Ikke sett fyr på hjemmekontoret

- Kaster du asken i søpla eller støvsuger rundt ildstedet? Det må du slutte med, sier brannekspert i Frende Forsikring, Øystein Øren.
- Aske fra peis er årsak til branntilløp og nedbrente boliger hvert eneste år. Det er effektivt og koselig å fyre i ovnen på vinterstid, men det krever at du vet hva du skal gjøre med det som blir til overs, sier han.
Brannfare i lang tid
- For å være sikker vil jeg anbefale å la asken ligge i tre-fire dager i et område hvor det ikke er fare for brann, sier branneksperten.
Det kan nemlig være varme eller glør i gammel aske i flere dager etter du koste deg med fyr i peisen. Kullbiter inneholder glør og temperaturen kan stige igjen med god tilgang til oksygen. Ulmende glør holder en temperatur på rundt 500 grader, sier Øren i Frende.
- Håndterer du asken feil, kan det være en betydelig brannrisiko. Varme, brennbart materiale og oksygen er det som skal til at det tar fyr, sier han.
Det er heller ikke spesielt lurt å sette bålrestene utenfor.
- Aske og mindre fragmenter med trevirke kan da bli liggende og gløde. Sammen med trekk eller vind utendørs kan det fort bli til åpne flammer, sier branneksperten.
Skaff deg en sinkbøtte
- Hvis du skal fjerne asken fra ildstedet før det er helt kaldt må du oppbevare det brannsikkert. Det beste alternativet er å bruke en sinkbøtte. Ikke bruk plastposer eller plastbøtter, sier Øren i Frende.
Når du så skal kvitte deg med kald aske skal den kastes i restavfallet.
TIPS: Slik skal du behandle aske og glør
- Kjøp en sinkbøtte eller annet brannsikkert spann med lokk der du kan oppbevare asken i noen dager, til det er helt avkjølt
- Oppbevar spannet utendørs
- Ikke bruk vanlig støvsuger til å gjøre rent i ildstedet
- Hvis du skal bruke støvsuger, kjøp inn spesialutstyr med metallbøtte som kan kobles på for å unngå brann
- All aske skal sorteres som restavfall, og ikke blandes med matavfallet
(Kilde: Frende Forsikring)
Nøkkelord
Kontakter
Øystein Ørenproduktsjef og brannekspert
Tel:+4795258767oystein.oren@frende.noMarius Solberg Anfinsenrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.nowww.frende.no/aktuelt/Bilder


Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 330 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Sjekkliste: Slik får du digital beredskap16.10.2025 07:59:00 CEST | Aktuelt
Vet du hva du skal gjøre hvis noen prøver å hacke deg? Eller hvis det allerede har skjedd? - Mange mister store penger på at de ikke har en plan.
Finn fram refleksen nå: Rekordmange påkjørt i fjor14.10.2025 07:59:00 CEST | Aktuelt
I 2024 ble rekordmange fotgjengere og syklister påkjørt i trafikken. - Nå som høstmørket kommer må du gjøre det enkelt for bilister å se deg.
- Ikke hatt så mange naturskader siden 20159.10.2025 11:51:14 CEST | Aktuelt
- Nå har de fleste meldt skadene sine etter «Amy» og det begynner å roe seg. Ikke siden «Nina» i 2015 har vi sett et tilsvarende antall naturskader hos oss.
Høstløvet kan koste bileierne dyrt9.10.2025 08:01:00 CEST | Aktuelt
Bladene faller i stor stil fra trærne nå. - Det kan ende med dyre, elektriske feil på bilen din.
- Dette kan folk lære etter "Amy"8.10.2025 07:57:00 CEST | Aktuelt
Oppryddingen etter uværet er i full sving og neste høststorm kan komme før du aner det. - Denne traff skikkelig og viser hvor viktig det er å gjøre gode forberedelser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom