Kazakhstans «Grand Canyon» skal utvikles som reisemål
5.11.2020 12:54:33 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Kløften har fargerike formasjoner i alle former og størrelser. Selv om det er mindre enn Grand Canyon, synes besøkende dalen med de steile fjellsidene og sporene av en elv som har gravd seg ned til berggrunnen er like imponerende.
Det er departementet økologi, geologi og naturressurser som har presentert utviklingsprosjektet som imøteses med stor spenning.
Mer enn 20 000 mennesker besøkte turistveiene i nasjonalparken i 2019. Gjennom det nye konseptet skal man utvikle en bærekraftig økoturisme i området. «Dagens infrastruktur er for dårlig og folk flest vet knapt hva øko-turisme er,» sier statssekretær Yerlan Nysanbayev.
Inspirert av Europa og USA
For å tiltrekke seg private investeringer planlegger departementet å bygge to moderne besøkssentre, fire turistruter, etniske landsbyer, tre observasjonsplattformer, legge til rette for camping, etablering av serveringssteder og suvenirbutikker. I sitt arbeid med konseptet har departementet og det nasjonale reiselivsselskapet Kasakh Tourism studert turistdestinasjoner i USA og Europa.
Alle nye fasiliteter skal plasseres utenfor fjellkløftene for å minimere skaden på økosystemet og forhindre for stor turistbelastning.
Ifølge statssekretæren er det viktigste hindret for å få inn private investorer at infrastrukturen er for dårlig utbygd. Departementet sal sette sammen et offentlig råd som skal overvåke utviklingen av prosjektet.
Bilder
Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstans president Tokayev ønsker å gjøre Trumps «Washington-modell» for KI global5.10.2026 10:45:06 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev ønsker å gjøre en frivillig amerikansk avtale om kunstig intelligens (KI) til en modell for internasjonalt samarbeid. På sikt mener han modellen kan danne grunnlag for en internasjonal traktat i regi av FN.
Kasakhstans president Tokayev taler på internasjonalt KI-forum i Astana2.10.2026 12:11:22 CEST | Pressemelding
Astana — Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev sier utviklingen av kunstig intelligens (KI) må skje på en ansvarlig og trygg måte. Det sa han under åpningen av det internasjonale teknologi- og digitaliseringsforumet AI & Digital Bridge 2026 i Kasakhstan 1. oktober.
Kasakhstan klatrer åtte plasser på global innovasjonsindeks30.9.2026 12:43:42 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan har klatret åtte plasser til 73. plass på Verdensorganisasjonen for immaterialretts (WIPO) globale innovasjonsindeks. Det er landets beste plassering på ti år.
Kasakhstans kvinnelag tok sølv i sjakk-OL29.9.2026 15:02:12 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans kvinnelandslag i sjakk tok sølv i sjakk-OL i Samarkand i Usbekistan. Laget gikk gjennom den elleve runder lange turneringen uten tap og endte med 18 poeng. Kina tok gull, mens India sikret bronse.
Tokayev: Kasakhstans folkeråd skal styrke dialogen mellom stat og samfunn25.9.2026 13:18:11 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev ba under det første møtet i Kasakhstans folkeråd det nye organet bli en praktisk arena for dialog mellom staten og samfunnet. Han sa at rådets konstitusjonelle status gir nye muligheter til å håndtere nasjonale og regionale problemer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

