Kredinor kobler seg på Inkassoregisteret
6.9.2022 08:03:25 CEST | Kredinor | Pressemelding

– Det er svært gledelig at Kredinor nå integrerer med oss, som første selskap. De går foran og viser vei og tar samfunnsansvar. Denne API-integrasjonen, hvor også de andre inkassoselskapene vil koble seg på, er banebrytende og vil kunne gi kundene rask oversikt over det de har til inkasso. Fra nå av kan informasjon om inkassosaker og inkassogjeld innhentes på sekunder, ikke dager, sier styreleder i Inkassoregisteret, Hallgeir Kvadsheim.
Kredinor mener at et godt og effektivt inkassoregister er viktig for utviklingen av hele inkassobransjen. Det er et samfunnsansvar å bidra til digitale løsninger som hjelper kundene som har kommet i en vanskelig økonomisk situasjon.
–Vi ønsker å tilby helhetsløsninger som handler om kundenes totale økonomiske situasjon og ikke bare løse den enkelte inkassosak. Når kundene får tilgang til alle sine inkassosaker ett sted har vi et mye bedre utgangspunkt for å hjelpe dem med rådgiving og finne løsninger, sier administrerende direktør i Kredinor, Klaus-Anders Nysteen.
Inkassoregisteret ble åpnet for privatpersoner i juni 2022. Blant initiativtakerne finner vi økonomene og Luksusfellen-ekspertene Hallgeir Kvadsheim og Lene Drange som i en årrekke har hjulpet folk til å komme ut av betalingsproblemer.
– I arbeidet med Luksusfellen merket vi tidlig at det største problemet for folk er å få innhentet en god oversikt over alle inkassosaker. Sakene kan være fordelt på 80 ulike inkassoselskaper – det fins ingen sentral oversikt – slik som gjeldsregisteret er for usikrede lån. Derfor er integrasjonen med Kredinor så viktig, og nå ønsker vi å få på plass resten av inkassoselskapene, sier Kvadsheim.
Kredinor mener inkassoregisteret vil bli en svært viktig hjelp for kundene, allerede denne høsten. Inkassoregisteret skal utvikles sammen med inkassobransjen, det offentlige, NAV – og kundene.
–Som inkassoselskap er vår viktigste oppgave å gjøre det enklere for kundene og ikke legge sten til byrden for dem. Med økende renter, prisstigning og fortsatt høye strømpriser vil privatøkonomien for mange bli utfordret, med flere inkassokrav i tiden som kommer. Vi er derfor svært positive til Inkassoregisteret, sier administrerende direktør i Kredinor, Klaus-Anders Nysteen
Fakta om Inkassoregisteret:
- Tjenesten Inkassoregisteret.com er åpen for privatpersoner.
- Kunden kan logge inn med BankID, og hente alle inkassosaker – kostnadsfritt.
- Inkassoregisteret samler ikke på informasjonen, registeret henter inkassosakene og presenterer dem når folk ber om det.
- Inkassoregisteret kan gi gode råd og objektiv informasjon om gjeldshåndtering.
- Tjenesten er allerede blitt et viktig verktøy for gjeldsrådgivere i NAV, som hjelper folk i økonomisk krise.
- Kredinor er første inkassoselskap som kobler seg mot inkassoregisteret. Jo flere inkassoselskap som kobler seg på, desto enklere og raskere blir det for kundene å få en komplett oversikt over sine inkassosaker.
Kontakter
Klaus-Anders NysteenAdministrerende direktørKredinor SA
Foto: Nicolas Tourrenc
Bilder

Lenker
Om Kredinor
Kredinor er et av Norges største inkassoselskap med løsninger innenfor fakturering, inkasso, porteføljekjøp, kundeservice og betaling. Selskapet har historie tilbake til Christiania Kreditorforening i 1905, og er nå på vei mot en spennende fremtid.Høsten 2022 vil Kredinor og fusjonere med det Sparebanken 1-eide inkassoselskapet Modhi, med hovedkontor i Norge og Norden som hjemmemarked. Det nye selskapet skal hete Kredinor og vil ha om lag 600 ansatte, hvor brorparten jobber i Norge, men med klare vekstambisjoner både i Sverige og Finland. Kredinor AS vil eies av Kredinorstiftelsen og SpareBank 1 Gruppen med like eierandeler. Les mer på www.kredinor.no.
Følg pressemeldinger fra Kredinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kredinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kredinor
Inkasso treffer nye grupper, mens bedriftenes betalingsproblemer vokser15.9.2026 08:40:03 CEST | Pressemelding
Færre privatpersoner får nye inkassosaker, men kravene blir større. Samtidig øker andelen etablerte boligeiere blant nye inkassokunder. Inkassogjelden blant bedrifter vokser kraftig. På lengre sikt, frem mot 2028 ventes en gradvis bedring i husholdningenes likviditet, viser nye tall fra Kredinor som legges frem tirsdag morgen.
Betaler nordmenn regningene sine? Ferske inkassotall avslører hvordan renter, dyrtid og VM-festen påvirker økonomien14.9.2026 10:48:50 CEST | Presseinvitasjon
Tirsdag 15. september presenterer Kredinor ferske analyser basert på egne data fra første halvår 2026. Med sin historie tilbake til 1905 har Kredinor Norges beste datagrunnlag og innsikt om gjeld. I morgen presenteres Kredinor barometer som tar temperaturen på norske husholdningers økonomi.
Kredinor med sterk vekst og lønnsomhet i første halvår11.8.2026 20:28:46 CEST | Pressemelding
Tall for andre kvartal publisert i dag viser at Kredinor leverer nok et sterkt kvartal som samlet sett gir et første halvår med god vekst og høy innfordringsgrad.
Foreløpige nøkkeltall Q2: Kredinor styrker resultatene og vekstutsiktene8.7.2026 13:31:36 CEST | Pressemelding
Foreløpige tall for Kredinor AS som ble publisert i dag, viser at selskapet leverer et sterkt resultat i andre kvartal 2026 som støtter opp om videre vekst.
Kredinors rapport i henhold til Åpenhetsloven er publisert30.6.2026 16:13:05 CEST | Aktuelt
Kredinor har nylig publisert sin årlige rapport i henhold til åpenhetsloven. Rapporten kommer én gang i året, men arbeidet med ansvarlighet i verdikjeden pågår hele året. For Kredior handler dette om mer enn etterlevelse. Bedre kunnskap om leverandørene våre gjør oss i stand til å redusere risiko, ta bedre beslutninger og bygge en mer robust og lønnsom virksomhet. Dessuten vet vi at vår kontroll med underleverandører skaper trygghet for våre bedriftskunder. Årets rapport er resultatet av et godt samarbeid mellom bærekraftsavdelingen og innkjøp, og omfatter 729 aktive leverandører i Norge, Sverige og Finland. Om lag 96 prosent av leverandørene ble ikke gjenstand for videre analyse etter første KI-baserte risikovurdering, blant annet på grunn av lav eller middels risiko og god tilgang på offentlig informasjon om leverandørenes bærekraftsarbeid. Etter avgrensningene gjennomførte vi utvidede aktsomhetsvurderinger av 25 leverandører. Ingen står igjen som uavklart eller med høy risiko, men v
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
