Jacob Schram slutter i Circle K

«Jeg vil takke Jacob for hans bidrag gjennom 22 år. Han er en visjonær strateg som har bidratt enormt til å utvikle selskapet. Både jeg, konsernledelsen og Jacobs kolleger i Europa, synes det er trist å se Jacob forlate oss, men vi respekterer beslutningen. Vi ønsker ham alt godt,» sier Brian Hannasch, konsernsjef i Couche-Tard.
Som leder for Circle K i Europa har Jacob Schram hatt ansvar for 2.700 bensinstasjoner i ni land med tilsammen 25.000 ansatte.
«Det har vært en fantastisk utvikling og et stort privilegium å lede den europeiske delen av et så viktig, globalt selskap. Jeg er stolt over å ha bygget et fremgangsrikt selskap og et sterkt lederteam i Europa», sier europasjef i Circle K Jacob Schram.
En suksesshistorie
Jacob Schram begynte i Statoil Detaljhandel i 1996, han ledet etableringen av Statoil Retail Europe, sammenslåingen Statoil Energy & Retail og børsnoteringen av Statoil Fuel & Retail i 2010. Etter at Couche-Tard kjøpte selskapet i 2011 har Jacob Schram sittet i konsernledelsen med ansvaret for operasjonen i ni europeiske markeder og en høyt kvalifisert organisasjon.
Jacob var drivkraften bak den globale merkevarestrategien og lanseringen av Circle K som globalt varemerke i 2015, som har vært en stor suksess, også i Europa.
Ny lederkabal
Hans-Olav Høidahl, Executive Vice President Scandinavia og Jørn Madsen, Executive Vice President Central Eastern Europe and Ireland, vil fortsette i Couche-Tards konsernledelse og dele ansvaret for Europa. De vil heretter rapportere direkte til konsernsjef Brian Hannasch.
I tillegg til sin eksisterende rolle, vil Hans-Olav Høidahl ha ansvaret for teamene som støtter de europeiske forretningsenhetene. Han får også ansvaret for strategiske aktiviteter i Europa, og å sikre kontinuerlig forretningsutvikling i tråd med konsernets planer.
Begge ledere satt i ledergruppen da Statoil Fuel & Retail ble børsnotert og senere integrert i Couche-Tard. Begge har hatt nøkkelroller i utviklingen av selskapet, med ansvar for vellykkede oppkjøp og integrasjoner av Shell i Danmark og Topaz i Irland.
Hans-Olav Høidahl har 25 års erfaring med drivstoffsalg og servicehandel. Han har vært sjef for Statoil Energy Norway, europasjef for Fuel value chain og B2B sales i Statoil Eneregy & Retail, og har vært fungerende sjef for Statoil Energy & Retail i fem måneder i 2009. Siden 2010 har han vært ansvarlig for Skandinavia i Statoil Fuel & Retail og Circle K. I dag er Couche-Tards kjeder Circle K og Ingo klare markedsledere i Skandinavia med svært sterke posisjoner hos kundene.
Jørn Madsen har 28 års erfaring med drivstoffsalg og servicehandel, og har hatt en rekke lederstillinger, inkludert sjefsstillingen for Retail Europe i Statoil ASA. Han har vært ansvarlig for retail i Statoil Danmark, og var blant de første lederne med ansvar for å etablere Statoils bensinstasjoner i Baltikum, Polen og Russland.
Han gikk inn i konsernledelsen i Couche-Tard i 2012 som ansvarlig for Øst-Europa og senere også Irland. De siste 5 årene har forretningsområdet han har ansvar for hatt betydelig vekst, både i omfang og lønnsomhet, og Circle K har sterke posisjoner i alle land i hans ansvarsområde.
«Hans Olav og Jørn har jobbet tett med landene de har ansvar for. Med fortsatt støtte fra dem, sammen med det europeiske lederteamet, vil Circle K i Europa fortsatt være en stor bidragsyter på veien til å bli the world’s preferred destination for convenience and fuel,» sier konsernsjef Brian Hannasch.
Kontakter
Pål HeldaasSenior Director Communication
Pål er kommunikasjonsdirektør i Circle K AS, vår europeiske organisasjon, med ansvar for 9 land.
Bilder
Om Circle K Norge
Vi kaller oss energistasjon, helt enkelt – fordi vi tilbyr energi til bilen og deg som er på farten.
Om Circle K Norge AS
-
Circle K Norge driver 456 energistasjoner i Norge, 259 av dem er bemannede stasjoner som tilbyr drivstoff, bilvask, kaffe og mat.
-
Vi bygger ut vårt nettverk av hurtigladere, over 100 stasjoner har til sammen 800 hurtigladere for elbiler.
-
Vi er også drivstoffgrossist og har en rekke terminaler og depoter som forsyner stasjoner og kunder i hele Norge.
-
Ca. 3 000 personer jobber på våre kontorer og stasjoner over hele landet.
-
Circle K har en hundreårig historie i Norge, som Norsk Brændselsolje A/S med merkenavnene MIL og BP, Norsk Olje as (Norol), Statoil Norge AS og Statoil Fuel & Retail AS (Statoil) og nå Circle K Norge AS (Circle K).
Om Couche-Tard
- Circle K er en del av Alimentation Couche-Tard Inc. («Couche-Tard»), en ledende, global aktør innen eMobility, drivstoff og detaljhandel med hovedkvarter i Laval, Canada.
- Couche-Tard opererer i 24 land med nesten 14 100 butikker, hvorav omtrent 10 700 tilbyr drivstoff til veitransport. Omtrent 122 000 mennesker er ansatt i hele nettverket.
Følg pressemeldinger fra Circle K Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Circle K Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Circle K Norge
Circle K: Kortbetaling på plass før nytt lovkrav11.12.2025 13:54:56 CET | Pressemelding
Regjeringen varsler krav om kortbetaling på alle hurtigladere. Circle K ligger allerede i forkant: 98 prosent av selskapets hurtigladere har kortterminal i dag, og de siste oppgraderes nå. Selskapet mener kortbetaling som standard vil gjøre overgangen til elbil enklere for langt flere bilister.
Har fylt opp 18,1 millioner kaffekopper langs veien10.12.2025 14:43:47 CET | Pressemelding
Om lag 240 tonn kaffe har blitt kvernet og traktet på stasjonene til Circle K i år. Innlandet skiller seg klart ut som Norges mest kaffetørste fylke.
Verdens elbilhovedstad får verdens største Circle K-ladepark30.10.2025 09:46:25 CET | Pressemelding
September 2025 er et transporthistorisk vendepunkt for Oslo: For første gang kjørte det flest elbiler gjennom bomringen. Hva passer vel bedre da enn å åpne verdens største Circle K-ladepark i byen som leder an i det elektriske skiftet.
Circle K gjeninnfører 98 oktan15.10.2025 13:07:45 CEST | Pressemelding
Etter økende etterspørsel fra bil- og båtentusiaster gjør Circle K nå comeback med 98 oktan på et utvalg stasjoner.
Har reddet én million måltider i Norge9.10.2025 09:12:18 CEST | Pressemelding
Kunder ved Circle K-stasjoner i Norge har forhindret at én million måltider havnet i avfallet. Det tilsvarer nesten 55 000 bilturer mellom Oslo og Bergen, ifølge matreddingsaktøren Too Good To Go.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

