Internasjonal konferanse til Hamar
56 universiteter og høyskoler fra 12 land i Norden og det sørlige Afrika deltar i SANORD. Til høsten samles forskningsnettverket til konferanse på Hamar.

– Vi ser fram til å være vertskap for et viktig samlingssted for å koble akademikere og institusjoner fra nord og sør. Vi har deltatt i mer enn ti år og ser at nettverket har økende verdi for oss og vårt internasjonale arbeid, sier rektor Peer Jacob Svenkerud ved Høgskolen i Innlandet.
Møttes i Sør-Afrika denne uka
Konferanse på Hamar vil pågå i september 2023. Valget av Hamar som konferansested ble tatt under årets SANORD-konferanse som samlet 230 deltakere ved University of Limpopo i Sør-Afrika denne uka.
– Vi var aktivt tilstede i Limpopo. Tre av de seks fakultetene våre var representert, og flere av høgskolens forskere holdt innlegg og deltok i diskusjoner. Det var også nyttige møter om hvordan vi kan utvikle samarbeidet videre, sier Svenkerud.
56 institusjoner deltar
SANORD er en forkortelse for «Southern African Nordic Centre» og er et nettverk som skal fremme akademisk samarbeid mellom nordiske land og regioner i det sørlige Afrika.
24 nordiske og 32 afrikanske institusjoner deltar i nettverket, og i en rekke felles prosjekter innen forskning og utdanning. Tematikk knyttet til bærekraftig utvikling står sentralt.
– Nord og sør står overfor mange av de samme utfordringene, men ser dem fra ulikt ståsted. Derfor er dialogen på tvers nyttig for å bidra til gode og nye løsninger gjennom felles prosjekter, sier rektor.
Viktig samling
Den årlige konferansen, som samler alle partnere, er sentral i arbeidet med å styrke samarbeidet mellom institusjonene.
Her møtes forskere for å diskutere forsking- og utdanningsspørsmål. I tillegg møtes rektorene og presidentene som leder institusjonene, og administrativt ansatte, for dialog og for å legge til rette for samarbeid mellom institusjoner og land.
Tema for konferansen på Hamar er hvilken rolle høyere utdanning kan spille for å bidra til en rettferdig og bærekraftig framtid, på engelsk formulert som «The role of higher education in contributing to just and sustainable futures”.
Følger opp samarbeid
Under årets konferanse i Sør-Afrika ble det også holdt møter for å følge opp Høgskolen i Innlandet sine samarbeidsavtaler med to universiteter i Namibia.
En namibisk delegasjon besøkte HINN som del av et offisielt statsbesøk i Norge i juni, mens høgskolens ledelse besøkte de to universitetene tidligere i høst.
Nøkkelord
Kontakter
Bente Gaalaas Rønningen Bolme
Seniorrådgiver, internasjonalt utdanningssamarbeid
E-post: bente.bolme@inn.no
Mobil: +47 913 66 782
Bilder


Lenker
Om Høgskolen i Innlandet
Følg pressemeldinger fra Høgskolen i Innlandet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Høgskolen i Innlandet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Høgskolen i Innlandet
For LHBTI+-flyktninger føles Norge ikke bare trygt12.1.2023 10:21:34 CET | Pressemelding
En fersk rapport fra Østlandsforskning gir innblikk i hvordan flyktninger som identifiserer seg selv som LHBTIQ+ opplever sitt møte med Norge.
Nye studier ved Høgskolen i Innlandet i 202310.1.2023 11:00:00 CET | Pressemelding
Bachelor i musikkformidling, fordypning i kriseledelse og bachelor i bærekraftig reiselivs- og arrangementsledelse er blant våre nye og reviderte studier og fordypninger i studieporteføljen.
– Avisene er med på å øke rovdyrkonflikten15.12.2022 07:30:00 CET | Pressemelding
Det er stor forskjell i hvordan lokalaviser og riksaviser omtaler rovdyr. Spesielt lokalavisene bidrar til å holde konflikten varm både gjennom omfang og hvordan dyra blir fremstilt, viser forskning.
Skuffelse over statsbudsjettet for 20236.10.2022 15:27:58 CEST | Pressemelding
– Statsbudsjettet gjør det vanskeligere å løse samfunnsoppdraget vårt, i regionen med landets laveste andel innbyggere med høyere utdanning, sier rektor Peer Jacob Svenkerud ved Høgskolen i Innlandet.
Skal forske frem raskere fotballspillere4.10.2022 10:47:14 CEST | Pressemelding
40 fotballspillere er prøvekaniner når Høgskolen i Innlandet og eliteserieklubben HamKam skal finne ut hvordan du bør trene styrke for å bli kjappere til beins.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom