04:09 CET | Norges Jeger- og Fiskerforbund | Pressemelding
Villaksen på rødlista
Villaksen er på vei inn på rødlista som «nær truet». Det vil si at regjeringen må handle nå for å beholde en sunn og livskraftig bestand av vårt arvesølv for fremtiden. Det er særlig to faktorer som har en kritisk påvirkning på villaksen, og begge er relatert til oppdrettsnæringen; lakselus og rømt oppdrettsfisk.
Unaturlige konsentrasjoner av lakselus medfører økt dødelighet hos villaks og sjøørret i store deler av landet. Rømt oppdrettslaks blander sine gener med villaks og bidrar til å viske ut lokale genetiske tilpasninger.
Vi vet altså hva som truer villaksen, og vi vet hva løsningen er. Vi må få bukt med rømminger og vi må få slutt på spredning av lakselus. Begge deler løses best ved å ta i bruk lukkete anlegg, der vi fysisk skiller den industrielle oppdrettsvirksomheten fra naturen rundt.
Oppdrett av laks er storindustri
Det svømmer til enhver tid rundt 200 millioner fisk i merder langs kysten. Produksjonen av oppdrettslaks var i 2020 mer enn to og et halvt tusen ganger større enn fangsten av laks i sjø- og elvefisket, målt i tonn.
Pilene peker dessverre nedover for villaksen. Det kommer bare halvparten så mange laks inn fra havet for å gyte, sammenlignet med for 35 år siden. Det til tross for at sjølaksefisket er blitt redusert, sportsfisket er sterkt regulert i elvene, og det er opprettet nasjonale laksevassdrag og nasjonale laksefjorder som skal gi villaksen et særlig vern. Miljøforvaltningen har brukt de virkemidler de har i verktøykassa for å redde villaksen, men den negative utviklingen har likevel fortsatt.
Landbasert industri begynte å rydde opp i sin forurensing på 70-tallet. Det skjedde fordi modige politikere stilte strenge krav og benyttet de virkemidler de hadde, nemlig lovverk og politiske føringer. Det er i grunnen det samme vi ber om nå, men denne gangen på sjøbasert industri.
Dessverre har ikke oppdrettsnæringen evnet å drive miljømessig bærekraftig. Situasjonen er prekær, og ansvarlige politikere må derfor gi forvaltningen nye verktøy, tilpasset vår tid.
Bilder
Om Norges Jeger- og Fiskerforbund
Norges Jeger- og Fiskerforbund er den eneste landsdekkende interesseorganisasjon for jegere og fiskere i Norge. Vi er en partipolitisk nøytral organisasjon, men har et sterkt jakt-, fiske-, og naturpolitisk engasjement i mange saker.
Følg pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Jeger- og Fiskerforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Jeger- og Fiskerforbund
Tåler norsk natur et nytt «oppdrettseventyr»?17.2.2026 13:40:57 CET | Kronikk
Vi må lære av de alvorlige feilene som ble gjort i utviklingen av lakseoppdrett, og se til at torskeoppdrett ikke blir en trussel mot den ville torsken og annet liv langs kysten.
Jegere og fiskere fargelegger fire byer13.2.2026 13:07:00 CET | Pressemelding
Frivillige i Moi, Tvedestrand, Sandefjord og Elverum lyser opp byene med jakt- og fiskeglede når Norges største friluftspodcast kommer med rappkjefta entusiasme, bunnløs kunnskap, piano og gitar.
Jegere og fiskere fargelegger fire byer13.2.2026 11:44:21 CET | Pressemelding
Frivillige i Moi, Tvedestrand, Sandefjord og Elverum lyser opp byene med jakt- og fiskeglede når Norges største friluftspodcast kommer med rappkjefta entusiasme, bunnløs kunnskap, piano og gitar.
Jegere og fiskere fargelegger fire byer12.2.2026 12:22:14 CET | Pressemelding
Frivillige i Moi, Tvedestrand, Sandefjord og Elverum lyser opp byene med jakt- og fiskeglede når Norges største friluftspodcast kommer med rappkjefta entusiasme, bunnløs kunnskap, piano og gitar.
Dramatisk økning i fiskeoppdrett til tross for røde og gule lys. – Nå må merdene lukkes, sier Norges Jeger- og Fiskerforbund.12.2.2026 09:42:02 CET | Pressemelding
Ny rapport viser rekordøkning i mengde oppdrettsfisk i fjor – og stor vekst etter at trafikklyssystemet kom. NJFF ser med sterk bekymring på utviklingen og etterspør endringer av systemet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
