Kjærkomne ekstramidlar til vedlikehald og opprydding
21.4.2020 12:46:31 CEST | Kystverket | Pressemelding

Dei økonomiske tiltaka skal bidra til å styrke den kriseramma bygg- og anleggssektoren ved at viktige vedlikehaldsoppgåver blir utført.
Ekstramidlane skal nyttast slik:
- 87,5 millionar kroner er sett av til ei portefølje av vedlikehaldsprosjekt, sjå oversikt lenger nede i denne saka.
- 10 millionar kroner er sett av til opprydding av eigarlause blåskjelanlegg som potensielt utgjer ein fare for sjøtrafikken.
- 2,5 millionar kroner er sett av til vedlikehald av bygningsmassen til sjøtrafikksentralen i Vardø.
Prosjekta som får midlar er prosjekt som kan komme raskt i gang og som passar godt for små og mellomstore bedrifter.
– Dette er kjærkomne ekstramidlar som er retta mot naudsynte vedlikehaldstiltak som vi elles ikkje ville klart å prioritere innafor dei rammene vi har for 2020. Ferdigstillinga av planunderlaget for dei aktuelle prosjekta er allereie i gang. Vi tek sikte på å sette oppdraga ut i marknaden så raskt som mogeleg og håpar sjølvsagt at lokale entreprenørar gjer seg klar for å konkurrere om dei, seier kystdirektør Einar Vik Arset.
Dette er prosjekta som får midlar:
Fyrvedlikehald:
- Møkkalasset fyr i Arendal kommune, Agder fylkeskommune
- Digerudgrunnen fyr i Frogn kommune, Viken fylkeskommune
- Homlungen fyr i Hvaler kommune, Viken fylkeskommune
- Store-Torungen fyr i Arendal kommune, Agder fylkeskommune
- Lista fyr i Farsund kommune, Agder fylkeskommune
- Ryvingen fyr i Lindesnes kommune, Agder fylkeskommune
- Hellisøy fyr i Fedje kommune, Vestland fylkeskommune
- Kråkenes fyr i Kinn kommune, Vestland fylkeskommune
- Skongenes fyr i Kinn kommune, Vestland fylkeskommune
- Ulvesund fyr i Kinn kommune, Vestland fylkeskommune
- Hendanes fyr i Kinn kommune, Vestland fylkeskommune
- Skalmen fyr i Smøla kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Bjørnsund fyr i Hustadvika kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Ulla fyr i Ålesund kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Skomvær fyr i Røst kommune, Nordland fylkeskommune
- Bremstein fyr i Vega kommune, Nordland fylkeskommune
- Træna fyr i Træna kommune, Nordland fylkeskommune
- Brannverntiltak i flere fyrbygningar i fleire kommuner i Møre og Romsdal fylkeskommune
- Ytre Møkkalasset fyr i Arendal kommune, Agder fylkeskommune
- Geita fyr i Askvoll kommune, Vestland fylkeskommune
- Storholmen fyrstasjon i Ålesund kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Skomvær og Landegode fyrstasjonar i Røst/Bodø kommune, Nordland fylkeskommune
- Makkaur fyr i Båtsfjord kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Bøkfjord fyr i Sør Varanger kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
Vedlikehald av kai/molo:
- Nordre Bjørnsund-Fræna i Hustadvika kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Kvalsund-Herøy i Herøy kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Kvalsvik-Herøy i Herøy kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Hareid i Hareid kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Veidholmen allmenningskai, Innveien i Smøla kommune, Møre og Romsdal fylkeskommune
- Dypfestvåg allmenningskai i Bjugn kommune, Trøndelag fylkeskommune
- Fullføre reparasjon molo Andenes fiskerihamn i Andøy kommune, Nordland fylkeskommune
- Hovsund molo i Vågan kommune, Nordland fylkeskommune
- Skarstahamn molo i Ballangen kommune, Nordland fylkeskommune
- Laukvik molo i Vågan kommune, Nordland fylkeskommune
- Vikvågen molo i Sømna kommune, Nordland fylkeskommune
- Bolga allmenningskai i Meløy kommune, Nordland fylkeskommune
- Husøy molo i Lenvik kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Vadsø sandfangarmolo i Vadsø kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Gamvik molo (Langskjærmoloen) i Gamvik kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Ersfjord allmenningskai i Berg kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Årviksand allmenningskai i Skjervøy kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Gamvik allmenningskai i Gamvik kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
- Sandland allmenningskai i Loppa kommune, Troms og Finnmark fylkeskommune
Dei budsjetterte kostnadane knytt til desse vedlikehaldsprosjekta fordeler seg slik i fylkeskommunene:
- Agder 9 350 000
- Møre og Romsdal 21 450 000
- Nordland 22 500 000
- Troms og Finnmark 23 100 000
- Trøndelag 1 500 000
- Vestland 5 600 000
- Viken 800 000
I tillegg kjem 2,5 millionar kr til vedlikehald av sjøtrafikksentralen i Vardø (Troms og Finnmark) og 10 millionar kroner til oppryddinga av eigarlause blåskjelanlegg. Desse anlegga er førebels ikkje rekna inn i den fylkesvise fordelinga då det ikkje er avgjort kva anlegg som skal fjernast.
Nøkkelord
Kontakter
Solveig Moe FrølandKommunikasjonsdirektør
Tel:+47 922 08 089solveig.moe.froland@kystverket.noBilder

Lenker
Om Kystverket
Kystverket er ein nasjonal etat for kystforvalting, sjøsikkerheit og beredskap mot akutt forureining. Kystverket arbeider aktivt for ein effektiv og sikker sjøtransport gjennom å ivareta transportnæringas behov for framkome og effektive hamner. Kystverket driv førebyggande arbeid og reduserer skadeeffektane ved akutt forureining, og medverkar til ein bærekraftig utvikling av kystsona. Kystverket ligg under Nærings- og fiskeridepartementet.
Følg pressemeldinger fra Kystverket
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kystverket på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kystverket
Nå kan havner søke om støtte til tiltak som gjør dem mer effektive og miljøvennlige2.2.2026 10:17:57 CET | Pressemelding
Kystverket lyser nå ut midler gjennom tilskuddsordningen for effektive og miljøvennlige havner. Ordningen skal bidra til bedre flyt i godstransporten, gjennom effektiv havnedrift og reduserte utslipp. Søknadsfristen er 18. mars, og det er i statsbudsjettet satt av i overkant av 133 millioner kroner til ordningen.
Seks fyrstasjoner søker nye leietakere21.1.2026 08:04:03 CET | Pressemelding
Det skjer ikke ofte at seks fyr samtidig lyses ut for nye leietakere. Nå inviterer Kystverket engasjerte aktører til å gi nytt liv til noen av kystens mest særpregede kulturminner – fra verdens nordligste fyr i Finnmark til skjærgården i Telemark.
NYTT REKORDÅR FOR CRUISE I NORGE20.1.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
2025 ble et nytt rekordår for cruiseaktivitet langs norskekysten. Over 3900 cruiseskip-anløp fraktet 1,6 millioner passasjerer til norske havner. Totalt hadde de norske havnene over 6,3 millioner dagscruiseturister fra cruiseskip.
Ny runde med tilskudd til kommunale fiskerihavnetiltak – søknadsfrist 1. mars 20269.12.2025 13:02:05 CET | Pressemelding
Kystverket lyser nå ut en ny runde med statlig tilskudd til kommunale fiskerihavnetiltak. Ordningen skal bidra til å styrke og utvikle infrastrukturen i fiskerihavner langs hele kysten. Søknadsfristen er 1. mars 2026.
Testar nye sjømerke langs kysten2.12.2025 08:05:00 CET | Pressemelding
Nye, norskutvikla sjømerke vert no sett ut på utvalde stadar frå Kragerø til Sørvær. Med sterkare lys og smartare design skal dei nye «trafikkskilta til sjøs» testast i nokre av dei tøffaste forholda langs kysten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
