Kikki Kleiven blir ny direktør for Bjerknessenteret
17.6.2021 15:37:34 CEST | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding

Kikki Flesche Kleiven blir ansatt som ny direktør for Bjerknessenteret for klimaforskning i en åremålsstilling i fire år. Hun overtar jobben etter Tore Furevik som går av etter to åremål.
Etter en grundig prosess med seks gode søkere, falt valget på Kikki Kleiven. Hun har en relevant og solid vitenskapelig plattform, og vil ta en tydelig og sterk rolle i formidling og profilering av Bjerknessenteret.
– Bjerknessenteret har markert seg som et av verdens sterkeste klimaforskningsmiljø, og jeg er veldig fornøyd med at vi har funnet Tore Fureviks etterfølger. Kikki Kleiven har alle forutsetninger for å lede senteret videre i en tid da kunnskap om klimaet vil bli enda viktigere, sier Arvid Hallén, styreleder for Bjerknessenteret for klimaforskning.
Kikki Kleiven (52 år) er førsteamanuensis ved Institutt for geovitenskap, UiB. Hun tok doktorgraden i maringeologi ved UiB i år 2000, i avhandlingen sin forsket hun på sedimenter fra havbunnen og hvordan man kan lese fortidens klima i sedimentene. Kleiven har markert seg som en engasjert formidler av klimakunnskap. og vært med i Bjerknessenteret siden oppstarten 20 år tilbake, hun kjenner forskningen, miljøet og det norske samfunnslivet svært godt.
– Forskning er lagidrett og Bjerknessenteret er i øverste divisjon av klimaforskning i verden. Det tok tid å lære oss å trekke i samme retning, men når vi først kom i gang ble resultatet mer enn hva noen av oss hadde sett for oss. Jeg har ambisjoner om at senteret skal være en viktig arbeidsplass og arena for nye generasjoner av norske klimaforskere, og være et fremtidsrettet og nyskapende kunnskap- og kompetansemiljø, sier Kikki Kleiven.
Les også: Møt Kikki Kleiven - direktøren for klimakunnskap
Bjerknessenteret for klimaforskning er en samarbeidsorganisasjon for den naturvitenskapelige klimaforskningen i Bergen, der forskerne er ansatt ved en av de fire partnerne Havforskningsinstituttet, NORCE Research A/S, Nansensenteret og Universitetet i Bergen.
Universitetet i Bergen er vertsinstitusjon for Bjerknessenteret, og Universitetsstyret er det organet som formelt ansetter Bjerknessenterets nye direktør. Vedtaket ble fattet på styremøte i dag 17. juni, åremålsperioden starter 1. juli.
Kontakter
Kikki Kleiven
kikki@uib.no
tlf 416 06 451
Twitter: @KikkiKleiven
Arvid Hallén
Styreleder for Bjerknessenteret for klimaforskning
arvhallen@gmail.com
Tlf 932 38 515
Gudrun Sylte
Kommunikasjonsleder ved Bjerknessenteret for klimaforskning
Gudrun.sylte@uib.no
Tlf 408 56 457
Bilder

Om Universitetet i Bergen (UiB)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
UiB får fornyet mandat som verdens havuniversitet8.6.2026 11:45:33 CEST | Pressemelding
Siden 2018 har Universitetet i Bergen (UiB) vært utpekt som knutepunkt for FNs arbeid med bærekraftsmål 14, Livet i havet. UiB har vært utpekt i tre perioder. Nå har FN kunngjort at dette mandatet forlenges ut 2030.
Holbergprisen overrakt til professor Lyndal Roper4.6.2026 15:16:00 CEST | Pressemelding
(Bergen, 5. juni 2025) Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland overrakte i dag Holbergprisen til den australsk-britiske historikeren Lyndal Roper.
Forskningspris til prosjekt om medienes dekning av terror3.6.2026 18:45:00 CEST | Pressemelding
(Bergen, 3. juni. 2026) Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun kunngjorde i dag at vinneren av Holbergprisen i skolen 2026 er Alva Lohne Pahle, med sitt prosjekt om hvordan mediene former vår forståelse av terror.
Ekspertliste fra UiB: Pride og skeives liv3.6.2026 15:31:20 CEST | Pressemelding
UiB har en rekke eksperter som kan kommentere på Pride, skeive rettigheter og skeiv historie.
Ekspertliste fra UiB: Skolefravær1.6.2026 10:50:40 CEST | Pressemelding
Utdanningsdirektoratet legger frem i en ny nasjonal plan som for hvordan skolefraværet skal reduseres. UiB har ekspertkilder som har forsket på elevers fravær, og som kan si noe om årsaker og virkninger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

