Kontinuerlig læring er årets største globale HR- og ledelsestrend
27.5.2019 09:06:59 CEST | Deloitte | Pressemelding

I takt med hyppige endringer i samfunnet og i arbeidslivet blir det stadig viktigere for virksomheter å implementere kontinuerlig læring for medarbeidere og ledere. Deloitte Human Capital Trends 2019 viser at virksomheters evne til å utvikle nye ferdigheter – og gjøre læring til en integrert del av arbeidshverdagen – er årets viktigste trend.
Felles eierskap for læring = felles ansvar for læring
Mer enn 80 prosent av respondentene i årets undersøkelse meldte om økte investeringer i opplæringsprogrammer for å videreutvikle ansattes ferdigheter.
– Organisasjoner må utvikle en kultur for læring på tvers av organisatoriske grenser og stillingsnivåer, kun da kan de møte fremtidige behov for kompetanse og problemløsing på en god måte, sier Eva Gjøvikli, partner og leder av Human Resources i Deloitte.
Ledere og ansatte må ta felles eierskap for integrerte læringsmodeller. Det er en økende oppslutning om at ansvaret for læring og utvikling må deles mellom medarbeiderne og organisasjonen; mellom HR og forretningsområdene; mellom organisasjoner og utdanningsinstitusjoner. Vi snakker om delt ansvar, felles eierskap for læring og utvikling.
Den sosiale virksomheten har kommet for å bli
Den gjennomgående trenden i årets rapport handler om å sette menneskene i sentrum og å skape en dypere mening med arbeidet. Det er en naturlig forlengelse av fjorårets store trend som handlet om «den sosiale virksomheten» – en virksomhet som tar et sosialt samfunnsansvar og som arbeider tett med medarbeidere, kunder og samfunnet for øvrig. Organisasjoner må bry seg om mer enn egen profitt!
Samtidig ser vi at ledere i «sosiale virksomheter» forventer større vekst enn ledere for øvrig. 73 prosent av lederne i «sosiale virksomheter» forventer en sterkere vekst i 2019 enn i 2018. Tilsvarende tall for virksomheter som ikke prioriterer tiltak for å fremme en bærekraftig utvikling i samspill med sitt økosystem er 55 prosent. 56 prosent oppga også at de tror spørsmål og problemstillinger rundt det å drive en «sosial virksomhet» vil bli viktigere om tre år enn det er i dag.
Om undersøkelsen
Deloittes Human Capital Trends er basert på svarene fra nesten 10.000 respondenter (hvorav 500 fra Norden), fordelt på 119 land. Det gjør undersøkelsen til den største av sitt slag globalt.
Årets rapport er delt inn i tre hoveddeler: (1) Fremtidens arbeidskraft, (2) Fremtidens organisasjon og (3) fremtidens HR. Klikk på lenkene til hvert kapittel for å se sammendrag av de nordiske resultatene.
Kontaktperson
Eva Gjøvikli, partner og leder av Human Resources i Deloitte
+47 950 54 252
Kontakter
Elisabeth EvjenDirector
Tel:+47 412 70 000eevjen@deloitte.noFrode Vik JensenPartner
Tel:+47 995 95 000fvikjensen@deloitte.noBilder


Om Deloitte
Deloitte er et markedsledende selskap som leverer revisjon, advokattjenester, finansiell rådgivning, risikoanalyser og konsulenttjenester. Vi etterstreber å hjelpe våre kunder realisere sine ambisjoner, skape en positiv forskjell i samfunnet, og utnytte potensialet i våre medarbeidere.
Vi arbeider for en rekke internasjonale selskaper og norske virksomheter innen alle deler av næringslivet, ideelle organisasjoner, idrett og kommunal- og statlig sektor. Hver klient har tilgang til et tverrfaglig team som kan trekke på erfarne medarbeidere og internasjonal kompetanse på tvers av industrier, sektorer og fagdisipliner. Gjennom dette er vi i stand til å bidra med dyp innsikt og kvalifiserte meninger om problemstillinger i daglig drift, så vel som innspill og vurderinger om fremtidige scenarier. Med rundt 1 550 ansatte ved fire kontorer kombinerer vi dyp fagkompetanse med teknologi og kunstig intelligens for å levere mer innsiktsdrevne, effektive og fremtidsrettede tjenester til kunder i hele Norge. Vi har kapasitet og kompetanse til å gjennomføre alle typer prosjekter, og bidrar til å skape resultater for våre klienter gjennom en strategisk tilnærming til utfordringer, med høy grad av praktisk gjennomføringsevne.
Følg pressemeldinger fra Deloitte
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Deloitte på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Deloitte
Økte inntekter og forbedret robusthet i norske toppfotballklubber1.6.2026 13:04:05 CEST | Pressemelding
Tall fra 2025-sesongen viser en styrket økonomisk situasjon for flere klubber, til tross for at pengebruken når nye høyder.
Syv partneropprykk i Deloitte1.6.2026 08:03:00 CEST | Pressemelding
Deloitte tar opp syv nye partnere fra egen organisasjon fra og med 1. juni 2026. De nye partnerne jobber innen rådgivning, revisjon og i Deloitte Advokatfirma.
Toppserien i vekst28.5.2026 12:25:34 CEST | Pressemelding
Ny rapport viser økte inntekter og synlig profesjonalisering i Toppserien. Klubbene fortsetter å investere i sportslig utvikling og kommersiell vekst.
Høye ambisjoner, men betydelige kompetanseutfordringer innen KI9.4.2026 14:58:31 CEST | Pressemelding
Blant norske selskaper er KI-bildet komplekst. Samtidig som teknologien brukes aktivt med vekt på økonomisk avkastning, sliter mange med kompetansemangel og liten endringsvilje.
Deloitte-topp kåret til en av Norges fremste tech-kvinner6.3.2026 10:51:38 CET | Pressemelding
Teknologidirektør og nordisk KI-leder i Deloitte Advokatfirma, Silje Emilienne Aanderud-Larsen står på listen over de 50 fremste tech-kvinnene i Norge: – Denne anerkjennelsen betyr mye, men den tilhører like mye menneskene og miljøene jeg har hatt gleden av å jobbe med.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom