Korona-tiltak ved lufthavnene

Det er sentrale myndigheter ved Folkehelseinstituttet, Helsedepartementet og Helsedirektoratet som utarbeider nasjonale føringer og tiltak ved norske flyplasser og grenseoverganger.
Avinor har foreløpig gjennomført tiltak knyttet til informasjonsformidling om håndvask og renhold. Dette er distribuert ved alle lufthavner. Vår informasjon er alltid basert på den siste informasjonen fra Folkehelseinstituttet - les mer her.
Lufthavnene har oppdatert sine beredskapsplaner for pandemi, og er i dialog med lokale helsemyndigheter. Det er lokal kommuneoverlege som har smittevernansvaret for hendelser ved lufthavnene.
- Hvilke tiltak som settes inn kan endre seg i dagene fremover og er som sagt basert på føringer fra helsemyndighetene, sier Gurli Høeg Ulverud, kommunikasjonssjef i Avinor.
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom 2100 - 0630 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder

Om Avinor
Avinor har ansvar for 44 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Godt over 5 millionar reisande i juni11.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
I juni nytta godt over fem millionar reisande Avinor sine lufthamner. Dette er ein auke på 5 prosent.
Sommerens heteste oppdrag – ikke akkurat hverdagskost11.7.2025 10:20:47 CEST | Pressemelding
Nå som det er høye temperaturer blir brannmannskapene på Oslo lufthavn daglig sendt på uvanlige oppdrag. Når solen steker som verst, må de ut og redde asfalten fra varmen.
Utvider Beijing-tilbudet: Blir helårsrute10.7.2025 10:11:55 CEST | Pressemelding
Hainan Airlines viderefører direkteflyvningene mellom Oslo lufthavn og Beijing gjennom vintersesongen. Dette betyr at ruten nå blir et helårig tilbud.
Advarer om powerbank: - Dette er forbudt9.7.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Sommerutfarten er i gang, og mange reisende pakker i disse dager kofferten. En feriefavoritt mange fremdeles pakker feil, er powerbanks. Disse er nemlig forbudt i innsjekket bagasje.
Åpner ny direkterute til Phuket4.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
Norse Atlantic Airways satser på ny rute fra Oslo lufthavn til Thailand. Ruten åpner i desember, og tar reiseglade nordmenn hele veien til Phuket - uten stopp.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom