Ingen streik – Virke og HK enige etter mekling
12.9.2020 08:27:55 CEST | Virke | Pressemelding

Koronakrisen la en spesiell ramme for årets lønnsforhandlinger. Siden Norge ble stengt ned 12. mars har hundretusenvis vært permittert, titusener har mistet jobben og mange norske virksomheter står fortsatt i en ekstremt krevende situasjon. Deler av handelen går godt, mens andre deler sliter.
Forhandlingene om ny Landsoverenskomst gikk til mekling etter at det ble brudd i forhandlingene mellom Virke og Handel og Kontor 28. august. Etter lang og tøff mekling kom partene til enighet lørdag kl. 08.
– Det var viktig å få til en løsning som ikke knekker ryggen til virksomhetene som står midt i koronakrisen, sier Ivar Horneland Kristensen, administrerende direktør i Virke, handels- og tjenestenæringens hovedorganisasjon.
Det var viktig for Virke å følge det samme likebehandlingsprinsippet for forskuttering av sykepenger som ligger i frontfaget. En annen løsning ville virket konkurransevridende og var derfor aldri aktuell for Virke.
Virke er fornøyd med at enigheten løfter kompetanse og bærekraft og bruker tariffavtalene som et virkemiddel for å styrke dette viktige omstillingsarbeidet.
– Denne avtalen bygger kompetanse i virksomhetene og stimulerer til bærekraftig omstilling i handels- og tjenestenæringen. Målet er å sikre norske arbeidsplasser og konkurransekraft i fremtiden, og dette er et godt steg i den retningen, sier Horneland Kristensen.
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder
Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringen i Norge, og representerer over 24 000 virksomheter. Vi jobber for bedre rammevilkår for våre medlemmer, og et Norge som verdsetter og satser på dem som driver virksomhet.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Matprisveksten fortsetter å avta10.7.2026 08:11:29 CEST | Pressemelding
Tolvmånedsveksten i prisene på matvarer og alkoholfrie drikkevarer fortsatte å avta og endte på 2,3 prosent i juni. Det viser foreløpige tall for konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB). SSB fremhever at prisutviklingen på mat var en av de viktigste årsakene til at den generelle prisveksten (total KPI) var lavere i juni enn i mai.
Virke styrker samfunnspåvirkning og digital omstilling7.7.2026 12:31:35 CEST | Pressemelding
Hovedorganisasjonen Virke styrker laget med to direktøransettelser. Med Gry Larsen som direktør samfunn og Endre Dingsør som direktør IT og digitalisering satser Virke på to områder som blir avgjørende for medlemmenes konkurransekraft i årene som kommer: samfunnspåvirkning og digital omstilling.
Spår tidenes sommerhandel25.6.2026 13:30:52 CEST | Pressemelding
Renteheving og inflasjon til tross: Norske forbrukere åpner for alvor lommeboka i sommer. Virke anslår at nordmenn vil handle for hele 127,5 milliarder kroner i juli og august – den høyeste summen noensinne. Nordland, Agder og en rekke turistkommuner langs kysten og i fjordene kan vente seg rekordomsetning.
Virke og Fellesforbundet enige om grossistavtalen19.6.2026 05:50:00 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet, YTF og Parat ble enige med Virke i meklingen om grossistoverenskomsten fredag morgen, fem timer på overtid.
Enighet i HUK-oppgjøret: trygghet for pensjonsrettigheter18.6.2026 05:19:28 CEST | Pressemelding
Klokken fem om morgenen torsdag 18.juni ble Virke og arbeidstakerorganisasjonene innen innen helse, utdanning og kultur (HUK) enige i årets lønnsoppgjør.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

