Kompensasjonsordning for utgifter til innreisekarantene – lovutkast på offentlig høring
Nærings- og fiskeridepartementet arbeider med kompensasjonsordningen for utgifter til innreisekarantene ved bruk av arbeidskraft fra utlandet, og sender nå lovutkast på offentlig høring. I forslaget legger vi opp til at ordningen skal forvaltes av Brønnøysundregistrene.

– Mange bedrifter har hatt store kostnader i forbindelse med krav om innreisekarantene ved bruk av arbeidskraft fra utlandet. Denne ordningen skal bidra til å hjelpe bedrifter gjennom den vanskelige perioden, og sikre at de kan opprettholde produksjonen, sier næringsminister Iselin Nybø.
Ordningen innebærer at bedrifter som har arbeids- eller oppdragstakere som må i innreisekarantene ved ankomst i Norge, kan få dekket deler av kostnadene de har til gjennomføring av karanteneoppholdet. Ordningen gjelder ikke de som bruker karantenehotell, kun de tilfeller hvor arbeidsgiver selv sørger for egnet oppholdssted.
Vil dekke utgifter for innreisekarantene - regjeringen.no
Overordnede vilkår for ordningen vil fastsettes i loven som nå er på høring, mens detaljene vil fremgå i forskrift, som vi nå arbeider med og som kommer så raskt som mulig.
Fast beløp per arbeidstaker per dag
Bedriftene vil kunne få støtte for et fast beløp per arbeids- eller oppdragstaker per dag i innreisekarantene. Støtten skal dekke merkostnader som følge av krav om innreisekarantene, og støtten avkortes dersom bedriftenes utgifter i forbindelse med innreisekarantenereglene er mindre enn støttebeløpet. Beløpet per døgn vil fastsettes i forskrift.
Brønnøysundregistrene skal forvalte ordningen
Nærings- og fiskeridepartementet foreslår at ordningen forvaltes av Brønnøysundregistrene.
– Brønnøysund har bygget seg opp en omfattende kompetanse under utarbeidelsen av kompensasjonsordningen, noe som vil være av stor verdi i arbeidet med denne ordningen. De arbeider også med å utvikle gode digitale løsninger, og bruker Altinn, som bedriftene er godt kjent med. Det er derfor hensiktsmessig at ordningen legges til Brønnøysundregistrene, sier næringsministeren.
Når kan bedriftene søke?
Tidspunkt for å sende inn søknad er ikke fastsatt, men vil av kapasitetsmessige grunner være i etterkant av tidspunktet for første runde av kompensasjonsordningen for næringslivet.
Frist for innspill til åpen høringen er mandag 7. desember kl. 15:00. Se høringsnotatet og gi tilbakemeldinger her.
Bilder
Om Nærings- og fiskeridepartementet

Kongens Gate 8
0032 Oslo
Pressevakt: 902 51 303 (ikkje SMS)https://www.regjeringen.no/nfd
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg saker fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Nærings- og fiskeridepartementet
Koronatiltak i luftfarten: Regjeringen er positiv til Norwegian-søknad21.1.2021 08:29:01 CET | Pressemelding
Regjeringen er positiv til å bidra med penger til et rekonstruert Norwegian, men forutsetter at private investorer stiller opp.
Skal fortsatt kontrollere kvaliteten på hvitfisk20.1.2021 15:30:11 CET | Pressemelding
Kvalitetstilsynet for hvitfisk forlenges. Målet er å sørge for at kvaliteten på fisken holder et høyt nivå.
20 millioner til forskning på fiskefôr20.1.2021 10:35:21 CET | Pressemelding
Regjeringen har investert 20 millioner kroner til fire forskningsprosjekter for utvikling av fiskefôr i oppdrettsnæringen.
Ny studie skal kartleggje konkurransekrafta i vertfsnæringa19.1.2021 12:50:42 CET | Pressemelding
Verftsnæringa er sterkt påverka av både oljeprisfallet og koronapandemien. No lyser Nærings- og fiskeridepartementet ut ein ekstern studie som skal kartleggje marknadssituasjonen i næringa og effekten av dagens verkjemiddel.
Åpner for begrenset torskefiske i sør18.1.2021 13:17:34 CET | Pressemelding
Fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen åpner for at de minste båtene kan fiske opptil 5 tonn torsk hver i år.
Nå kan landets bedrifter søke på kompensasjonsordningen18.1.2021 08:00:00 CET | Pressemelding
Kompensasjonsordningen skal gi hjelp til bedrifter som er rammet av pandemien. I dag åpner Brønnøysundregistrene for søknader om tilskudd som skal dekke uunngåelige kostnader. Tusenvis av bedrifter kan få utbetalt penger om få dager.
Nå kan store publikumsarrangementer søke om koronatilskudd15.1.2021 07:30:00 CET | Pressemelding
Regjeringen har etablert en tilskuddsordning på 350 millioner kroner for store publikumsåpne arrangementer som har måttet avlyse eller nedskalere som følge av koronapandemien. Fra fredag 15. januar kan disse arrangementene søke om tilskudd.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom