Jon Fosse i popsang-format

«Elv på himmelen» slippes i forbindelse med Den Internasjonale Fossefestivalen som går av stabelen på Det Norske Teatret 6-15. september. Festivalen markerer at det i 2019 er 25 år siden Jon Fosse debuterte som dramatiker, og at dikteren fyller 60 år i september. Kolstad skal også opptre med prosjektet på bokmessen i Frankfurt, på lanseringen av Fosses nye verk «Septologien».
Kolstad, som ikke hadde komponert til andres tekster på veldig mange år, fikk et tilbud hun ikke kunne si nei til i 2018. «Det Norske Samlaget ringte meg og lurte på om jeg kunne tenke meg å komponere musikken til deres 150-´årsjubileum, som skulle feires på Det Norske Teatret» sier hun. «Det hadde jeg utrolig lyst til.»
Alle tekstene på «Elv på himmelen» er hentet fra Fosses kritikerroste diktsamling «Stein til Stein» (Det Norske Samlaget, 2013). Sandra Kolstad, som kjente godt til andre deler av Fosses forfatterskap fra tidligere, fikk et sterkt møte med lyrikken hans, og prosjektet utviklet seg fort til å bli omfattende. «Det sier seg vel selv at det å tonesette Jon Fosse er en oppgave en ikke trer inn i uten å føle på en viss form for ærefykt. Men jeg prøvde å ikke tenke så mye, og heller bare nærme meg tekstene som tekster, og se hvor musikken er i dem. Det vil jeg si at er overalt. Det var utrolig inspirerende å jobbe med diktene, og jeg opplevde at det skjedde ting musikalsk som jeg ikke har opplevd før.»
Sangene ble opprinnelig fremført på hovedscenen på Det Norske Teatret av tre sangere fra teateret og Kolstad. «Fordi mottakelsen var så enorm, bestemte teateret, forlaget og jeg oss for å gi dem ut, og var så heldige å få med oss Grappa Musikkforlag på laget.» sier Kolstad. «Jeg hadde ganske tidlig en idé om at jeg ville at alle sangene skulle synges av forskjellige sangere. Jeg likte tanken på at dette kunne være et slags kollektivt prosjekt som formuleres og eies av flere. Jeg skrev rett og slett til noen av mine absolutte favoritter, og var så heldige at de sa ja.»
«Elv på himmelen» har blitt en utgivelse som både åpner nye perspektiver i både Kolstads musikk og i Fosses tekster, og vitner om en skapende kunstner i full blomst.
«Elv på himmelen» utgis på CD, vinyl og digitalt på Grappa Musikkforlag.
Utsolgt lanseringskonsert med gjestevokalister på Det Norske Teatret / Bikubekveld 13. september kl 22.30!
Nøkkelord
Kontakter
Andreas Risanger Meland / andreas@grappa.no / 41419089
Bilder
Om Sounds Like Gold
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
«Twins of Træna» – en varm og billedrik førstesingel fra Trond Kallevågs kommende album - ute i dag12.9.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Under et kunstneropphold på Træna oppdaget Trond Kallevåg en samling unike gamle sort-hvitt-fotografier – og en søskenhistorie som aldri ble fullført. Nå blir den til lyd, i første singel fra det kommende albumet Minnesota.
Trond Kallevåg Releases First Single “Twins of Træna” from Upcoming Album Minnesota12.9.2025 09:05:00 CEST | Press release
During an artist residency on Træna, Trond Kallevåg discovered a collection of unique old black-and-white photographs – and a sibling story that was never completed. Now it is transformed into sound, in the first single from his upcoming album Minnesota.
Nytt album fra Liv Andrea Hauge Trio utforsker følelsen av å være «døgnvill»5.9.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
I dag slipper Liv Andrea Hauge Trio sitt tredje album Døgnville på plateselskapet Hubro. Albumet utforsker tilstanden av å være «døgnvill» – et begrep som beskriver følelsen av å være ute av takt med tid og virkelighet, som ved jetlag eller søvnløshet. Musikken beveger seg i dette rommet mellom struktur og frihet, bevissthet og drøm.
Liv Andrea Hauge Trio releases “Døgnville” – a journey between dream and reality5.9.2025 09:05:00 CEST | Press release
Today, Liv Andrea Hauge Trio releases their third album, Døgnville, on Norwegian label Hubro. The record explores the feeling of being “døgnvill” – a Norwegian term describing the sensation of being out of sync with time and reality, like during jet lag or insomnia. The music inhabits this liminal space between structure and freedom, consciousness and dream.
Yngvil løper "Maraton" - ny låt med treffsikker tekst om eksistensiell krise i joggesko5.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Visepopstjerna Yngvil slipper låta "Maraton" - i morgen står hun klar på startstreken til sitt første halvmaraton!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom