Johan Arnt Vatnan skal jobbe for Statens vegvesen

Vatnan var som en av to utbyggingsdirektører sentral i Nye veier fra 2017 til 2021. Han hadde ansvaret for utbyggingsportefølje 1 . (E6 Ulsberg – Åsen i Trøndelag, E6 Kvænangsfjellet i Troms og Finnmark og E18 Tvedestrand – Langangen i Agder og Telemark).
Statens vegvesen har inngått en avtale med MetierOEC om bistand fra Vatnan på en rekke vegprosjekter og ulike prosesser.
Lang fartstid
Vatnan har lang fartstid i bygg- og anleggsbransjen. Han har vært i ulike leder lederstillinger i Skanska Norge, Helsebygg Midt-Norge, NCC Construction, CorrOcean, NSB Bane (nå Bane Nor) og Dr.Ing A Aas-Jakobsen. Vatnan ledet blant annet milliardutbyggingen av St. Olavs Hospital.
Fornøyd Davik
Utbyggingsdirektør Kjell Inge Davik er svært godt fornøyd med å ha fått med utbyggingsringreven Vatnan på laget til Statens vegvesen.
- Alt vi gjør i Statens vegvesen, Utbygging skal materialisere seg i rette valg, mer veg for pengene, gode prosesser og en forenklet hverdag i prosjektene. Her vil Johan Arnt’s tanker og erfaringer være veldig spennende og relevante for oss, sier Davik.
Vatnan skal bidra tett inn i arbeidet til Kontrakt og marked i Utbyggingsdivisjonen. Direktør for kontrakt og marked, John Atle Haugland, ser mange muligheter for samarbeidet med Vatnan.
- Vi får inn ressursperson med svært relevant erfaring for prosjektene Statens vegvesen skal i gang med, sier Haugland.
God utvikling
Vatnan skal inn som overordnet rådgiver på flere vegprosjekter i Vegvesenet. Han skal også arbeide med å forenkle arbeidsprosesser som leder fram til kontraktsmalene til Vegvesenet.
Nordlendingen mener Statens vegvesen, Utbygging har hatt en god formutvikling siden omorganiseringen i 2020.
- Vegvesenet har brukt tiden godt. Det gjelder blant annet overgangen til totalentrepriser, anskaffelser med forhandlingog tidliginvolvering av entreprenører. Det mener også flere av aktørene i anleggsbransjen, sier Vatnan.
Kontakter
Kjell Inge DavikDivisjonsdirektørStatens vegvesen Utbygging
Tel:90044267Tel:90044267kjell.inge.davik@vegvesen.noBilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Sjåfører gjør hverdagen farlig for vegarbeidere26.6.2025 08:15:00 CEST | Pressemelding
De som arbeider med å gjøre vegen bedre for deg og meg, lever farlig.
Statsråden åpnet E39 Betna-Hestnes25.6.2025 14:32:03 CEST | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård åpnet onsdag 12,8 km ny europaveg mellom Molde og Trondheim.
Tillater elbiler med to passasjerer i kollektivfeltet24.6.2025 13:20:24 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skilter om to strekninger på E18 i Asker og i Bærum for bedre trafikkavvikling. Et pilotprosjekt gir elbiler med to passasjerer tilgang til kollektivfeltet.
Dette er planene for ny rv. 4 fra Oslo til Gjøvik24.6.2025 11:33:48 CEST | Pressemelding
I to runder har Statens vegvesen bygd 27 kilometer ny og utbedret riksveg 4 fra Roa til Lygna. Nå skal Vegvesenet vurdere vegen videre for riksveg 4 mellom Gjøvik og Oslo.
Norgesferie på hjul: Alt på ett nett24.6.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Nettsiden vegvesen.no/turist gir deg svar på det du kan lure på når du er veifarende turist i Norge. Det viktigste er å kjøre trafikksikkert og ta hensyn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom