Kjærkomne ekstramidlar til vedlikehald og opprydding
21.4.2020 12:46:31 CEST | Kystverket | Pressemelding

Dei økonomiske tiltaka skal bidra til å styrke den kriseramma bygg- og anleggssektoren ved at viktige vedlikehaldsoppgåver blir utført.
Ekstramidlane skal nyttast slik:
- 87,5 millionar kroner er sett av til ei portefølje av vedlikehaldsprosjekt, sjå oversikt lenger nede i denne saka.
- 10 millionar kroner er sett av til opprydding av eigarlause blåskjelanlegg som potensielt utgjer ein fare for sjøtrafikken.
- 2,5 millionar kroner er sett av til vedlikehald av bygningsmassen til sjøtrafikksentralen i Vardø.
Prosjekta som får midlar er prosjekt som kan komme raskt i gang og som passar godt for små og mellomstore bedrifter.
– Dette er kjærkomne ekstramidlar som er retta mot naudsynte vedlikehaldstiltak som vi elles ikkje ville klart å prioritere innafor dei rammene vi har for 2020. Ferdigstillinga av planunderlaget for dei aktuelle prosjekta er allereie i gang. Vi tek sikte på å sette oppdraga ut i marknaden så raskt som mogeleg og håpar sjølvsagt at lokale entreprenørar gjer seg klar for å konkurrere om dei, seier kystdirektør Einar Vik Arset.
Dette er prosjekta som får midlar:
Fyrvedlikehald:
- Møkkalasset fyr i Arendal kommune, Agder fylkeskommune
- Digerudgrunnen fyr i Frogn kommune, Viken fylkeskommune
- Homlungen fyr i Hvaler kommune, Viken fylkeskommune
- Store-Torungen fyr i Arendal kommune, Agder fylkeskommune
- Lista fyr i Farsund kommune, Agder fylkeskommune
- Ryvingen fyr i Lindesnes kommune, Agder fylkeskommune
- Hellisøy fyr i Fedje kommune, Vestland fylkeskommune
- Kråkenes fyr i Kinn kommune, Vestland fylkeskommune
- Skongenes fyr i Kinn kommune, Vestland fylkeskommune
- Ulvesund fyr i Kinn kommune, Vestland fylkeskommune
- Hendanes fyr i Kinn kommune, Vestland fylkeskommune
- Skalmen fyr i Smøla kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Bjørnsund fyr i Hustadvika kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Ulla fyr i Ålesund kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Skomvær fyr i Røst kommune, Nordland fylkeskommune
- Bremstein fyr i Vega kommune, Nordland fylkeskommune
- Træna fyr i Træna kommune, Nordland fylkeskommune
- Brannverntiltak i flere fyrbygningar i fleire kommuner i Møre og Romsdal fylkeskommune
- Ytre Møkkalasset fyr i Arendal kommune, Agder fylkeskommune
- Geita fyr i Askvoll kommune, Vestland fylkeskommune
- Storholmen fyrstasjon i Ålesund kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Skomvær og Landegode fyrstasjonar i Røst/Bodø kommune, Nordland fylkeskommune
- Makkaur fyr i Båtsfjord kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Bøkfjord fyr i Sør Varanger kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
Vedlikehald av kai/molo:
- Nordre Bjørnsund-Fræna i Hustadvika kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Kvalsund-Herøy i Herøy kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Kvalsvik-Herøy i Herøy kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Hareid i Hareid kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Veidholmen allmenningskai, Innveien i Smøla kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Dypfestvåg allmenningskai i Bjugn kommune, Trøndelag fylkeskommune
- Fullføre reparasjon molo Andenes fiskerihamn i Andøy kommune, Nordland fylkeskommune
- Hovsund molo i Vågan kommune, Nordland fylkeskommune
- Skarstahamn molo i Ballangen kommune, Nordland fylkeskommune
- Laukvik molo i Vågan kommune, Nordland fylkeskommune
- Vikvågen molo i Sømna kommune, Nordland fylkeskommune
- Bolga allmenningskai i Meløy kommune, Nordland fylkeskommune
- Husøy molo i Lenvik kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Vadsø sandfangarmolo i Vadsø kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Gamvik molo (Langskjærmoloen) i Gamvik kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Ersfjord allmenningskai i Berg kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Årviksand allmenningskai i Skjervøy kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Gamvik allmenningskai i Gamvik kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Sandland allmenningskai i Loppa kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
Dei budsjetterte kostnadane knytt til desse vedlikehaldsprosjekta fordeler seg slik i fylkeskommunene:
- Agder 9 350 000
- Møre og Romsdal 21 450 000
- Nordland 22 500 000
- Troms og Finnmark 23 100 000
- Trøndelag 1 500 000
- Vestland 5 600 000
- Viken 800 000
I tillegg kjem 2,5 millionar kr til vedlikehald av sjøtrafikksentralen i Vardø (Troms og Finnmark) og 10 millionar kroner til oppryddinga av eigarlause blåskjelanlegg. Desse anlegga er førebels ikkje rekna inn i den fylkesvise fordelinga då det ikkje er avgjort kva anlegg som skal fjernast.
Nøkkelord
Kontakter
Solveig Moe FrølandKommunikasjonsdirektør
Tel:+47 922 08 089solveig.moe.froland@kystverket.noBilder

Lenker
Om Kystverket
Kystverket er ein nasjonal etat for kystforvalting, sjøsikkerheit og beredskap mot akutt forureining. Kystverket arbeider aktivt for ein effektiv og sikker sjøtransport gjennom å ivareta transportnæringas behov for framkome og effektive hamner. Kystverket driv førebyggande arbeid og reduserer skadeeffektane ved akutt forureining, og medverkar til ein bærekraftig utvikling av kystsona. Kystverket ligg under Nærings- og fiskeridepartementet.
Følg pressemeldinger fra Kystverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kystverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kystverket
Nå starter utbyggingen av Kjøllefjord fiskerihavn – inviterer til folkemøte8.9.2026 09:35:21 CEST | Pressemelding
Kystverket og NCC Norge AS gjør seg nå klare for oppstart av utbyggingen av Kjøllefjord fiskerihavn. Prosjektet skal gi en tryggere og mer funksjonell havn, med bedre beskyttelse mot bølger, økt dybde og bedre forhold for fiskeflåten. I forbindelse med oppstarten inviterer Kystverket til folkemøte 16. september.
Status 2026: Hele Norge eksporterer – hva ble virkningene for sjøtransporten?18.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Norsk fastlandseksport øker i verdi, men transportstatistikken tyder på at mye av veksten kommer fra råvarer med lav bearbeidingsgrad. Dette kan tyde på en todelt utfordring hvor en både har lavere verdiskaping enn ønskelig, og samtidig må håndtere grønn omstilling av en økende sjøtransport. I denne artikkelen undersøker vi om utviklingen i transportmarkedet gjenspeiler norsk næringspolitikk. Dette gjør vi ved å se på utviklingen i fastlandseksporten i utenrikshandelen innen ulike vareslag.
Signerte kontrakten for byggingen av Stad skipstunnel17.8.2026 12:49:07 CEST | Pressemelding
Kystverket og AF Gruppen har i dag signert kontrakten om bygging av Stad skipstunnel. Tunellarbeidet er planlagt å starte tidlig i 2027.
Status 2026: Fra fragmentert informasjon til felles innsikt – slik styrker vi kunnskapen om havners betydning14.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
I en tid hvor havnenes rolle må balanseres mot byutvikling, skiftende kommunale prioriteringer og andre samfunnshensyn, blir behovet for kunnskapsbaserte beslutninger stadig viktigere. Næringslivet er avhengig av gode havner, gode havnefasiliteter og en infrastruktur som sikrer effektiv og trygg sjøtransport.
Status 2026: Cruiseavgift – ny forskrift etter besøksbidragslova11.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Kvart år er det mange som ynskjer å nyte synet av Noreg. Nokon leiger til dømes hotellrom, andre vel tilbodet som cruisenæringa gir. Kommunar må stå klare til å ta imot mange turistar på ein gong. Men kven skal betale for reiselivsrelaterte fellesgode? Svaret finn vi i den nye besøksbidragslova.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
