Koronaviruset preger flytrafikken i Norge
10.3.2020 09:36:29 CET | Avinor | Pressemelding

Det første tilfellet av korona-viruset i Norge ble bekreftet på kvelden 26. februar 2020, og flytrafikken gikk umiddelbart ned med 5 prosent de siste dagene av februar. Denne trenden har fortsatt, og den første uken av mars var det en tydelig nedgang i den totale trafikken på Avinors flyplasser.
- Vi ser en klar nedgang i flytrafikken i begynnelsen av mars, og vi venter at dette vil fortsette så lenge vi har situasjonen med koronaviruset, sier konsernsjef i Avinor, Dag Falk-Petersen.
Han sier at dette er en krevende situasjon for luftfarten i både Norge og internasjonalt. og ber reisende forholde seg til råd fra norske helsemyndigheter.
- Det er nedgang i flytrafikken i hele verden og det er vanskelig å angi eksakt hvor lenge denne trafikknedgangen vil fortsette. Det vi vet er at det er vesentlig færre reisende til og fra norske flyplasser enn hva som er normalt, og årsaken er koronaviruset. Derfor vil vi oppfordre alle reisende til å sette seg godt inn i de råd som kommer fra norske helsemyndigheter slik at man er godt forberedt før man skal ut og fly.
Trafikkutvikling fremover og tiltak mot korona
Basert på siste ukers utvikling må det forventes nedgang i flytrafikken fremover, både på innenriks og utenriks trafikk.
Det er sentrale myndigheter ved Folkehelseinstituttet, Helse- og omsorgsdepartementet og Helsedirektoratet som utarbeider nasjonale føringer og tiltak ved norske flyplasser og grenseoverganger. De nasjonale myndighetene er også i kontakt med internasjonale fora og myndigheter.
- Vi har iverksatt tiltak ved våre flyplasser i henhold til Folkehelseinstituttets rutiner for varsling og håndtering av passasjer med mistenkt koronavirus (2019-nCoV) på fly og flyplasser i Norge. Lufthavnene våre har oppdatert sine beredskapsplaner for pandemi, og er i dialog med lokale helsemyndigheter. Det er lokal kommuneoverlege som har smittevernansvaret for hendelser ved lufthavnene, sier Falk-Petersen.
Skuddårsdag ga vekst i ferbruar
- Takket være en ekstra skuddårsdag i februar i år ser vi en vekst i flytrafikken, og uten denne dagen ville det vært en svak nedgang, sier trafikkdirektør i Avinor, Gaute Skallerud Riise.
På Bergen lufthavn Flesland var det en økning i flytrafikken på 2,8 prosent, mens det på Oslo lufthavn var 0,3 prosent vekst.
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom 2100 - 0630 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder
Lenker
Om Avinor
Avinor har ansvar for 44 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Venter travle dager på Oslo lufthavn23.9.2026 13:20:17 CEST | Pressemelding
Høstferien nærmer seg, og Avinor venter travle dager. Nærmere to millioner skal reise gjennom Oslo lufthavn gjennom høstferieukene.
Veksten i utanlandsreisande held fram11.9.2026 08:05:00 CEST | Pressemelding
Nesten fem millionar passasjerar reiste gjennom Avinor sine lufthamner i august. Sterk vekst i utanlandsreisande veg opp for ein nedgang i innanlandsreisande, og dei samla tala enda berre marginalt under nivået frå same månad i fjor.
Oslo lufthavn forbereder seg på ekstraordinær trafikk i forbindelse med Kong Harald Vs gravferd4.9.2026 15:51:34 CEST | Pressemelding
Kong Harald Vs gravferd onsdag 9. september vil prege trafikken ved Oslo lufthavn. Det ventes mange gjester og økt aktivitet ved lufthavnen, og Avinor ber både reisende, presse og publikum følge informasjon fra myndighetene, flyselskapene og lufthavnen.
Air Canada åpner historisk direkterute mellom Toronto og Oslo3.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemelding
Oslo får en historisk direkteforbindelse til Canada når Air Canada åpner sommerrute mellom Toronto og Oslo fra 3. juni 2027.
Første halvår 2026: Styrket resultat tross urolige tider26.8.2026 14:05:00 CEST | Pressemelding
Avinor leverer et godt første halvår 2026, til tross for geopolitisk uro og usikkerhet i markedet. Passasjertrafikken vokser, og inntjeningen styrker seg sammenlignet med tilsvarende periode i fjor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

