Kampen mot MRSA i landbruket nytter
-Dersom MRSA klarer å etablere seg fast i landbruket vil det koste helsesektoren store summer i smittettiltak årlig. MRSA smitter mellom griser og mennesker, og dersom bakterien finner veien inn til sykehus og pleieinstitusjoner kan det få alvorlige følger for pasientene, sier Baalsrud.
Forebyggende innsats fra svinenæringen og den enkelte produsent har gitt gode resultater.
3 nye typer MRSA ble oppdaget
-Det gledelige her er at vi ikke fant den MRSA-typen vi har kjempet mot i flere år nå. Men derimot ser vi at vi har funnet 3 andre varianter av MRSA hos gris, kjent fra andre deler av samfunnet. Det er ikke sikkert at de er like skadelige, derfor trenger vi mer forskning. Varianter av MRSA som vi ser har evne til å etablere seg og spre seg mellom mennesker og dyr vil vi bekjempe, sier Baalsrud.
Tidlig oppdagelse er viktig
-Jo tidligere vi kan oppdage en smittet besetning, desto mindre blir konsekvensen og kostnadene for samfunnet. Svinenæringa har en struktur som er preget av tett kontakt og mye flytting av dyr, derfor kan et tilfelle av MRSA spre seg raskt over hele landet. Det er grunnen til at vi hvert eneste år bruker mye tid og ressurser på å overvåke tilstanden i norske svinebesetninger, sier Baalsrud.
-Kort oppsummert så er vi veldig godt fornøyd med hva fjorårets tall viser. Forebyggende innsats fra svinenæringen og den enkelte produsent har gitt gode resultater, sier Baalsrud.
Nøkkeltall for 2017:
Antall gårder testet: 826, hvorav:
Avlsbesetninger: 85
Purkeringer (sentrale oppdrettere som sender gris til mange gårder): 12
Smågrisbesetninger: 729
Antall positive besetninger: 3
Antall funn av husdyrassosiert MRSA: 0
Kontakter
Mediehenvendelser: Mattilsynets pressevakt (08.00 - 22.00)
Tel:469 12 910pressevakt@mattilsynet.noAndre henvendelser: Mattilsynets sentralbord
Tel:22 40 00 00postmottak@mattilsynet.noOm Mattilsynet
Mattilsynet er eit statleg, landsdekkjande forvaltingsorgan som er med på å sikre forbrukarane trygg mat og trygt drikkevatn. Vi skal fremje folke-, plante- , fiske- og dyrehelse, miljøvennleg produksjon og etisk forsvarleg hald av fisk og dyr. Mattilsynet har også oppgåver i høve til kosmetikk og legemiddel og fører tilsyn med dyrehelsepersonell.
Mattilsynet sine roller er å utarbeide framlegg til, forvalte og rettleie om regelverk, føre eit risikobasert tilsyn, formidle informasjon og kunnskap og ha beredskap. Mattilsynet skal gi faglege råd til Landbruks- og matdepartementet, Nærings-og fiskeridepartementet og Helse- og omsorgsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Mattilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Mattilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Mattilsynet
Ny organisering i Mattilsynet fra 1. mai2.5.2025 09:36:24 CEST | Pressemelding
Fra 1. mai endrer Mattilsynet organiseringen fra fem geografiske regioner til fire nasjonale tilsynsdivisjoner og et hovedkontor med direktoratsfunksjoner.
Øker tiltakssonen for blåtunge28.4.2025 14:00:27 CEST | Pressemelding
Mattilsynet forventer økt forekomst av blåtunge hos drøvtyggere i år. Derfor utvider vi området med tiltak, som vi håper skal bidra til å begrense spredningen av den alvorlige dyresykdommen. Blåtunge smitter ikke til mennesker, hverken via dyr eller mat.
Ingen funn av MRSA i norske svinehold på fem år20.3.2025 13:00:39 CET | Pressemelding
Heller ikke i 2024 ble det påvist MRSA-bakterier i norske svinehold. Det viser at Norge har lykkes med å forebygge introduksjon og etablering av bakterien som er motstandsdyktig mot flere typer antibiotika.
Mange salmonellapåvisninger hos katt – hold katten ute av fjøset19.2.2025 09:33:34 CET | Pressemelding
Mattilsynet har de siste ukene fått mange meldinger om katter som er smittet av salmonella, nærmere bestemt Salmonella Typhimurium. Det er sannsynlig at smitten kommer fra ville fugler.
Svin med forhøyet vitamin D har gått til mat8.2.2025 21:40:23 CET | Pressemelding
Torsdag ble over 600 tonn egg trukket fra markedet grunnet risiko for høyt innhold av vitamin D. Dette skjedde som følge av en feildosering hos Felleskjøpet Agri i fôr til verpehøns og svin. Nortura har nå informert Mattilsynet om at kjøtt fra ca. 200-300 svin som har spist fôr med forhøyet vitamin D, har gått til mat før feildoseringen ble avdekket. Selv om foreløpige beregninger viser at det ikke er akutt helserisiko knyttet til konsum, ser Mattilsynet alvorlig på at dette har skjedd.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom