Krafttak for kriminelle gjengangere i tidligere Østfold
Det skjedde på Quality Hotel Sarpsborg Grålum.
Prosjektet er nyskapende ved at Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) og Arbeids- og velferdsdirektoratet ønsker å engasjere private fond og kapitaleiere til å finansiere driften av prosjektet, gjennom det som kalles sosiale investeringer. En sosial investering kan lønne seg ved at staten gir garanti for tilbakebetaling hvis prosjektet lykkes. Hvis prosjektet mislykkes i form av dårlige resultater, kan investerte midler gå tapt. Det arbeides nå med å finne frem til konkrete prosjekter som kan la seg gjennomføre.
Prosjektet ble presentert av Tormod Moland (t.v.) fra Arbeids- og velferdsdirektoratet og Per Andersen fra KDI.
- Mange soner en straff og kommer aldri tilbake til rettsvesen og kriminalomsorg. Men etter at domfelte har fått sin andre dom, øker risikoen kraftig for at de skal bli gjengangere, sier KDIs prosjektleder Per Andersen.
Det store flertallet av kriminelle gjengangere har levekårsproblemer på ett eller flere områder.
Når lovbrytere blir gjengangere, utløser det store kostnader på offentlige budsjetter, samtidig som det påfører både den domfelte, hans nærmeste og ofrene lidelse. Ved å involvere frivillige organisasjoner og private interesser, legges det til rette for både nye arbeidsformer og nye finansieringsformer i tilbakeføringen av de innsatte til samfunnet. Slike løsninger er i bruk i Sverige og Danmark, og med gode resultater.
- Både samfunnet og den domfelte har mye å tjene på at arbeidet med å tilbakeføre lovbrytere til samfunnet styrkes, sier Andersen.
Til stede på møtet på Grålum var representanter for kommunene Moss, Fredrikstad, Sarpsborg, Indre Østfold og Halden. Også politiet, kriminalomsorgen i Østfold-området, Arbeids- og velferdsdirektoratet og organisasjoner som Røde Kors, Kirkens Bymisjon og Blå Kors var representert, sammen med Sparebankstiftelsen Østfold og Akershus og Ferd sosiale entreprenører.
Østfold-kommunene og organisasjoner og private aktører inviteres nå til å gå med i prosjektet, som har en kostnadsramme på 16 millioner kroner og der det meste dekkes av staten. I utgangspunktet ser KDI for seg at det kan bli aktuelt å involvere omkring 50 domfelte fra Østfold i prosjektet.
Kommunene velger selv hvem som skal levere de aktuelle tjenestene til de domfelte når de løslates, men tjenesteleverandørene bør ha erfaring fra arbeid med tilsvarende klientgrupper fra tidligere.
Resultatene fra prosjektet skal evalueres av Oxford Research. Ønskede resultater er for eksempel at den løslatte domfelte avstår fra ny kriminalitet, slutter å ruse seg, kommer seg i arbeid, gjennomfører skolegang og har tilhold i fast bolig.
Kontakter
Seniorrådgiver Per Andersen, Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI). Tlf. 480 66 713
Bilder
Om Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)Solheimsgata 21
2000 Lillestrøm
404 38 800http://www.kriminalomsorgen.no
Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
16 personer er innvilget varetekt med elektronisk kontroll (fotlenke)28.10.2025 07:10:37 CET | Pressemelding
Fra 15. august har domstolene kunnet beslutte at personer som er siktet i en straffesak kan gjennomføre varetekt med elektronisk kontroll på bestemte oppholdssteder i samfunnet i stedet for å gjennomføre varetekt i fengsel. Hittil har 16 personer fått innvilget dette.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for september 202521.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
I september var det 3037 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 521 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 263 med elektronisk kontroll (fotlenke) og 155 var samfunnsstraff. Ved utgangen av august satt 13 personer under 18 år i fengsel.
Stor interesse for ny utdanning i kriminalomsorgen17.10.2025 11:41:44 CEST | Pressemelding
Mer enn 500 søkere har søkt seg til 50 studieplasser i den nye desentraliserte utdanningen, hvor man kan jobbe i et lokalt fengsel mens man studerer.
Kriminalomsorgens nye nasjonale operasjonssentral på plass i Horten15.10.2025 10:07:35 CEST | Pressemelding
Kriminalomsorgens operasjonssentral (KOPS) er en ny nasjonal fellesenhet for overvåking, håndtering og koordinering av hendelser og kontrolloppgaver i kriminalomsorgen. Enheten er lagt til kriminalomsorgen region sør og ble opprettet etter enighet i forhandlingene om å flytte kontrollsentralen fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) til et operativt nivå.
Historisk fengselsbetjentopptak er åpent11.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
For første gang i historien setter kriminalomsorgen i gang en deltidsutdanning i fengsler over hele landet. Fra 15. september kan de som ønsker å bli fengselsbetjent endelig søke.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom