KOLS-pasienter har økt risiko for koronasykdom
Pasienter med alle grader av KOLS har oftere koronarsykdom enn det man skulle forvente ut fra alder og røyking alene. Det viser en ny studie fra Universitetet i Bergen.
Pasienter med kronisk obstruktiv lungesykdom (KOLS) har ofte andre samtidige sykdommer. Tidligere registerstudier har gitt mistanke om at KOLS-pasienter oftere har koronarsykdom enn det man skulle forvente. Det har imidlertid manglet studier som har kartlagt koronarkarene hos KOLS pasienter i detalj, og sammenlignet med kontroller som ikke har KOLS.
– Studien indikerer at personer med KOLS både har trangere og mer kalk i hjertekransårene sammenlignet med de som ikke har KOLS, forteller forsker Christina Due Svendsen ved UiB.
I studien fra Bergen på 347 KOLS-pasienter og 428 kontroller uten KOLS, ble koronararteriene kartlagt med CT kontrastundersøkelser. Alle studiedeltagerne fikk også kartlagt grad av emfysem, lungefunksjon og en rekke andre variabler.
Hovedfunnet var at det ble bekreftet at KOLS-pasientene hadde en økt risiko for koronarsykdom, mer enn forventet utfra kjønn, alder og røykevaner. Denne risikoøkningen var til stede uavhengig av lungefunksjon, emfysemgrad og tendens til forverrelser, noe som tyder på at den økte risikoen er til stede fra tidlig i sykdomsforløpet ved KOLS.
– Studien viser at det er viktig å være oppmerksom på hjertesykdom hos de som har KOLS, spesielt siden disse kan ha overlappende symptomer og plager det er viktig å oppdage så tidlig som mulig, sier Due Svendsen.
Studien ble nylig publisert i PLOS ONE - https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0265682
Nøkkelord
Kontakter
Christina Due SvendsenStipendiatDet medisinske fakultet, UiB
Tel:93 09 40 51christinasve@gmail.comOm Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Eksperter fra UiB: Skeivt kulturår / Pride 202225.5.2022 11:32:16 CEST | Aktuelt
UiB har en rekke forskere og fagfolk som kan svare på spørsmål fra pressen om temaer som kjønn, seksualitet, skeiv kjærlighet og mangfold, i forbindelse med Skeivt kulturår og Pride 2022.
Arven etter Aasen komplett på nett19.5.2022 12:48:41 CEST | Pressemelding
Norsk Ordbok finst no i ei komplett nettbasert utgåve, frå a til å. I tillegg er nytt materiale publisert for første gong sidan Universitetet i Bergen overtok ordboka i 2016.
Elever fra Oslo, Svalbard og Rogaland til topps i forskningskonkurranse11.5.2022 10:15:00 CEST | Pressemelding
(Bergen, 11. mai) Kunnskapsminister Tonje Brenna kunngjorde i dag vinneren av Holbergprisen i skolen, som har forsket på pårørendes rolle i heroinassistert behandling.
Europeisk pris til Universitetsmuseet i Bergen7.5.2022 21:24:49 CEST | Pressemelding
Universitetsmuseet i Bergen vant høythengende europeisk museumspris for måten de tar i mot publikum på.
Færre vil ta høyere utdanning, men flere vil bli lektor27.4.2022 11:00:00 CEST | Pressemelding
Totalt sett går søkertallene til høyere utdanning i Norge ned. Det gjør også tallene for Universitetet i Bergen, men lektorutdanningene har fått en kraftig økning i antall søkere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom