Kasakhstanske forskere presenterte ny covid-19-vaksine

Det er prøver fra de første koronasmittede personene i Kasakhstan i mars 2020 som danner grunnlag for studiene bak den nye vaksinen. Gjennom prøvetaking ble covid-19-viruset hos pasientene isolert, og deretter brukt til videre forskning.
–Hvert hetteglass inneholder en dose, og det samme hetteglasset brukes til å gi den andre dosen 21 dager etter at første dose er satt, forklarer Lespek Kutumbetov, som er en av forskerne som står bak den kasakhstanske vaksinen.
Vaksinen skal oppbevares i kjøleskaptemperatur på mellom to til åtte grader, og kan ikke fryses ned. De første 50.000 dosene av vaksinen skal etter planen være tilgjengelig i slutten av denne måneden.
QazVac ble registrert som vaksinekandidat av Verdens Helseorganisasjon (WHO) den 15. mai 2020. Den første kliniske testfasen startet allerede i september 2020. Den involverte 44 frivillige som ikke hadde vært smittet med covid-19 og derfor ikke hadde antistoffer. I midten av oktober startet den andre testfasen der 200 frivillige deltok.
19. desember ga det kasakhstanske helsedepartementet grønt lys til fase tre av studiene. 3000 personer meldte seg frivillig og ble vaksinert med QazVac-vaksinen i byene Taraz og Almaty. Det er ikke meldt om alvorlige bivirkninger hos noen av de som deltok i studien.
–Den tredje fasen av den kliniske undersøkelsen vil være ferdig den 9. juli i år. Deretter vil vi gå gjennom informasjonen fra de 3000 personene som har deltatt i studien. Rundt 20 dager senere vil vår rapport bli sendt inn til Helsedepartementet for videre behandling og godkjenning, sier leder for forskningsinstituttet, Kunsulu Zakarya.
Nøkkelord
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan og EU bekrefter felles forpliktelse til fred og stabilitet i Afghanistan14.11.2025 09:35:22 CET | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstans spesialrepresentant for Afghanistan, Yerkin Tukumov, foretok et arbeidsbesøk i Brussel for å delta på det sjuende møtet mellom Den europeiske unionen og de sentralasiatiske spesialrepresentantene og utsendingene for Afghanistan 12. november.
I november vil Oslo være vertskap for Kasakhstans filmdager.13.11.2025 10:28:20 CET | Pressemelding
Kjære venner,Republikken Kasakhstans ambassade i Kongeriket Norge, i samarbeid med Altin Adam Society, har gleden av å invitere dere til Kasakhstanske filmdager i Oslo, som finner sted på Cinemateket i Oslo (Dronningens gate 16, 0105 Oslo, Tancred-salen).
190 år siden Shokan Ualikhanovs fødsel – Kasakhstans tidlige vitenskapsmann og oppdagelsesreisende12.11.2025 10:58:51 CET | Pressemelding
I november markeres det 190 år siden Shokan Ualikhanov ble født i 1835 i landsbyen Amankaragai i dagens Kostanai-region i Kasakhstan. Han ble født inn i kasakhisk adel; faren Shyngys var barnebarn av Ablai Khan. Familien flyttet senere til fortet Kusmuryn, men Shokan tilbrakte store deler av barndommen hos bestemoren Aiganym på hennes gods i Syrymbet.
Kasakhstan tar imot de første amurtigerne fra Russland i 202611.11.2025 11:02:31 CET | Pressemelding
ALMATY — Arbeidet med bevaring og gjeninnføring av amurtigere fortsetter, sa lederen for komiteen for skog og dyreliv i miljø- og naturressursdepartementet, Daniyar Turgambajev, på en pressebrifing 5. november.
President Kassym-Jomart Tokajev holder samtaler med USAs president Donald Trump7.11.2025 09:56:33 CET | Pressemelding
WASHINGTON D.C. – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokajev holdt torsdag 6. november samtaler med USAs president Donald Trump i Det hvite hus. De to lederne diskuterte samarbeid mellom landene og aktuelle internasjonale spørsmål.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom