Idretten samarbeider om å bli plastsmart
Prosjektet «Plastsmart idrett» har fått støtte av Handelens Miljøfond, som også har vært en aktiv del av prosjektets styringsgruppe. Samarbeidsprosjektet har spredd seg til Skiforbundet, Håndballforbundet, Fotballforbundet, Ishockeyforbundet, Seilforbundet og Norges Gymnastikk- og Turnforbund. Det er engasjerte mennesker i hele idretten som har gjort dette mulig.
Plast brukes i stor utstrekning i idretten: i tekstiler, utstyr, anlegg, reklameplakater og bannere, bespisning, giveaways, premier og startnummer. Mye av plasten er et gode og nødvendig for å kunne utøve idretten. Men det brukes også mye unødvendig plast. Særlig på idrettsarrangementer er det mye plast som bare brukes én gang. Det skaper store mengder avfall, og utendørs er det også stor risiko for at plastavfall havner på avveie.
For å se på hva slags plast som brukes, og hvor det er mulig å kutte unødvendig plast, er plastbruken i idretten kartlagt. Kartleggingene viser at det er et stort potensial for å redusere plastbruken i samtlige idretter. Noen av utfordringene er typiske for den enkelte idrett, men det er også mange fellesnevnere. Noen av tiltakene, særlig når det kommer til utfasing av engangsplast, er allerede testet i samarbeid med VM i snøsport for parautøvere på Lillehammer.
– Tradisjonelt har det vært mye plast og engangsplastartikler i idretten. Vi er en stor samfunnsaktør som har mulighet til å bidra og dermed gjøre en viktig forskjell. Idretten når folk flest og kan gjennom et stort nedslagsfelt også påvirke til handling på flere andre arenaer. Vi må begrense bruk av engangsartikler laget av plast, vi må bli flinkere til å sortere avfall, og vi kan gjøre mer plastsmarte innkjøp. Gjennom dette flotte prosjektet skal vi ganske enkelt sette idretten i stand til å bli mer plastsmart, sier Sondre Sande Gullord, 2. visepresident i Norges idrettsforbund.
– Det har vært en glede å samarbeide med Norges idrettsforbund om å gjøre idretten mer plastsmart. Plastkrisen er et av verdens raskest voksende miljøproblemer, og vi har behov for at alle bidrar. Med sine 1,9 millioner og 55 særforbund har norsk idrett en særlig god spredning. Vi har derfor stor tro på at en plastsmart idrett kan ha en enorm effekt både når det gjelder plastbruk, plast på avveie og generell kunnskap om plastproblemet, sier Karoline Andaur, generalsekretær i WWF Verdens naturfond.
Kontakter
Pernille IngebrigtsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:911 53 059pernille.ingebrigtsen@idrettsforbundet.noBilder
Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Åpen time for pressen 18. september16.9.2025 10:27:26 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 18. september kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 3.
Idrettspresidenten: Konstruktivt møte med helsemyndighetene11.9.2025 14:05:39 CEST | Pressemelding
Norges idrettsforbund, Norges Fotballforbund og Sponsor- og Eventforeningen møtte i dag Helse- og omsorgsminister, Jan Christian Vestre. Formålet med møtet var å få nødvendige avklaringer til regelverket for markedsføring av usunn mat og drikke.
Nytt solidaritetsfond for idretten28.8.2025 14:45:00 CEST | Pressemelding
Idrettsklubbene i Norge melder om at stadig flere sliter med å betale treningsavgift og andre utgifter til idretten. I et nytt samarbeid mellom Norges idrettsforbund, SpareBank 1 Østlandet og SpareBank 1 SMN blir det opprettet et solidaritetsfond for å sikre at flere barn og unge kan få oppleve idrettsglede og et sted å høre til.
Åpen time for pressen 22. august19.8.2025 12:39:23 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen fredag 22. august kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 2.
Magnus Nedregotten er kandidat til IOCs utøverkomité26.6.2025 15:28:51 CEST | Pressemelding
IOC bekreftet i dag at lederen av NIFs utøverkomité, Magnus Nedregotten, er en av 11 kandidater til valg på nye medlemmer til IOCs utøverkomité.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom