Kasakhstan rykker opp tre plasser til 25. plass i Verdensbankens Doing Business Report 2020
29.10.2019 21:51:49 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding

Likevel er det fortsatt vanskeligheter med registrering av eiendom og ordninger relatert til insolvens ifølge rapporten.
"Forbedringen av Kasakhstans plassering i rankeringen Doing Business ble mulig takket være regjeringens pågående systematiske arbeid med å reformere eksisterende lovverk, forbedre lisenssystemet, forenkle prosedyrene for etablering av virksomheter, optimalisere statens kontroll- og tilsynsaktiviteter og forbedre forretningsklimaet." Dette er ifølge kommentarer på nettstedet til den kasakhstanske statsministeren Askar Mamin.
Opprykket i rangeringen ble mulig fordi Kasakhstan gjorde det enklere å starte bedrift ved å registrere selskaper i merverdimanntallet på stiftelsestidspunktet. Ifølge rangeringsrapporten var en annen forbedring en styrket tilgang til kreditt ved automatisk å utvide kredittsikring til å gjelde produktene av, inntektene fra og erstatningene av de opprinnelige aktivene og ved å gi sikrede fordringshavere absolutt prioritet under insolvensbehandling.
Kasakhstan forbedret også tilgangen til kredittinformasjon ved å rapportere kredittopplysninger fra forhandlere og gjorde håndteringen av byggetillatelser lettere ved å effektivisere ekspertvurderingen av byggeprosjekter og ved å forbedre prosessen med å få en ny vannforbindelse.
Samtidig bemerker rapporten at noen vanskeligheter med å drive virksomhet i Kasakhstan forblir uløste eller forverres av ny politikk. "Kasakhstan gjorde det også vanskeligere å overføre eiendom ved å kreve ytterligere bevis på betaling av statlige avgifter. Videre gjorde Kasakhstan ordninger relatert til insolvens vanskeligere ved å kreve at alle kreditorer stemmer på ordningen uavhengig av dens innvirkning på deres interesser", nevnes det i rapporten.
På den nye rangeringen ligger Kasakhstan foran Island (26. plass), Østerrike (27. plass), Russland (28. plass), Japan (29. plass), Spania (30. plass), Armenia (47. plass), Hviterussland (49. plass) , Kirgisistan (80. plass) og andre land.
De tre topprangerte landene på rangeringen Doing Business er New Zealand, Singapore og Hong Kong.
Hvert år publiserer Verdensbanken en rangering av 190 land når det gjelder gunstige forretningsbetingelser. Analysen involverer 10 indikatorer, blant annet tid og penger som brukes på å starte bedrift, håndtere byggetillatelser, skaffe strøm, registrere eiendom, få kreditt, beskytte minoritetsinvestorer, betale skatt og handle på tvers av landegrensene.
Bilder
Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan bruker AI-olympiaden til å fremme langsiktige AI-ambisjoner.5.8.2026 19:29:32 CEST | Pressemelding
ASTANA – Over 500 elever fra 106 land deltar i Den internasjonale olympiaden i kunstig intelligens (IOAI), som arrangeres i Astana fra 2. til 8. august. Vertskapet brukes av Kasakhstan til å vise landets ambisjon om å bli en av Eurasias ledende AI-økonomier.
Comic Con Astana 2026 arrangeres i hovedstaden med verdensberømte filmstjerner3.8.2026 18:32:37 CEST | Pressemelding
Fra 6. til 9. august arrangeres den femte utgaven av Comic Con Astana i Kasakhstans hovedstad. Festivalen samler fans av film, serier, tegneserier, dataspill, anime og annen moderne kultur fra hele verden.
Games of the Future 2026 åpnet i Astana med over 800 deltakere31.7.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA: «Games of the Future» vil bli enda en bro for enhet, vennskap og solidaritet mellom landene, sa Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev da han åpnet den internasjonale turneringen i Astana 29. juli.
Fra bronsealder til Silkeveien: Arkeologer avdekker Kasakhstans eldgamle historie29.7.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – Arkeologer og regionale myndigheter arbeider med forskning på og bevaring av viktige kulturminner flere steder i Kasakhstan. Fra bronsealderbosetninger i Rudny til monumenter fra Den gylne horde og et gammelt handelsknutepunkt ved Det kaspiske hav, gir arbeidet ny kunnskap om landets arkeologiske arv og bidrar til langsiktig bevaring.
Kasakhstan oppretter 82 valglokaler i utlandet for Kurultai-valget i august27.7.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstans utenriksdepartement kunngjorde 22. juli sammensetningen av valgkommisjonene som er opprettet ved landets diplomatiske stasjoner i utlandet for å organisere stemmegivningen ved valget til Kurultai 23. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
