Ikke streik - Enighet om ny pensjonsordning for kultursektoren
11.5.2022 05:15:24 CEST | Fagforbundet | Pressemelding
Den nye løsningen innebærer at den såkalte hybridpensjonsordningen skal være hovedregelen for kulturarbeiderne. Denne ordningen sikrer en livsvarig og lik tjenestepensjon for kvinner og menn, noe som var hovedkravet i den den syv uker lange kulturstreiken i høst.
– Vi er tilfredse med at vi har nådd fram til en ny, kollektiv pensjonsordning. Alt i alt fikk vi fram en løsning vi kan anbefale for medlemmene. Vi måtte strekke oss langt for å unngå konflikt, men sitter nå med en løsning vi mener tjener alle våre medlemmer, sier forhandlingsleder Odd Haldgeir Larsen i Fagforbundet.
Hybridpensjon er nå en velprøvd ordning som vi vet er bra for medlemmene. Den er et bedre sikkerhetsnett enn innskuddsordningen, i og med at den legger til grunn livsvarige og kjønnsnøytrale pensjoner. Det spares mer for kvinner enn for menn, den er kollektiv og arbeidsgiver må dekke mer av kostnadene. Til sammen gir dette en høyere pensjon for alle. Samtidig vil det være en åpning for at ansatte som heller vil ha innskuddspensjon, unntaksvis kan velge dette dersom de ønsker det.
I løpet av den tvungne meklingen har Fagforbundet sikret større innflytelse over pensjonsordningen.
– Det var viktig for alle parter å unngå en ny konflikt. Vi skulle gjerne sett at vi fikk en avtale med bare en ordning, men dette var så langt vi kom og vi kan stå for dette resultatet. De ansatte i kultursektoren som er under avtalene i Spekter område 1 har fått rettighetene sine ivaretattpå en god måte, avslutter han.
Kontakter
For nærmere opplysninger: Forhandlingsleder og nestleder i Fagforbundet Odd Haldgeir Larsen. Tlf. 908 78 575
Om Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 415 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten.
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Streik avsluttet i Diakonhjemmet28.8.2026 08:00:06 CEST | Pressemelding
Natt til fredag kom to nye tariffavtaler på plass etter møte hos Riksmekleren.
Streik i Diakonhjemmet omsorg og Diakonhjemmet Stiftelsen26.8.2026 07:46:00 CEST | Pressemelding
Det er streik i Diakonhjemmet omsorg AS og Diakonhjemmet Stiftelsen på grunn av uenighet om opprettelse av nye tariffavtaler. Striden har stått om de sentrale spørsmålene i en tariffavtale: pensjon, lønn og arbeidstid.
Frisørene vant fram i meklinga25.8.2026 11:04:41 CEST | Pressemelding
Det blir ingen frisørstreik etter at Fagforbundet og NHO Service og Handel ble enige i morgentimene tirsdag 25. august.
Fare for frisørstreik – her kan det bli streik19.8.2026 15:10:38 CEST | Pressemelding
Meklingsfristen er ved midnatt natt til tirsdag 25. august. Fagforbundet varsler at 165 frisører i Bergen er klare til streik fra tirsdag morgen hvis meklingen ikke fører fram.
Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte i privat helse og omsorg23.6.2026 17:49:51 CEST | Pressemelding
Forhandlingene mellom Fagforbundet og NHO Geneo om Helse- og omsorgsoverenskomsten førte ikke fram. Dermed går oppgjøret til mekling. Fagforbundets fremste mål for forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst. – Vi har møtt en arbeidsgiver som ikke var villig til å komme oss i møte. Mange av våre medlemmer tjener lite, derfor var reallønnsvekst et krystallklart krav fra oss. Et annet viktig krav var å sikre forskuttering av pleiepenger. Når arbeidsgiver ikke gikk med på disse kravene, måtte det bli brudd, sier Tarjei Leistad fra Fagforbundets ledelse. Avtalen det ble forhandlet om er Helse- og omsorgsoverenskomsten, kalt avtale 481. Fagforbundet forhandlet sammen med FO. Hvis partene ikke kommer til enighet hos Riksmekleren, vil det bli streik. Meklingsdato er foreløpig ikke satt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
