Kraftig fall i befolkningsveksten demper presset i boligmarkedet
23.2.2021 13:02:20 CET | NBBL - Norske Boligbyggelag | Pressemelding

– Befolkningsvekst er en viktig driver for boligmarkedet og fremtidig boligbehov. Det bor i gjennomsnitt bor 2,2 personer per bolig, og NBBL vurderer derfor byggeaktiviteten på landsbasis som høy. Men Oslo er dessverre et unntak, sier Christian Frengstad Bjerknes, sjeføkonom i NBBL.
– Befolkningsveksten har avtatt betydelig de siste årene. Lavere befolkningsvekst drives hovedsakelig av mindre arbeidsinnvandring, men også fødselsoverskuddet avtar. Nedgangen i 2020 må imidlertid sees i sammenheng med korona, men den langsiktige trenden viser altså lavere befolkningsvekst. Byggeaktiviteten har allikevel holdt seg relativt høy og sammen med utsikter til raskere renteoppgang kan det forhåpentligvis bidra til å dempe boligprispresset, sier Frengstad Bjerknes.
Nøkkelord
Kontakter
Christian F. BjerknesSjeføkonom
Tel:970 40 963cb@nbbl.nowww.nbbl.no/blogg/Bilder

Lenker
Om NBBL - Norske Boligbyggelag
Norske Boligbyggelags Landsforbund SA (NBBL) er en partipolitisk uavhengig interesseorganisasjon som har til formål å samle boligbyggelag i Norge og arbeide for deres felles interesser. Vi jobber med å påvirke myndighetene til å føre en aktiv og bærekraftig bolig– og bygningspolitikk som sikrer alle medlemmer rett til en god bolig og et godt bomiljø.
Følg pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NBBL - Norske Boligbyggelag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NBBL - Norske Boligbyggelag
Svak utvikling i borettslagsprisene i andre kvartal2.7.2026 12:02:00 CEST | Pressemelding
Prisen på borettslagsboliger økte med beskjedne 0,2 prosent fra første til andre kvartal i år, ifølge NBBLs prisstatistikk for borettslagsboliger.
NBBL om forslag fra Skattekommisjonen: Ny formuesskatt må ikke bli en ny boligskatt24.6.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Boligfradraget i et skatteforlik må være så høyt at formueskatten ikke blir en ny boligskatt. – Vi må ikke svekke folks mulighet til å eie egen bolig, for eierlinjen har bidratt til stabile, trygge boforhold og lavere formuesulikhet, sier Bård Folke Fredriksen, adm.dir. NBBL
Folk tror på høyere boligpriser og høyere renter23.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Husholdningene har klare forventninger om at boliglånsrenten skal videre opp, samtidig er de optimistiske til boligprisutviklingen det kommende året, viser NBBLs Boligmarkedsbarometer for juni.
Boligbyggelagene vokser i et tøft boligmarked19.6.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
I et vanskelig boligmarked har boligbyggelagene økt medlemsmassen sin med 3,9 prosent hvert år siden 2019. – Boligbyggelagene har vært gode på å tilpasse seg nye tider, sier Bård Folke Fredriksen i NBBL.
Irriterer osen fra naboens grill deg?15.6.2026 12:01:00 CEST | Pressemelding
Med finværet vil mange grille og nyte middagen utendørs. Men er det fritt fram for naboen å røyklegge hele nabolaget?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
