Kasakhstan-delegasjon på besøk i Afghanistan

Delegasjonen ble ledet av Erzhan Kazykhan som representerer Kasakhstans president i sammenhenger der internasjonalt samarbeid står på agendaen. Kazykhan møtte Abdul Kabir og Amir Khan Muttaqi som begge reresenterer den midlertidige regjeringen i Afghanistan. I samtalene diskuterte man Kasakhstans tilbud om humanitær bistand til det afghanske folket, samt bilaterale handels- og økonomiske bånd. Under samtalene med Afghanistans midlertidige regjering ble det gitt uttrykk for gjensidig interesse for å gjenopprette tradisjonelle handels- og økonomiske bånd og etterutdanningsprogrammer i Kasakhstan for afghanske studenter.
Kasakhstan har levert fem tusen tonn mel som humanitær hjelp til Afghanistan. Kazykhan har også tilbudt Afghanistan koronavaksinen QazVac-vaksinen. Kasakhstan formidlet også at man vil samordne sin humanitære bistand til Afghanistan i tråd med de beslutninger FN tar i tiden som kommer. Kazykhan møtte også Deborah Lyons i Kabul. Hun er FNs generalsekretærs spesialutsending til Afghanistan. De drøftet hvordan samarbeidet mellom Kasakhstan og FN kunne utvikles for å bekjempe den stadig mer alvorlige humanitære krisen som er under utvikling i Afghanistan.
Bilder




Om Kasakhstans Ambassade i Norge
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Veien til selvstendighet: Kasakhstan og landets bidrag til global utvikling25.12.2025 11:08:41 CET | Pressemelding
De siste årene har det internasjonale samarbeidet gjennomgått store endringer, drevet av utviklingslandenes stadig viktigere rolle i global utvikling. Rask økonomisk vekst i Asia, Midtøsten, Afrika og Latin-Amerika har skapt nye tyngdepunkter i verdensøkonomien. I dag står disse landene for mer enn halvparten av verdens samlede BNP og har fått økt innflytelse på utformingen av den globale bærekraftsagendaen.
Tokajev etterlyser global tillit, FN-reform og sterkere rolle for mellommakter22.12.2025 11:22:06 CET | Pressemelding
ALMATY – President Kassym-Jomart Tokajev holdt 19. desember et foredrag ved United Nations University (UNU) i Tokyo, der han tok til orde for styrket internasjonalt samarbeid i møte med økende geopolitisk spenning.
Slik utvider Kasakhstan dialogen mellom stat og samfunn19.12.2025 12:54:25 CET | Pressemelding
Kasakhstan har det siste tiåret trappet opp dialogen mellom staten og samfunnet gjennom nye institusjonelle ordninger og digitale løsninger. Målet er å styrke innbyggernes medvirkning i politiske prosesser og gjøre forvaltningen mer åpen og inkluderende.
Kasakhisk familie holder liv i eldgammel tazy-tradisjon17.12.2025 10:08:44 CET | Pressemelding
ASTANA – En familie i Kerbulak-distriktet i Kasakhstans Zhetisu-region har i flere tiår arbeidet for å bevare og utvikle tazyen, en gammel kasakhisk mynde som er høyt verdsatt for sin fart og jaktevne. Deres langvarige innsats skjer samtidig som nasjonale tiltak økes for å gjenopprette hundens historiske status og beskytte dens genetiske linje.
Kazakh Film Days arrangert i Oslo12.12.2025 11:58:23 CET | Pressemelding
Oslo, 11. desember 2025 – Den kasakhstanske ambassaden i Norge, sammen med det nasjonale filmselskapet "Kazakhfilm" oppkalt etter Shaken Aimanov, arrangerte "Kazakh Cinema Days" i Oslo fra 19. november til 11. desember 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom