Klart for finale i Mesternes mester

Etter en rekordsesong med 1,5 millioner seere i snitt pr. episode, er det klart for finale i Mesternes mester. Blir det en håndballspiller, en alpinist eller en klatrer som går av med seieren til slutt?
I løpet av øvelsene «blå ballong» og jaktstart skal det avgjøres hvem av de tre som går videre til den siste og avgjørende konkurransen. Til slutt møtes to finalister i en ekstremt krevende hinderbane der de siste kreftene skal tas ut.
De to første konkurransene er innspilt i steinbruddet Færeheia ved Grimstad, mens vi i hinderbanen skal tilbake til sandstranda i Storesand ved Fevik.
Les også: Sesongpremiere på Mesternes mester 12
Hvis du vil se dette innholdet fra gfx.nrk.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Åtte av ni i nattest
Sesong 12 av «Mesternes mester», for første gang innspilt på norsk jord, har vært ekstremt jevn og spennende. Etter at Øystein Pettersen dessverre røyk ut med skade på dag én, har hele åtte av de ni andre deltakerne måttet ut i nattest.
Bare Håvard Tvedten har unngått å havne blant de siste på resultatlista og sluppet unna samtlige fem nattester. Til gjengjeld har han aldri vært temavinner, mens Magnus Midtbø og Aksel Lund Svindal har vunnet tre temaer hver. Andre temavinnere har vært Anne Margrethe Hausken (program 1-2) og Linda Medalen (program 4).
Hvis du vil se dette innholdet fra gfx.nrk.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Rekorder
Sesongen har også være preget av nye rekorder i klassiske Mesternes mester-øvelser. Johann Olav Koss knuste rekorden i 90-graderen i program 2. Aksel Lund Svindal og Magnus Midtbø har felt to rekorder hver: Svindal i tyngdekraft og skranken og Midtbø i jerngrep og kronidioten.
Årets sesong har også hatt tidenes høyeste seertall for Mesternes mester, på det meste1,6 millioner. Hver episode er i snitt sett av 1,5 millioner. Fjorårets sesong ble sett av 1.270.000 seere i snitt og finalen av 1.317.000.
Årets sesong ble innspilt i Arendal og omegn september 2020.
Hvis du vil se dette innholdet fra gfx.nrk.no, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Om Mesternes mester sesong 12
- Norsk underholdningsserie, 10 episoder
- Produsert av Rubicon TV for NRK (2021)
- Programleder: Dag Erik Pedersen
- Produsent, Rubicon TV: Martine Holbye
- Prosjektredaktør NRK: Pia Basberg
Tidligere vinnere av Mesternes mester
- Sesong 1, 2009: Dag Otto Lauritzen
- Sesong 2, 2010: Daniel Franck
- Sesong 3, 2011: Finn-Christian Jagge
- Sesong 4, 2012: Tor-Arne Hetland
- Sesong 5, 2014: Marco Elsafadi
- Sesong 6, 2015: Aleksander Hetland
- Sesong 7, 2016: Thor Hushovd
- Sesong 8, 2017: Anders Jacobsen
- Sesong 9, 2018: Gro Hammerseng-Edin
- Sesong 10, 2019: Pål Anders Ullevålseter
- Sesong 11, 2020: Eirik Verås Larsen
Kontakter
Helene AmlieKommunikasjonsansvarlig
Tel:+47 951 00 299helene.amlie@nrk.noBilder






Om NRK
NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Aslak Maurstad er spillmester i ny, rollespilldrevet podkast på NRK19.12.2025 16:00:00 CET | Pressemelding
NRK utforsker ukjent territorium med ny rollespilldrevet podkast: «Eventyrerne – Jakten på spektralsteinene», med Aslak Maurstad, Kristine Grændsen, Vidar Magnussen og Isalill Kolpus.
Javad El Bakali og Kristine Grændsen er nye komikere i Humoretaten sesong 319.12.2025 11:59:00 CET | Pressemelding
Fredag 9. januar er Humoretaten tilbake på NRK med en ny sesong. Denne gangen får humorensemblet to nye tilskudd: Javad El Bakali og Kristine Grændsen.
Slik sendes Norges kamper i fotball-VM16.12.2025 14:45:00 CET | Pressemelding
NRK og TV 2 deler nok en gang rettighetene når de norske fotballherrene skal spille i et VM-sluttspill for første gang på 28 år. Her er fordelingen av kampene.
«Verdens verste publikum» er NRKs nye humorprogram16.12.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Noen av Norges beste komikere møter sitt verste mareritt når de skal prøve å få et publikum til å le – som får betalt hvis de ikke gjør det.
«Bakemesterskapet junior» er tilbake på NRK12.12.2025 13:05:22 CET | Pressemelding
Åtte bakeglade og kreative barn gir alt for å imponere dommerne i den nye sesongen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
