Koronasommeren påvirket trafikken på turistvegene

Lite trafikk på flere populære turistveger
– Mange utenlandske bobilturister søker seg til typiske norske reisemål som Geiranger, Trollstigen og Lofoten. Så da de utenlandske turistene uteble, opplevde disse turistvegene en betydelig nedgang i trafikken sommeren 2020 sammenlignet med 2019, forteller Per Morten Lund, direktør for Transport og samfunn i Statens vegvesen.
Trafikktall fra Statens vegvesen viser at de nasjonale turistvegene Lofoten, Geiranger-Trollstigen Gaularfjellet og Aurlandsfjellet hadde den største nedgangen i sommermånedene juni–august 2020 sammenlignet med tilsvarende periode året før.
- Gaularfjellet, -39 prosent
 - Geiranger – Trollstigen, -13 prosent
 - Aurlandsfjellet, -24 prosent
 - Lofoten, -7 prosent
 
Solid økning
Flere turistveger opplevde til alt hell en solid økning i sommertrafikken 2020 sammenlignet 2019, siden mange nordmenn valgte å feriere i eget land.
- Ryfylke 12 prosent
 - Valdresflye 11 prosent
 - Rondane 10 prosent
 - Atlanterhavsvegen 8 prosent
 - Havøysund 8 prosent
 - Helgelandskysten 5 prosent
 
– Dette kan være året da du bør utforske de nasjonale turistvegene. De fleste av dem har god plass, og du har hele 18 turistveger å velge mellom. Men, det er viktig å huske på at ferien starter allerede når du setter deg i bilen. Unngå å stresse, hold køen og fartsgrensen og legg gjerne inn flere pauser på en av de mange utsiktspunktene og rasteplassene underveis, oppfordrer Lund.
Bedre oversikt i sommertrafikken
Statens vegvesen har nylig lansert en ny tjeneste som skal gjøre det lettere for bilistene å holde seg oppdatert i trafikken. Når du legger ut på sommerens biltur kan du finne alle Norges Nasjonale turistveger, neste ladeplass og holde øye med ferjekøer og vegarbeid i Vegvesenets kartløsning på vegvesen.no/trafikk.
– Vi håper at vegkartet skal gi deg nyttig informasjon underveis og gjøre det lettere å være turist i eget land, avslutter Lund.
Sjekk vegvesen.no/trafikk når du er på reise, og ta en titt på Nasjonaleturistveger.no for inspirasjon til årets sommerferie.
Nøkkelord
Kontakter
Silja Lena LøkenSenior kommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen, Transport og samfunn
Tel:+4795136329silja.loken@vegvesen.noPressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Bilder


Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Markerte oppstart på E39 Veibustkrysset3.11.2025 16:26:45 CET | Pressemelding
Statssekretær Tom Kalsås og Sula-ordførar Turid Humlen tok mandag første spadestikk for utbetring av E39 Veibustkrysset.
Statens vegvesen tar i bruk opsjon i fem av åtte driftskontrakter3.11.2025 11:51:30 CET | Pressemelding
Fem av åtte vegdriftskontrakter som går ut i 2026, forlenges med to eller tre år, etter at Statens vegvesen har blitt enig med entreprenørene om å ta ut opsjon.
Stenger rv. 41 i Birkenes for å skifte bruplate3.11.2025 10:41:48 CET | Pressemelding
Den gamle bruplata på rv. 41 Myrene bru langs Birkelandsveien skal fjernes og erstattes av ei ny. Rv. 41 sør for Høygilt blir stengt i fire uker fra 10. november.
Nesten 100 omkomne i trafikken1.11.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Så langt er 99 mennesker drept i trafikken i Norge. Ni av dem døde i oktober. Det er 21 flere omkomne i år enn på samme tid i fjor. Dette viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
Det blir køer på E18 i Bærum også denne helgen31.10.2025 12:00:43 CET | Pressemelding
Mange tok oppfordringen om å la bilen stå sist helg. Denne helgen blir det innsnevringer på E18 mellom Høvik og Lysaker også på dagtid lørdag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
