Kjempesuksess i 2016: Coop dobler vegetarsatsingen
2.2.2017 10:21:56 CET | Coop Norge | Pressemelding
Vegetaralternativer fant virkelig sin plass i norske handlekurver i 2016. Nå dobles antallet kjøttfrie produkter i vegetarserien Coop Vegetardag.
– Coop setter kunden først og bruker kundeinnsikt for å kartlegge behov og trender. Når kundene, som også er våre medeiere, nå etterspør enda flere vegetaralternativer, gleder vi oss stort over å kunne tilby dobbelt så mange produkter i våre kjeder allerede om få uker, sier Hege Berg-Knutsen, sjef for egne merkevarer i Coop.
Coops egen vegetarserie, Coop Vegetardag, er blitt en kjempesuksess med over 160.000 solgte enheter. Særlig har burgerne av grønne erter og bønner og burgere av rødbeter vært en salgshit, tett fulgt av tacofyll og nuggets. Nå kommer enda flere middagsprodukter.
– Vegetarproduktene har vært spesielt populære i lavpriskjeden Extra med over 100.000 solgte enheter. Det er gøy å se hvordan produktene appellerer til alle typer kunder – både til dem som har et vegetarisk kosthold og til dem som ønsker å kutte ned på kjøttforbruket. Når vi nå lanserer kjøttfrie middagsprodukter som pølser, boller, soppburger og flere påleggsprodukter, har vi høye forventninger, sier Berg-Knutsen.
Tidligere i januar viste en befolkningsundersøkelse Sentio Research har gjort for Nationen, at én av fire planlegger å redusere sitt inntak av rødt kjøtt i 2017. Dette er i tråd med anbefalingene fra internasjonale og nasjonale helsemyndigheter.
– Når vi vet at en reduksjon i kjøttforbruket både har helsemessige og miljømessige fordeler, og er noe mange kunder er opptatt av, ønsker vi å bidra. Målet med Coops vegetarserie er derfor å gjøre det enklere å velge gode alternativer til kjøtt og fisk, sier Berg-Knutsen.
Fakta om Coop Vegetardag
- Består i dag av seks ulike middagsprodukter. I tillegg til de to vegetarburgere, ble det i fjor høst lansert fire nye produkter i serien: Coop Pulled, Coop Tacofyll, Coop Salatterninger og Coop Nuggets
- I februar lanseres syv nye vegetarprodukter
- Alle produktene i Vegetardag-serien er soyafrie
- Produktene selges i Coops kjeder: Extra, Obs!, Coop Mega, Coop Prix, Coop Marked og Matkroken
Nøkkelord
Kontakter
Harald KristiansenKommunikasjonssjef
Tel:+47 905 99 726harald.kristiansen@coop.noBilder


Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Coop blir tittelsponsor for 1. divisjon kvinner10.8.2026 15:30:00 CEST | Pressemelding
For første gang i historien får norsk kvinnefotball en egen tittelsponsor for 1. divisjon. Fra høsten 2026 blir 1. divisjon kvinner til COOP-ligaen – en avtale som kommersialiserer ligaen, styrker synligheten og skaper nye muligheter for klubbene.
Sanna Marin til Arendalsuka: Hva kan Norge lære av Finlands beredskapsmodell?7.8.2026 17:13:51 CEST | Pressemelding
Under Arendalsuka tirsdag 11. august, vil Finlands tidligere statsminister Sanna Marin dele erfaringer fra kriseledelse i praksis og fortelle hvordan Finland har bygget et av verdens mest robuste samfunn gjennom langsiktig planlegging, samarbeid mellom offentlig og privat sektor og en sterk beredskapskultur.
Norske poteter året rundt i Coop8.7.2026 12:03:57 CEST | Pressemelding
De første norske nypotetene er nå på plass i Coop-butikkene over hele landet. Coop har gjennomført overgangen fra norsk lagringspotet til norsk nypotet uten å importere utenlandske matpoteter.
Rekordhøy medlemsnytte og mange nye Coop-medlemmer7.7.2026 09:48:00 CEST | Pressemelding
Samvirkelagene i Coop fortsetter å vokse. Stadig flere velger å bli medlem og medlemsnytten er rekordhøy. Så langt i år har medlemmene i Coop spart over 2,1 milliarder kroner gjennom kjøpeutbytte, kuponger og andre medlemsfordeler.
Denne søte nyheten bør du se etter i frukt- og grøntavdelingen nå30.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Denne uken er Orange Candy-melonen tilbake i Coops butikker – en relativt ny melonsort som stadig flere får øynene opp for. Den kan ligne en honningmelon, men smaken er noe helt for seg selv. Med sprøtt, oransje fruktkjøtt og en frisk, naturlig sødme, kan den fort bli en sommerfavoritt for flere.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
