Kasakhstans tidligere utenriksminister utnevnt til OSSEs høykommisær for nasjonale minoriteter
4.12.2020 18:10:21 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
"OSSEs institusjonelle krise, som har vart det siste halvåret, er avsluttet i dag. I juli ble mandatene til alle fire lederne for organisasjonens institusjoner suspendert – generalsekretæren, lederen for ODIHR, høykommissæren for nasjonale minoriteter og representanten for mediefrihet ", heter det i en uttalelse fra det kasakhstanske utenriksdepartementet.
Etter en omfattende utvelgelses- og forhandlingsprosess ble det oppnådd enighet, og nye ledere ble valgt under OSSEs ministerrådsmøte, som foregikk digitalt.
"Nominasjonen av ambassadør Abdrakhmanov ble positivt mottatt av OSSE-deltakende stater, som bidro til å danne en bred enighet rundt Kasakhstans kandidatur i åpen konkurranse med andre søkere", sier Kasakhstans utenriksdepartement.
Den kasakhiske diplomaten Abdrakhmanov har betydelig diplomatisk erfaring som utenriksminister, fast representant for Republikken Kasakhstan i FN og OSSE, og som ambassadør i Israel, Østerrike og Sverige.
I 2010 ledet Abdrakhmanov OSSEs faste råd under Kasakhstans ettårige formannskap. Det året holdt OSSE sitt historiske toppmøte i Astana (nå Nur-Sultan).
"Det er viktig å merke seg at tidligere representanter for land "øst for Wien ", inkludert tidligere Sovjetstater og Sentral-Asia, aldri tidligere har vært representert i OSSE-ledelsen. Kasakhstans erfaring med å opprettholde fred og harmoni i et multietnisk og flerreligiøst land bidro til utvelgelsen av den kasakhiske kandidaten, understreker departementet.
OSSE har en omfattende tilnærming til sikkerhet som omfatter politisk-militære, økonomiske og miljømessige og menneskelige aspekter. Organisasjonen adresserer derfor et bredt spekter av sikkerhetsrelaterte bekymringer, inkludert våpenkontroll, tillits- og sikkerhetsbyggende tiltak, menneskerettigheter, nasjonale minoriteter, demokratisering, politistyringsstrategier, terrorbekjempelse og økonomiske og miljømessige aktiviteter. Alle 57 deltakende stater har lik status, og avgjørelser tas ved konsensus på et politisk, men ikke juridisk bindende grunnlag.
Høykommissæren for nasjonale minoriteter har som rolle å gi tidlig varsling og iverksette passende, tidlige tiltak for å forhindre at etniske spenninger utvikler seg til konflikt.
Bilder
Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan klatrer åtte plasser på global innovasjonsindeks30.9.2026 12:43:42 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan har klatret åtte plasser til 73. plass på Verdensorganisasjonen for immaterialretts (WIPO) globale innovasjonsindeks. Det er landets beste plassering på ti år.
Kasakhstans kvinnelag tok sølv i sjakk-OL29.9.2026 15:02:12 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans kvinnelandslag i sjakk tok sølv i sjakk-OL i Samarkand i Usbekistan. Laget gikk gjennom den elleve runder lange turneringen uten tap og endte med 18 poeng. Kina tok gull, mens India sikret bronse.
Tokayev: Kasakhstans folkeråd skal styrke dialogen mellom stat og samfunn25.9.2026 13:18:11 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev ba under det første møtet i Kasakhstans folkeråd det nye organet bli en praktisk arena for dialog mellom staten og samfunnet. Han sa at rådets konstitusjonelle status gir nye muligheter til å håndtere nasjonale og regionale problemer.
Kasakhstans delegasjon deltar ved åpningen av FNs 81. generalforsamling23.9.2026 13:59:58 CEST | Pressemelding
New York, 22. september 2026 – En delegasjon fra Kasakhstan, ledet av Kasakhstans utenriksminister Mukhtar Tileuberdi, deltar under høynivåuken i forbindelse med FNs 81. generalforsamling.
Over 50.000 besøkte bokmesse i Almaty21.9.2026 13:24:44 CEST | Pressemelding
Over 50.000 mennesker besøkte den to dager lange bokmessen KitapFest i Almaty i Kasakhstan. Messen ble arrangert som en del av markeringen av byens dag. Mer enn 60 lokale forlag deltok på messen, som ble holdt i gågaten Arbat. I løpet av de to dagene ble det solgt over 15.000 bøker i ulike sjangre.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom