Ikke hotellstreik - Forslag til ny avtale på Riksavtalen
24.10.2020 10:31:06 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding

I meklingen på Riksavtalen kom Fellesforbundet og NHO Reiseliv fram til et forslag Fellesforbundets forhandlingsutvalg har valgt å sende på uravstemning. Det blir dermed ikke streik innen hoteller, restauranter, kantiner og cateringbedrifter.
– Vi har fått gjennomslag i tråd med frontfaget, men det er liten tvil om at dette oppgjøret reflekterer at det er en krise i store deler av bransjen, sier Fellesforbundets forhandlingsleder Clas Delp.
Mange deler av bransjen er hardt rammet av koronakrisen, og en stor andel av de 7500 medlemmene er permitterte. Fellesforbundets forhandlingsdelegasjon sender nå resultatet ut på uravstemning.
– Vi skal ikke legge skjul på at dette er langt unna våre opprinnelige krav. Samtidig ønsker vi ikke å ta en beslutning om konflikt uten å ha lyttet til bredden av medlemsmassen. Derfor går vi til det uvanlige skrittet å sende ut resultatet uten en klar anbefaling, sier Delp.
Forsvar av avtalen
Fellesforbundet gikk til forhandlingene med ønske om å heve lønna, spesielt for de lavtlønnede i bransjen. Forbundet ønsket også å få nye bestemmelser som regulerer den utstrakte bruken av "ekstrahjelp" i bransjen.
Flere hoteller bekrefter at opp mot én tredjedel av de som jobber i hotellene er tilkallingsvikarer eller ekstrahjelp, med uforutsigbar arbeidstid og lønn.
– Våre krav ville utviklet Riksavtalen for framtiden. Vi mener hele bransjen vil tjene på tryggere ansatte, med ordnet arbeidstid og lønn, som får utviklet sin kompetanse og blir værende i jobben, sier Delp.
Forhandlingslederen sier det tidlig ble klart at de måtte kjempe for å forsvare Riksavtalen.
– Vi mener arbeidsgiverne burde kommet oss i møte. I stedet opplevde vi en arbeidsgiverside som gikk til angrep på ting som allerede ligger i Riksavtalen. Vi ble både skuffet og overrasket over at arbeidsgiverne ønsket å bruke krisen til å svekke arbeidstakernes rettigheter.
Forhandlingslederen lister opp kravene arbeidsgiver tok med seg inn forhandlingene:
- Arbeidsgiver ville fjerne tillitsvalgtes forhandlingsrett i utarbeiding av vaktlister.
- Arbeidsgiver ville ha utvidet adgang til delte skift, med arbeidsdager som ikke henger sammen.
- Arbeidsgiver ville begrense tillitsvalgtes evne til å beskytte arbeidstakere mot brutalisering av arbeidstid og vaktordninger.
- På høyfjellshotellene ønsket arbeidsgiverne å kunne dele opp arbeidsdagen i et ubegrenset antall skift, om så fra tidlig morgen til sen kveld.
Gir seg ikke på ekstrahjelpene
Selv om arbeidsgiverne ikke ønsker å bedre situasjonen for ekstrahjelpene, sier Clas Delp at Fellesforbundet vil ta kampen for denne gruppen.
– Vi vil nå jobbe langs andre spor for å sikre at flest mulig får fast stilling og ikke må jobbe på tilkalling. Det gjelder å følge opp juridisk de bestemmelsene som gjelder i dag, og å skolere våre tillitsvalgte i denne problematikken, sier han og legger til:
– Vi vil også jobbe for politiske endringer. Vi kan ikke akseptere at hotellene blir løsarbeidersamfunn, slår Clas Delp fast.
Det er bare halvannet år til nye tarifforhandlinger på Riksavtalen. Forhandlingslederen sier arbeidsgiverne kan se fram til harde slag når partene møtes under mer normale omstendigheter.
– Vi har veldig mye å ta igjen. Nå skal vi komme oss gjennom krisen, mens vi vi organiserer flere kolleger og bygger sterke lag inn mot neste lønnsoppgjør i 2022.
Resultatene oppsummert:
Økonomi:
- Det gis et generelt tillegg på kr 0,50 pr time individuelt og på satser fra 1. april 2020
- Det gis et garantitillegg på kroner 1,40 pr time fra 1. april 2020. Disse fordeles med kroner 1,22 på minstelønnssats, og regulering av kvelds-, natt- og helgetillegg med 2,2 prosent.
Kompetanse:
- Partene skal sammen arbeide for at bransjeprogrammet for reiseliv blir videreført etter koronakrisen.
Likestilling:
- Fellesforbundet og NHO Reiseliv understreker viktigheten av et aktivt og målrettet arbeid for likestilling og for å hindre diskriminering. Fellesforbundet og NHO Reiseliv minner partene lokalt om viktigheten av at de gjennom aktivt partssamarbeid tar i bruk likestillings- og diskrimineringsloven.
Forskuttering av sykepenger:
- Forskuttering av sykepenger likestilles. Bedriftene har ikke adgang til å forskjellsbehandle arbeidstaker i bedriften hva gjelder forskuttering av sykepenger.
Bilder

Om Fellesforbundet
Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
Fare for streik i bilbransjen29.5.2026 12:02:35 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet varsler plassfratredelse for 7730 medlemmer fra onsdag 3. juni etter at det er brudd i den frivillige meklingen mellom Fellesforbundet og Norges Bilbransjeforbund.
Streiken er over – et godt resultat for hotell- og restaurantansatte28.5.2026 02:40:20 CEST | Pressemelding
Natt til torsdag ble Fellesforbundet og NHO Reiseliv enige, og streiken er avsluttet. Resultatet sikrer gode lønnstillegg og forskuttering av sykepenger for over 9000 medlemmer i hotell- og restaurantbransjen.
Fellesforbundet varsler boikott av streikerammede bedrifter26.5.2026 08:59:00 CEST | Pressemelding
Streiken på Riksavtalen er nå i sin sjette uke. Dersom konflikten ikke er løst innen 2. juni vil Fellesforbundet iverksette boikott av streikerammede bedrifter.
Arbeidsfolk står sammen - invitasjon til streikemøte26.5.2026 08:10:00 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet og Norsk Arbeidsmandsforbund inviterer til felles streikemøte på Youngstorget 26. mak kl. 1300.
Enighet i mekling for Landsoverenskomst for hotell- og restaurantvirksomheter.23.5.2026 02:02:35 CEST | Pressemelding
Et par timer på overtid ble Fellesforbundet og Virke enige om ny avtale. Den sikrer medlemmene forskuttering av sykepenger helt i tråd med frontfaget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
