If venter mange meldinger om hytteinnbrudd i påsken

I fjor fikk forsikringsbransjen inn 1022 saker om hytteinnbrudd, viser tall fra Finans Norge. Det er 120 færre enn året før.
Årsaken er trolig at det har vært vanskeligere for mobile vinningskriminelle fra utlandet å operere i Norge under koronapandemien, mener forsikringsselskapet If. Den økte kontrollen ved grensene har spilt inn.
Verdiene som ble stjålet og skadene ved hytteinnbruddene i fjor utgjør 32 millioner kroner.
Påskeuka er for mange første gang de er på hytta etter vinteren. Enkelte møter hærverk og tyveri.
– Påsken er alltid en tid hvor vi får inn mange meldinger om at det har vært innbrudd på hytta i løpet av vintermånedene, sier kommunikasjonssjef Sigmund Clementz i If.
– Ved hytteinnbrudd er det dessverre ofte en del ødeleggelser utover selve tyveriene. Ikke sjelden bor og overnatter tyvene en tid også, og bruker hytta eller fritidshuset på en hard måte. I de mest ekstreme tilfellene blir stuegulvet benyttet som toalett, sier Clementz.
Spennet i hva som blir stjålet fra norske hytter er stort, og skiller seg ofte fra innbrudd i boliger.
– Vi i If har fått inn meldinger om alt fra vedstabler til filleryer og dyner som er blitt stjålet. På hytter er det ofte praktiske bruksgjenstander som blir tatt, til forskjell fra tyverier fra boliger. Her er gjerne smykker, mobiltelefoner, datamaskiner og eventuelle kontanter på toppen av tyvenes ønskeliste, sier Clementz.
– Mange hytter har i dag svært høy standard, og det forsvinner en del dyr hjemmeelektronikk, som TV-er og stereoanlegg, fra hyttene. Til forskjell fra boliger, hvor tyvene ofte prioriterer små og kostbare gjenstander, har hytteinnbruddstyvene gjerne lenger tid på seg og kan jobbe i ro og mak. I mange tilfeller kan de også kjøre bilen helt fram til døra, sier Clementz.
Nøkkelord
Kontakter
Sigmund ClementzKommunikasjonssjef | Bolig/Bil
Tel:+47 982 49 805sigmund.clementz@if.noBilder


Om If
If er det største forsikringsselskapet i Norden, med over 4,5 millioner kunder, både privatpersoner og bedrifter. Vi forsikrer hver femte bolig og bil i Norden, og tilbyr personforsikring for privatpersoner og bedrifter.
Vi har 10 000 ansatte, spredt over flere forretningsområder og land, som sammen sørger for at våre privat- og bedriftskunder får riktig hjelp. Takket være vår størrelse og bredde kan vi være nær kundene våre og tilby trygg forsikring. Vårt løfte til kundene våre er kjernen i vår identitet – If hjelper mye.
If er heleid av finske Sampo, som er notert på Nasdaq-børsen i Helsingfors, Stockholm og København. I 2025 ble Topdanmark en del av If. If har hovedkontor i Sverige, og opererer også i Baltikum.
Følg pressemeldinger fra If
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra If på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra If
Flatt startbatteri utgjør flertallet av elbilassistanser22.10.2025 07:31:24 CEST | Pressemelding
Rundt én av tre veiassistanser til elbiler gjelder trøbbel med startbatteriet, ifølge forsikringsselskapet If. Dette er omtrent samme andel som for hybrider eller fossildrevne biler.
If: – Skaff en hyttevenn før vinteren10.10.2025 07:33:20 CEST | Pressemelding
Innbruddstyver, for mye snø på taket og frostsprengte rør med vannskader kan rasere hytta i vintermånedene. Hytteeiere som ikke er jevnlig på hytta i vinter bør sikre seg at noen ser etter den likevel. Det påpeker forsikringsselskapet If.
Færre melder inn «Amy»-skader nå9.10.2025 10:17:10 CEST | Pressemelding
Det store trykket av skademeldinger etter ekstremværet «Amy» avtar. Torsdag klokken 10 har forsikringsselskapet If mottatt 3065 skademeldinger.
960 «Amy»-skader meldt til If – bemanner opp ytterligere5.10.2025 10:55:01 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har søndag klokken 11 mottatt 960 skademeldinger som følge av ekstremværet «Amy». Bemanningen på skadesenteret blir ytterligere styrket søndag.
If har fått inn 50 skademeldinger fra «Amy»4.10.2025 08:16:05 CEST | Pressemelding
Forsikringsselskapet If har ved 08-tiden lørdag fått inn rundt 50 skademeldinger som følge av ekstremværet «Amy».
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom