Kasakhstan starter El-bil produksjon
29.11.2020 18:43:46 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

En regjeringsdelegasjon med statsminister Askar Mamin besøkte nylig paviljongen for nasjonal bilproduksjon i hovedstaden for å se nærmere på utviklingen. Her studerte han blant annet kinesiske modeller som JAC (IEVS4, IEV7S) og NIO (ES6, ES8). Representanter for landets bilindustri orienterte regjeringsdelegasjonen om status og utviklingsperspektiver.
Etter at Tesla begynte å utfordre de tradisjonelle bilprodusentene, har mange land og produsenter kastet seg på. Det å sette sammen en elbil er noe helt annet enn tradisjonelle bensin- og dieselbiler – men mindre komplisert. Mange av utfordrerne holder til i Asia. Shanghai-baserte Nio er et veldig godt eksempel.
Målet for 2021 er produksjon av 1200 elektriske kjøretøy, inkludert busser. I 2022 skal man klare en produksjon på 2000 el-drevne kjøretøy. Per i dag er det vel 50 ladestasjoner i hovedstaden Nor-Sultan. Akkurat nå har man betydelig fokus på infrastrukturen, samtidig som det er viktig å involvere befolkningen i det grønne skiftet. Man har i de senere år blitt mer og mer opptatt av den skade trafikkbelastningen med bensin- og dieseldrevne kjøretøyer gjør, særlig i sårbare naturområder
Den kasakhiske bilindustrien hadde betydelig vekst gjennom første halvår 2020 til tross for COVID-19-pandemien. Andelen innenlandsk-produserte biler nådde 60 prosent de første seks månedene.
Landet ser for seg store eksportmuligheter til sine naboland i Sentral-Asia med en samlet befolkning på ca. 180 millioner mennesker.
Bilder

Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan vil øke årlig transittgods til 100 millioner tonn innen 203515.10.2026 12:28:03 CEST | Pressemelding
Kasakhstan har som mål å øke mengden transittgods gjennom landet til 100 millioner tonn i året innen 2035. Det opplyste statsminister Olzhas Bektenov på et internasjonalt transportforum i Astana.
Kasakhstan har mottatt IJF-flagget før VM i judo i 202714.10.2026 09:30:34 CEST | Pressemelding
Astana— Kasakhstan skal arrangere VM i judo i hovedstaden Astana 7.–14. juni 2027. Landet har nå offisielt mottatt flagget til Det internasjonale judoforbundet (IJF) som bekreftelse på vertsrollen. Det blir andre gang landet arrangerer VM i judo. Mesterskapet blir også en viktig del av forberedelsene fram mot OL i Los Angeles i 2028.
Religionsledere drøftet troens rolle i møte med globale utfordringer9.10.2026 11:55:48 CEST | Pressemelding
ASTANA – Religiøse ledere og internasjonale eksperter fra rundt 20 land møttes 7. oktober i Kasakhstans hovedstad Astana for å drøfte hvordan trossamfunn kan bidra til å møte globale utfordringer. Kunstig intelligens, klimaendringer og rettighetene til barn med uhelbredelige sykdommer sto på dagsordenen.
Kasakhstan og Den hellige stol enige om charter for rettighetene til barn med uhelbredelig sykdom7.10.2026 11:35:39 CEST | Pressemelding
ASTANA, 3. oktober — Dokumentet er utviklet av Det internasjonale senteret for interreligiøs dialog i Kasakhstan og Den hellige stols barne- og universitetssykehus Bambino Gesù. Det skal fremmes videre gjennom Kongressen for ledere av verdens- og tradisjonelle religioner og på internasjonale arenaer.
Kasakhstans president Tokayev ønsker å gjøre Trumps «Washington-modell» for KI global5.10.2026 10:45:06 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev ønsker å gjøre en frivillig amerikansk avtale om kunstig intelligens (KI) til en modell for internasjonalt samarbeid. På sikt mener han modellen kan danne grunnlag for en internasjonal traktat i regi av FN.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom