Kasakhstanske forskere presenterte ny covid-19-vaksine
12.4.2021 18:59:46 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Det er prøver fra de første koronasmittede personene i Kasakhstan i mars 2020 som danner grunnlag for studiene bak den nye vaksinen. Gjennom prøvetaking ble covid-19-viruset hos pasientene isolert, og deretter brukt til videre forskning.
–Hvert hetteglass inneholder en dose, og det samme hetteglasset brukes til å gi den andre dosen 21 dager etter at første dose er satt, forklarer Lespek Kutumbetov, som er en av forskerne som står bak den kasakhstanske vaksinen.
Vaksinen skal oppbevares i kjøleskaptemperatur på mellom to til åtte grader, og kan ikke fryses ned. De første 50.000 dosene av vaksinen skal etter planen være tilgjengelig i slutten av denne måneden.
QazVac ble registrert som vaksinekandidat av Verdens Helseorganisasjon (WHO) den 15. mai 2020. Den første kliniske testfasen startet allerede i september 2020. Den involverte 44 frivillige som ikke hadde vært smittet med covid-19 og derfor ikke hadde antistoffer. I midten av oktober startet den andre testfasen der 200 frivillige deltok.
19. desember ga det kasakhstanske helsedepartementet grønt lys til fase tre av studiene. 3000 personer meldte seg frivillig og ble vaksinert med QazVac-vaksinen i byene Taraz og Almaty. Det er ikke meldt om alvorlige bivirkninger hos noen av de som deltok i studien.
–Den tredje fasen av den kliniske undersøkelsen vil være ferdig den 9. juli i år. Deretter vil vi gå gjennom informasjonen fra de 3000 personene som har deltatt i studien. Rundt 20 dager senere vil vår rapport bli sendt inn til Helsedepartementet for videre behandling og godkjenning, sier leder for forskningsinstituttet, Kunsulu Zakarya.
Nøkkelord
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Pressemelding: II. felles kollokvium mellom Kasakhstan og Den hellige stol om beskyttelse av barn avholdes i Astana i oktober11.9.2026 16:22:29 CEST | Pressemelding
1. september 2026 Den 2.–3. oktober 2026 vil Det internasjonale senteret for interreligiøs og mellomreligiøs dialog være vertskap for II. felles kollokvium mellom Den hellige stols Dikasteriet for interreligiøs dialog og Det internasjonale senteret i Astana. Hovedtemaet for kollokviet vil være beskyttelse av rettighetene og verdigheten til sårbare barn.
President Kassym-Jomart Tokayev gratulerte Haakon VIII med tiltredelsen på tronen som Norges konge10.9.2026 14:28:13 CEST | Pressemelding
«Denne betydningsfulle begivenheten åpner et nytt kapittel i det norske monarkiets århundrelange historie – et varig symbol på kontinuitet og enhet og en integrert del av nasjonens identitet. Jeg er overbevist om at Deres Majestets hengivne tjeneste og fremtidsrettede lederskap fortsatt vil bidra til landets videre utvikling og folkets velferd», heter det i telegrammet.
Kasakhstans ambassadør i Norge deltok i statsbegravelsen til kong Harald V9.9.2026 23:00:16 CEST | Pressemelding
Oslo, 9. september 2026 – Kasakhstans ambassadør i Norge, Adil Tursunov, deltok i statsbegravelsen til kong Harald V, som fant sted i Oslo.
Felles uttalelse fra utenriksministrene i statspartene i anledning 20-årsjubileet for undertegnelsen av CANWFZ-avtalen8.9.2026 15:22:56 CEST | Pressemelding
Vi, utenriksministrene i statene som er parter i avtalen om en atomvåpenfri sone i Sentral-Asia (heretter kalt «CANWFZ-avtalen»), markerer 20-årsjubileet for undertegnelsen av avtalen i Semipalatinsk.
Tale av Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev i anledning Den internasjonale dagen for tiltak mot atomprøvesprengninger 29. august4.9.2026 12:18:17 CEST | Pressemelding
Kjære landsmenn! I dag markerer det internasjonale samfunnet Den internasjonale dagen for tiltak mot atomprøvesprengninger, som ble opprettet av FNs generalforsamling på initiativ fra vårt land.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom