Kredinor kjøper dansk inkassoselskap
4.4.2017 07:33:38 CEST | Kredinor | Pressemelding

- Vi er fantastisk glade og stolte over vår nye base i Danmark, forteller administrerende direktør Tor Berntsen i Kredinor, og legger ikke skjul på at kjøpet av KIS både er et ønske-scenarie og starten på et nordisk eventyr.
Langvarig samarbeide gjennom European Collectors Association
Kredinor har hatt virksomhet i det norske markedet i 112 år og er i dag Norges største inkassoselskap målt i antall saker og nest størst målt i omsetning. For å sikre ytterligere vekst har det vært naturlig å se utenfor Norge. Med etablering i Sverige, som ble kunngjort for kort tid siden og nå kjøpet av KIS, styrker Kredinor sin posisjon overfor eksisterende kunder som etterspør inkassoløsninger på tvers av landegrenser. Kredinor har gjennom flere år samarbeidet med KIS gjennom organisasjonen European Collectors Association, som består av europeiske inkassoselskap.
-Vi ønsker å tilby et felles nordisk alternativ til alle våre nåværende kunder i Norge, og har derfor etablert oss med nytt selskap i Sverige og kjøpt Købmandstandens Inkasso Service A/S i Danmark, sier Tor Berntsen og fortsetter: Vi har kjent Købmandstandens Inkasso Service som en seriøs, kompetent og veldrevet partner siden 1984 så det var helt naturlig for oss å starte der da vi så på Danmark. Vi har 500 dyktige medarbeidere i Norge som håndterer 1,6 millioner inkassosaker og har kontorer i 11 større byer, så tiden var inne til å se ut over Norges grenser, fortsetter Tor Berntsen.
Familieselskap selger til Kredinor
Selgeren av KIS er Lone Zangenberg, som er 3. generasjon eier av familieselskapet. Hun var ikke i tvil da Kredinor tok kontakt med henne. – Tor Berntsens plan om et sterkt nordisk inkassoselskap med KIS som den danske delen var helt riktig fra første dialog i november 2016, sier Lone Zangenberg. – Selv om det er mange følelser involvert i å selge familieselskapet etter så mange års eierskap, var det fornuftig både for meg og KIS sine dyktige medarbeidere, forteller Lone Zangenberg. – Kredinor er den rette kjøper på det rette tidspunkt, og jeg var svært glad for å fortelle nyheten om handelen til våre medarbeidere tidlig på dagen i går.
En utfordrer i det danske markedet
Med dette kjøpet skjerper Kredinor konkurransen i det danske inkassomarkedet, hvor Lindorff og Intrum Justitia hittil har vært de største nordiske aktørene. –Vi har en klar ambisjon om vekst og har som mål å bli et dominerende selskap i Norden. Købmandstandens Inkasso Service A/S har 100% fokus på inkasso, men med overtagelsen vil Kredinor utvide med nye produkter og løsninger på det danske marked og ikke minst tilby en nordisk løsning, forteller administrerende direktør Tor Berntsen videre. – Vi vil utnytte synergier og gå inn for å bli den foretrukne nordiske partner innenfor inkasso, avslutter Tor Berntsen.
Viderefører dansk ledelse
Det meste blir som før når kjøpsavtalen nå er formelt i orden. Direktør Jørgen René Byrholt fortsetter som daglig leder for inkassovirksomheten i Ballerup, utenfor København. - Vi er alle superglade for dette som er en god handel for alle parter. Jeg gleder meg veldig til å bli en del av Kredinor som vi har arbeidet så godt sammen med i over 30 år. Vi er enige om svært mange ting, og med Kredinors store organisasjon, ekspertise og engasjement i ryggen skal vi ut på et eventyr, avslutter Jørgen Rene Byrholt, direktør for Kredinor i Danmark.
Kontakter
For ytterligere informasjon og spørsmål kontakt:
Adm. direktør Tor Berntsen, Kredinor - mobil: +47 (905) 34 636
Direktør Jørgen René Byrholt - mobil: +45 2030 4468
Tor BerntsenAdministrerende direktør
Tel:+47 905 34 636tor@kredinor.noBilder




Lenker
Om Kredinor
Kredinor er et av de største inkassoselskap i Norge målt i omsetning og det største målt i antall mottatte saker. Selskapet mottar 1 million inkassosaker hvert år. Medregnet oppdragene innenfor purring og reskontroadministrasjon håndterer Kredinor totalt 1,6 millioner saker årlig, et tall som er sammenlignbart med bransjens tall for 2016 på totalt 7,9 millioner inkassosaker. Innenfor fakturaservice tilbyr Kredinor fakturering og kundeservice for oppdragsgivere. I 2016 sendte Kredinor totalt 8 millioner fakturaer på vegne av disse. Kredinor er bransjespesialist og markedsledende innenfor energi og telecom - og i sterk vekst innenfor bank/finans, handel og service, parkering - og offentlig sektor. Kredinor er et et samvirkeforetak som eies av medlemmene som også er kunder. Selskapet har nesten 500 medarbeidere fordelt på virksomheten i 11 byer i Norge i dag. Med etableringen i Sverige og kjøp av det danske inkassoselskapet Købmandstandens Inkasso Service A/S (KIS) i 2017 etablerer Kredinor virksomhet utenlands for første gang siden oppstarten i Norge i 1905. www.kredinor.no.
Følg pressemeldinger fra Kredinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kredinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kredinor
Inkasso treffer nye grupper, mens bedriftenes betalingsproblemer vokser15.9.2026 08:40:03 CEST | Pressemelding
Færre privatpersoner får nye inkassosaker, men kravene blir større. Samtidig øker andelen etablerte boligeiere blant nye inkassokunder. Inkassogjelden blant bedrifter vokser kraftig. På lengre sikt, frem mot 2028 ventes en gradvis bedring i husholdningenes likviditet, viser nye tall fra Kredinor som legges frem tirsdag morgen.
Betaler nordmenn regningene sine? Ferske inkassotall avslører hvordan renter, dyrtid og VM-festen påvirker økonomien14.9.2026 10:48:50 CEST | Presseinvitasjon
Tirsdag 15. september presenterer Kredinor ferske analyser basert på egne data fra første halvår 2026. Med sin historie tilbake til 1905 har Kredinor Norges beste datagrunnlag og innsikt om gjeld. I morgen presenteres Kredinor barometer som tar temperaturen på norske husholdningers økonomi.
Kredinor med sterk vekst og lønnsomhet i første halvår11.8.2026 20:28:46 CEST | Pressemelding
Tall for andre kvartal publisert i dag viser at Kredinor leverer nok et sterkt kvartal som samlet sett gir et første halvår med god vekst og høy innfordringsgrad.
Foreløpige nøkkeltall Q2: Kredinor styrker resultatene og vekstutsiktene8.7.2026 13:31:36 CEST | Pressemelding
Foreløpige tall for Kredinor AS som ble publisert i dag, viser at selskapet leverer et sterkt resultat i andre kvartal 2026 som støtter opp om videre vekst.
Kredinors rapport i henhold til Åpenhetsloven er publisert30.6.2026 16:13:05 CEST | Aktuelt
Kredinor har nylig publisert sin årlige rapport i henhold til åpenhetsloven. Rapporten kommer én gang i året, men arbeidet med ansvarlighet i verdikjeden pågår hele året. For Kredior handler dette om mer enn etterlevelse. Bedre kunnskap om leverandørene våre gjør oss i stand til å redusere risiko, ta bedre beslutninger og bygge en mer robust og lønnsom virksomhet. Dessuten vet vi at vår kontroll med underleverandører skaper trygghet for våre bedriftskunder. Årets rapport er resultatet av et godt samarbeid mellom bærekraftsavdelingen og innkjøp, og omfatter 729 aktive leverandører i Norge, Sverige og Finland. Om lag 96 prosent av leverandørene ble ikke gjenstand for videre analyse etter første KI-baserte risikovurdering, blant annet på grunn av lav eller middels risiko og god tilgang på offentlig informasjon om leverandørenes bærekraftsarbeid. Etter avgrensningene gjennomførte vi utvidede aktsomhetsvurderinger av 25 leverandører. Ingen står igjen som uavklart eller med høy risiko, men v
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
