KLP investerer 560 millioner kroner i svensk vindkraft
20.4.2020 08:32:32 CEST | KLP | Pressemelding

– Dette er et fornybarprosjekt som treffer godt på både bærekraftige og finansielle målsettinger for oss i KLP. Vi forventer at prosjektet vil gi de som får pensjon fra KLP en god, stabil og langsiktig avkastning når prosjektet står ferdig, sier Harald Koch-Hagen, som er KLPs direktør for strategisk aktivaallokering.
Vindkraftprosjektet på Skaftåsen i Härjedalen i Sverige blir ferdigstilt neste år, og vil bestå av 35 vindmøller med en samlet produksjonskapasitet på 231MW.
KLP investerer opptil 50 millioner euro frem til ferdigstilling. Med dagens valutakurs tilsvarer det rundt 560 millioner norske kroner. Tre andre investorer kjøper seg også inn i prosjektet: Polhem Infra, som eies av svenske statlige pensjonsfond, Arcano og pensjonsfondet til industrikonsernet BAE Systems.
Et fond forvaltet av Foresight Energy Infrastructure Partners vil også fortsette som eier i dette langsiktige partnerskapet, og KLP har samtidig inngått en rådgivningsavtale med Foresight.
For mer informasjon kontakt:
Direktør strategisk aktivaallokering Harald Koch-Hagen: tlf. 975 99 987
Informasjonsdirektør Sissel Bjaanæs: tlf. 932 56 350
Nøkkelord
Bilder

Om KLP
KLP er Norges største pensjonsselskap. Cirka 900.000 yrkesaktive og pensjonister har pensjonen sin i KLP. Selskapet eies av kommuner, fylkeskommuner, helseforetak og bedrifter som gir sine ansatte offentlig tjenestepensjon. I KLP er det å tenke samfunn, miljø og ansvarlige investeringer en del av den daglige driften.
Følg pressemeldinger fra KLP
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KLP på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KLP
KLP Banken øker rentene28.9.2026 14:17:26 CEST | Pressemelding
KLP Banken øker boliglånsrentene med inntil 0,25 prosentpoeng og innskuddsrentene med inntil 0,30 prosentpoeng etter Norges Banks renteøkning forrige uke.
Rekordsterkt kvartal for KLP24.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
KLP oppnådde et avkastningsoverskudd til sine kunder på 30,4 milliarder kroner etter et sterkt andre kvartal. Avkastningen på pensjonsmidlene i kollektivporteføljen ble 3,9 prosent i kvartalet og 4,8 prosent hittil i år.
Nye pensjonsregler ga kommune- og helse-Norge 1000 årsverk11.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Men 3 av 4 ønsker ikke å jobbe etter 65 år.
KLP Eiendom kjøper lager- og logistikkportefølje for 1,8 milliarder15.6.2026 06:59:00 CEST | Pressemelding
KLP Eiendom styrker satsingen på lager- og logistikkeiendom og kjøper en portefølje i Vestby og Moss for en brutto eiendomsverdi på om lag 1,8 milliarder kroner.
Ga grønt lys til KLPs Oslo Horisont28.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Oslos bystyre ga onsdag KLP klarsignal til å realisere byggingen av et nytt landemerke på tidligere Postens brevsentral på Oslo S.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
