Insekteksperter varsler vepsesommer
14.7.2020 10:04:31 CEST | If | Pressemelding

Vepseår inntreffer annet hvert år. Huskeregelen er at vepseår faller på årstall som slutter med et partall, ifølge insektekspertene. Det er juli og august som er de store vepsemånedene i Norge.
– Trolig tar antallet veps seg betydelig opp de kommende ukene, sier regionsjef Stian Mjåsund i Anticimex, et landsdekkene selskap som jobber med insekter og skadedyr.
Under koronasitusjonen i sommer har forsikringsselskapet If og Anticimex opprettet en egen spørretelefon om boligspørsmål for forsikringskundene. Mange lurer på hvordan vepsebol kan fjernes selv.
– Svaret er enkelt: Veps gjør sjelden skade på boligene våre og er en naturlig del av den norske faunaen, så du bør helst ikke fjerne bolene med mindre vepsene er svært plagsomme, sier informasjonssjef Sigmund Clementz i If.
Mange opplever imidlertid vepsen som både truende og innpåsliten. Får du vepsestikk, kan det være ganske smertefullt, men vepsestikk er stort sett ikke farlig så lenge du ikke er allergisk.
Hvis du har besluttet å fjerne et vepsebol, kan det faktisk være i seneste laget. Det er mye enklere å fjerne et lite vepsebol på forsommeren, enn et større bol med en stor vepsekoloni som har hatt hele våren og sommeren på å formere seg.
– Hvis du likevel ønsker å fjerne et vepsebol nå, er det forholdsvis enkelt å gjøre det selv så lenge det er lett tilgjengelig. Husk å beskytte deg godt, slik at du unngår stikk, sier Mjåsund.
En enkel måte å fjerne vepsebol på, er å sette en bøtte eller pose under vepsebolet og deretter skjære det ned med en stor kniv. Vepsebolet kan enten druknes i vann eller fryses. Dette er de mest skånsomme metodene, uten bruk av gift.
– En kan også benytte insektmiddel og spraye rett opp i bolet. Men vi anbefaler giftfri metoder, så lenge det lar seg gjøre, understreker Stian Mjåsund i Anticimex.
Dersom et vepsebol befinner seg under bakken eller bak kledningen på huset, kan det være lurt å kontakte et skadedyrfirma som vil lokalisere bolet og deretter foreta trygg bekjempelse.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzInformasjonssjef
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder




Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
If på Arendalsuka 202628.5.2026 16:40:05 CEST | Pressemelding
Vi i If forsikrer om at vi er godt forberedt til Arendalsuka 2026. Både i våre egne arrangementer og fra andres scener vil vi snakke om forebyggende helse, sykefravær og klimatilpasning. Full oversikt her!
Farene som elsparkesyklister bør være klar over15.5.2026 09:47:41 CEST | Pressemelding
Unge under 16 og menn dominerer personskadene på elsparkesykler, viser tall fra If. Mange skader involverer personbiler. For elsparkesykler uten forsikring, kan konsekvensene bli millionregning.
Boligeiere prioriterer mer skadeforebygging6.5.2026 08:01:33 CEST | Pressemelding
Sampo Group leverer et solid resultat i første kvartal, med fortsatt sterk etterspørsel etter Ifs forsikringsprodukter. If ser en tydelig trend innenfor boligforsikring, der stadig flere boligeiere ønsker å forebygge skader på hjemmene sine.
Nye tall: Unge kvinner føler seg utenfor på grunn av sosiale medier9.4.2026 07:21:20 CEST | Pressemelding
Hver tredje kvinne (32 prosent) mellom 18 og 29 år i Norge har følt seg sosialt utenfor eller mindre verdt på grunn av innhold i sosiale medier.
If har fått inn rundt 20 skademeldinger fra «Dave»6.4.2026 07:34:55 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har ved 07.30-tiden mandag, andre påskedag, foreløpig fått inn få skademeldinger som følge av ekstremværet «Dave».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
