Jon Fosse i popsang-format
12.9.2019 22:37:47 CEST | Sounds Like Gold | Pressemelding

«Elv på himmelen» slippes i forbindelse med Den Internasjonale Fossefestivalen som går av stabelen på Det Norske Teatret 6-15. september. Festivalen markerer at det i 2019 er 25 år siden Jon Fosse debuterte som dramatiker, og at dikteren fyller 60 år i september. Kolstad skal også opptre med prosjektet på bokmessen i Frankfurt, på lanseringen av Fosses nye verk «Septologien».
Kolstad, som ikke hadde komponert til andres tekster på veldig mange år, fikk et tilbud hun ikke kunne si nei til i 2018. «Det Norske Samlaget ringte meg og lurte på om jeg kunne tenke meg å komponere musikken til deres 150-´årsjubileum, som skulle feires på Det Norske Teatret» sier hun. «Det hadde jeg utrolig lyst til.»
Alle tekstene på «Elv på himmelen» er hentet fra Fosses kritikerroste diktsamling «Stein til Stein» (Det Norske Samlaget, 2013). Sandra Kolstad, som kjente godt til andre deler av Fosses forfatterskap fra tidligere, fikk et sterkt møte med lyrikken hans, og prosjektet utviklet seg fort til å bli omfattende. «Det sier seg vel selv at det å tonesette Jon Fosse er en oppgave en ikke trer inn i uten å føle på en viss form for ærefykt. Men jeg prøvde å ikke tenke så mye, og heller bare nærme meg tekstene som tekster, og se hvor musikken er i dem. Det vil jeg si at er overalt. Det var utrolig inspirerende å jobbe med diktene, og jeg opplevde at det skjedde ting musikalsk som jeg ikke har opplevd før.»
Sangene ble opprinnelig fremført på hovedscenen på Det Norske Teatret av tre sangere fra teateret og Kolstad. «Fordi mottakelsen var så enorm, bestemte teateret, forlaget og jeg oss for å gi dem ut, og var så heldige å få med oss Grappa Musikkforlag på laget.» sier Kolstad. «Jeg hadde ganske tidlig en idé om at jeg ville at alle sangene skulle synges av forskjellige sangere. Jeg likte tanken på at dette kunne være et slags kollektivt prosjekt som formuleres og eies av flere. Jeg skrev rett og slett til noen av mine absolutte favoritter, og var så heldige at de sa ja.»
«Elv på himmelen» har blitt en utgivelse som både åpner nye perspektiver i både Kolstads musikk og i Fosses tekster, og vitner om en skapende kunstner i full blomst.
«Elv på himmelen» utgis på CD, vinyl og digitalt på Grappa Musikkforlag.
Utsolgt lanseringskonsert med gjestevokalister på Det Norske Teatret / Bikubekveld 13. september kl 22.30!
Nøkkelord
Kontakter
Andreas Risanger Meland / andreas@grappa.no / 41419089
Bilder
Om Sounds Like Gold
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Konradsen slipper "Live at MUNCH" før de legger ut på Norges- og Europaturne25.9.2026 09:14:17 CEST | Pressemelding
I april markerte Konradsen utgivelsen av sitt kritikerroste tredjealbum "Hunt, Gather" med en utsolgt konsert på MUNCH i Oslo. I dag slipper duoen "Live at MUNCH", som består av tre opptak fra denne spesielle kvelden, samt live-videoer filmet av den prisvinnende regissøren og filmfotografen Martin Bremnes. Lytt her.
Moddi & Kajsa Balto gir nytt liv til samisk kulturskatt25.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
'Gulndasaš' er ute nå!
Yngvil har lagd låtene hun selv kunne trengt - EP-en "PS: ikke si det til noen" er ute nå25.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Det har skjedd mye siden visepop-artisten Yngvil skrev låtene som endte opp på debutalbumet. Hun har blitt eldre, livet har rukket å filleriste henne litt og låtskrivingen har blitt spissere og mindre naiv. På EP-en "PS: ikke si det til noen" skriver hun om sider ved nære relasjoner hun selv har savnet låter om. Lytt til "PS: ikke si det til noen" her.
RUBI hyller pappaen sin med rørende ballade - ute 25. september25.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
Da RUBI alias Ruben Skorstad var liten, kunne pappa fikse alt. Han kunne jage bort monstrene under senga og skremme bort spøkelsene i skapet. Som voksen har Ruben derimot begynt å se mennesket bak helten og innsett at også han lever livet for aller første gang. Nå slipper RUBI «Pappas vise», en hyllest til nettopp barndomshelten sin. «Pappas vise» slippes 25. september. Lytt her.
Anna Lille - 'My Man' - ute nå!11.9.2026 10:05:24 CEST | Pressemelding
"Har du nokon gong vore saman med nokon som vennene dine hata? Då kjem du til å ELSKE denne låta!"
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


