Kjetil André Aamodt blir programleder i ny NRK-satsing
22.5.2020 07:30:00 CEST | NRK | Pressemelding

«Familiens ære» er en konkurransedrevet realityserie som tar utgangspunkt i et spesielt fenomen i idretten. Deltakerne er kjente idrettsprofiler og deres barn, som selv gjør karriere i norsk og internasjonal idrett. I programmet skal vi bli kjent med noen av disse utøverne – foreldre, sønner og døtre – og også resten av familiene deres.
I «Familiens ære» deltar seks idrettsfamilier som gir oss et nært og eksklusivt innblikk i livet på hjemmebane. Samtidig utfordrer de hverandre i ulike konkurranser på noen av Norges største sportsarenaer. Her kjemper foreldre og barn for sin families ære. De er alle gode i sin idrett, men hvilken familie er den mest allsidige? Alle deltakerne er med gjennom samtlige episoder, til vinnerne kåres i siste program.
Temaer som engasjerer
Prorgamleder Kjetil André Aamodt gleder seg til mange spennende konkurranser mellom foreldre/barn-duoene innenfor ulike disipliner. Minst like engasjerende lover han det skal bli å ta del i hverdagslivet til deltakerne.
– Svært mange nordmenn har barn som deltar i breddeidrett, sier Kjetil André Aamodt. – I programmet kommer vi inn på temaer som opptar mange. Hvordan har disse idrettsprofilene inspirert sine barn til å drive idrett og ta det langt? Skal man tenke bredde eller toppe, hvor tidlig skal man spesialisere, og hvilke metoder fungerer best? Og ikke minst, hva er best for barna?
Familiens betydning for utøvere som lykkes i idretten er en rød tråd i «Familiens ære».. Programlederen gir selv mye av æren for sin utrolige karriere til faren, tidligere landslagstrener i alpint Finn Aamodt. Kjetil André Aamodt er tidenes mestvinnende norske alpinist. Med 20 OL- og VM-medaljer har han flere pallplasser i internasjonale mesterskap enn noen annen alpinist i verden. Etter at han la opp i 2007, har han blant annet vært ekspertkommentator og programleder i NRK Sport.
Innspillingen i gang
Opptakene hjemme hos deltakerne i «Familiens ære» er allerede i gang. Konkurransene blir innspilt i siste halvdel av juni på ulike arenaer, deriblant Bislet stadion, Holmenkollen nasjonalanlegg, Ullevål stadion og den nye skihallen Snø.
Hvilke idrettsfamilier som skal delta i programmet, vil bli gjort kjent i forbindelse med innspillingen.
Fakta om «Familiens ære»
- Konkurransedrevet realityserie
- Sendes på NRK1 høsten 2020
- Produsert av Nordisk Film TV for NRK
- Programleder: Kjetil André Aamodt
- Produsent Nordisk Film TV: Marit Aspen
- Prosjektredaktør NRK: Pia Basberg
Kjetil André Aamodt
- Alpinist, foredragsholder, kommentator/ programleder
- 48 år, fra Oslo (Nordstrand)
- La opp som alpinist i 2007
- Ekspertkommentator og programleder i NRK Sport siden 2009
Alpinmeritter, alle 5 disipliner:
- 8 OL-medaljer, hvorav 4 gull (1992-2006)
- 12 VM-medaljer, hvorav 5 gull (1991-2003)
- 21 enkeltseire i verdenscupen (1992-2003)
- 22 senior NM-titler (1990–2005)
Nøkkelord
Kontakter
Helene AmlieKommunikasjonsansvarlig
Tel:+47 951 00 299helene.amlie@nrk.noBilder

Lenker
Om NRK
Som allmennekringkaster skal NRK fylle viktige sosiale, kulturelle og demokratiske behov i det norske samfunnet. NRK tilbyr et bredt og variert medietilbud for det norske publikum gjennom NRK.NO, NRK TV, NRK Radio, fem TV-kanaler og 14 radiokanaler. Nær ni av ti nordmenn tar daglig del i innhold fra NRK på en eller flere plattformer.
Følg pressemeldinger fra NRK
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NRK
Premieredatoen klar for «Tuva & Ronny – eit lite hotell i Hellas»30.3.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Måndag 20. april er det premiere på den nye NRK-serien der Tuva Fellman og Ronny Brede Aase satsar alt på draumen. Sjå første smakebit på gresk idyll – og frustrasjon.
Hundetrener Maren med ny sesong av «Fra bølle til bestevenn»27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Hundetrener Maren Teien Rørvik er klar for en ny runde av NRK-suksessen «Fra bølle til bestevenn» på NRK. Les om sesongen og deltakerne her.
Dette er årets BlimE-artister23.3.2026 10:00:17 CET | Pressemelding
Newton-programleder Viljar Natlandsmyr og artisten Máijá synger årets BlimE-låt. Sangen er inspirert av samholdet i idretten og fremføres på både norsk og samisk.
Møt deltakerne i Bakemesterskapet sesong 320.3.2026 09:59:09 CET | Pressemelding
I påsken går startskuddet for en helt ny sesong av Bakemesterskapet på NRK. Hvem har det som skal til for å nå helt til topps og krone seg med tittelen Norges beste hobbybaker?
Cengiz Al inviterer til id-feiring hjemme hos seg selv16.3.2026 11:04:05 CET | Pressemelding
I årets «Festen etter fasten» på NRK inviterer programleder Cengiz Al seerne hjem til seg i Lier.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
