Kasakhstanske forskere presenterte ny covid-19-vaksine
12.4.2021 18:59:46 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Det er prøver fra de første koronasmittede personene i Kasakhstan i mars 2020 som danner grunnlag for studiene bak den nye vaksinen. Gjennom prøvetaking ble covid-19-viruset hos pasientene isolert, og deretter brukt til videre forskning.
–Hvert hetteglass inneholder en dose, og det samme hetteglasset brukes til å gi den andre dosen 21 dager etter at første dose er satt, forklarer Lespek Kutumbetov, som er en av forskerne som står bak den kasakhstanske vaksinen.
Vaksinen skal oppbevares i kjøleskaptemperatur på mellom to til åtte grader, og kan ikke fryses ned. De første 50.000 dosene av vaksinen skal etter planen være tilgjengelig i slutten av denne måneden.
QazVac ble registrert som vaksinekandidat av Verdens Helseorganisasjon (WHO) den 15. mai 2020. Den første kliniske testfasen startet allerede i september 2020. Den involverte 44 frivillige som ikke hadde vært smittet med covid-19 og derfor ikke hadde antistoffer. I midten av oktober startet den andre testfasen der 200 frivillige deltok.
19. desember ga det kasakhstanske helsedepartementet grønt lys til fase tre av studiene. 3000 personer meldte seg frivillig og ble vaksinert med QazVac-vaksinen i byene Taraz og Almaty. Det er ikke meldt om alvorlige bivirkninger hos noen av de som deltok i studien.
–Den tredje fasen av den kliniske undersøkelsen vil være ferdig den 9. juli i år. Deretter vil vi gå gjennom informasjonen fra de 3000 personene som har deltatt i studien. Rundt 20 dager senere vil vår rapport bli sendt inn til Helsedepartementet for videre behandling og godkjenning, sier leder for forskningsinstituttet, Kunsulu Zakarya.
Nøkkelord
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Diskuterte handelssamarbeid mellom Sentral-Asia og USA19.10.2026 12:52:56 CEST | Pressemelding
Utsiktene til økt handels- og økonomisk samarbeid mellom Sentral-Asia og USA sto på dagsordenen da utenriksministrene fra de sentralasiatiske landene møtte USAs utenriksminister Marco Rubio i Samarkand mandag.
Kasakhstan vil øke årlig transittgods til 100 millioner tonn innen 203515.10.2026 12:28:03 CEST | Pressemelding
Kasakhstan har som mål å øke mengden transittgods gjennom landet til 100 millioner tonn i året innen 2035. Det opplyste statsminister Olzhas Bektenov på et internasjonalt transportforum i Astana.
Kasakhstan har mottatt IJF-flagget før VM i judo i 202714.10.2026 09:30:34 CEST | Pressemelding
Astana— Kasakhstan skal arrangere VM i judo i hovedstaden Astana 7.–14. juni 2027. Landet har nå offisielt mottatt flagget til Det internasjonale judoforbundet (IJF) som bekreftelse på vertsrollen. Det blir andre gang landet arrangerer VM i judo. Mesterskapet blir også en viktig del av forberedelsene fram mot OL i Los Angeles i 2028.
Religionsledere drøftet troens rolle i møte med globale utfordringer9.10.2026 11:55:48 CEST | Pressemelding
ASTANA – Religiøse ledere og internasjonale eksperter fra rundt 20 land møttes 7. oktober i Kasakhstans hovedstad Astana for å drøfte hvordan trossamfunn kan bidra til å møte globale utfordringer. Kunstig intelligens, klimaendringer og rettighetene til barn med uhelbredelige sykdommer sto på dagsordenen.
Kasakhstan og Den hellige stol enige om charter for rettighetene til barn med uhelbredelig sykdom7.10.2026 11:35:39 CEST | Pressemelding
ASTANA, 3. oktober — Dokumentet er utviklet av Det internasjonale senteret for interreligiøs dialog i Kasakhstan og Den hellige stols barne- og universitetssykehus Bambino Gesù. Det skal fremmes videre gjennom Kongressen for ledere av verdens- og tradisjonelle religioner og på internasjonale arenaer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom