Kasakhstanske forskere presenterte ny covid-19-vaksine
12.4.2021 18:59:46 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Det er prøver fra de første koronasmittede personene i Kasakhstan i mars 2020 som danner grunnlag for studiene bak den nye vaksinen. Gjennom prøvetaking ble covid-19-viruset hos pasientene isolert, og deretter brukt til videre forskning.
–Hvert hetteglass inneholder en dose, og det samme hetteglasset brukes til å gi den andre dosen 21 dager etter at første dose er satt, forklarer Lespek Kutumbetov, som er en av forskerne som står bak den kasakhstanske vaksinen.
Vaksinen skal oppbevares i kjøleskaptemperatur på mellom to til åtte grader, og kan ikke fryses ned. De første 50.000 dosene av vaksinen skal etter planen være tilgjengelig i slutten av denne måneden.
QazVac ble registrert som vaksinekandidat av Verdens Helseorganisasjon (WHO) den 15. mai 2020. Den første kliniske testfasen startet allerede i september 2020. Den involverte 44 frivillige som ikke hadde vært smittet med covid-19 og derfor ikke hadde antistoffer. I midten av oktober startet den andre testfasen der 200 frivillige deltok.
19. desember ga det kasakhstanske helsedepartementet grønt lys til fase tre av studiene. 3000 personer meldte seg frivillig og ble vaksinert med QazVac-vaksinen i byene Taraz og Almaty. Det er ikke meldt om alvorlige bivirkninger hos noen av de som deltok i studien.
–Den tredje fasen av den kliniske undersøkelsen vil være ferdig den 9. juli i år. Deretter vil vi gå gjennom informasjonen fra de 3000 personene som har deltatt i studien. Rundt 20 dager senere vil vår rapport bli sendt inn til Helsedepartementet for videre behandling og godkjenning, sier leder for forskningsinstituttet, Kunsulu Zakarya.
Nøkkelord
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
777 utenlandske observatører skal følge Kasakhstans første Kurultai-valg19.8.2026 19:48:38 CEST | Pressemelding
ASTANA – 777 utenlandske valgobservatører fra 42 land og 13 internasjonale organisasjoner er akkreditert til å følge valget til Kurultai i Kasakhstan. Det opplyste sekretær Mukhtar Yerman i Kasakhstans sentrale valgkommisjon tirsdag, 18. august.
Forskere etterlyser et bredere syn på Den gylne hordens arv17.8.2026 14:27:51 CEST | Pressemelding
ASTANA – Historikere fra Kasakhstan, Usbekistan og Republikken Tatarstan i Russland diskuterte hvordan Den gylne horde fortsatt påvirker historiefremstillingen og identiteten i deres respektive land. Samtalen ble arrangert av den kasakhstanske historikeren og forskeren på Den gylne horde Zhaksylyk Sabitov.
Astana og Brussel hadde telefonsamtale14.8.2026 16:52:26 CEST | Pressemelding
Astana, 12. august 2026. Kasakhstans utenriksminister Yermek Kosherbayev hadde en telefonsamtale med EUs høyrepresentant for utenrikssaker og sikkerhetspolitikk og visepresident i EU-kommisjonen, Kaja Kallas.
Kasakhstans interreligiøse senter: Astana-kongressen må gå fra dialog til handling14.8.2026 07:17:11 CEST | Pressemelding
Kasakhstan ønsker at Astana-kongressen for ledere av verdensreligioner og tradisjonelle religioner skal spille en mer aktiv rolle i å forebygge konflikter og bidra til forsoning etter krig. Det kan blant annet skje gjennom et fast samarbeid med eksperter og et mulig islamsk-jødisk rundebord i Israel i 2027.
Kasakhstan vil gjenreise det berømte Aport-eplet12.8.2026 09:19:17 CEST | Pressemelding
ASTANA: Kasakhstan har satt i gang en ny satsing for å få liv i det berømte Aport-eplet igjen. Sorten var en gang kjent over hele verden, men står nå i fare for å forsvinne. Forskere utvider eplehager og etablerer egne planteskoler for å få i gang den kommersielle produksjonen av den historiske eplesorten igjen. Samtidig skal epledyrkere få tilgang til plantemateriale av høy kvalitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom