Idretten samarbeider om å bli plastsmart
Prosjektet «Plastsmart idrett» har fått støtte av Handelens Miljøfond, som også har vært en aktiv del av prosjektets styringsgruppe. Samarbeidsprosjektet har spredd seg til Skiforbundet, Håndballforbundet, Fotballforbundet, Ishockeyforbundet, Seilforbundet og Norges Gymnastikk- og Turnforbund. Det er engasjerte mennesker i hele idretten som har gjort dette mulig.
Plast brukes i stor utstrekning i idretten: i tekstiler, utstyr, anlegg, reklameplakater og bannere, bespisning, giveaways, premier og startnummer. Mye av plasten er et gode og nødvendig for å kunne utøve idretten. Men det brukes også mye unødvendig plast. Særlig på idrettsarrangementer er det mye plast som bare brukes én gang. Det skaper store mengder avfall, og utendørs er det også stor risiko for at plastavfall havner på avveie.
For å se på hva slags plast som brukes, og hvor det er mulig å kutte unødvendig plast, er plastbruken i idretten kartlagt. Kartleggingene viser at det er et stort potensial for å redusere plastbruken i samtlige idretter. Noen av utfordringene er typiske for den enkelte idrett, men det er også mange fellesnevnere. Noen av tiltakene, særlig når det kommer til utfasing av engangsplast, er allerede testet i samarbeid med VM i snøsport for parautøvere på Lillehammer.
– Tradisjonelt har det vært mye plast og engangsplastartikler i idretten. Vi er en stor samfunnsaktør som har mulighet til å bidra og dermed gjøre en viktig forskjell. Idretten når folk flest og kan gjennom et stort nedslagsfelt også påvirke til handling på flere andre arenaer. Vi må begrense bruk av engangsartikler laget av plast, vi må bli flinkere til å sortere avfall, og vi kan gjøre mer plastsmarte innkjøp. Gjennom dette flotte prosjektet skal vi ganske enkelt sette idretten i stand til å bli mer plastsmart, sier Sondre Sande Gullord, 2. visepresident i Norges idrettsforbund.
– Det har vært en glede å samarbeide med Norges idrettsforbund om å gjøre idretten mer plastsmart. Plastkrisen er et av verdens raskest voksende miljøproblemer, og vi har behov for at alle bidrar. Med sine 1,9 millioner og 55 særforbund har norsk idrett en særlig god spredning. Vi har derfor stor tro på at en plastsmart idrett kan ha en enorm effekt både når det gjelder plastbruk, plast på avveie og generell kunnskap om plastproblemet, sier Karoline Andaur, generalsekretær i WWF Verdens naturfond.
Kontakter
Pernille IngebrigtsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:911 53 059pernille.ingebrigtsen@idrettsforbundet.noBilder
Om Norges idrettsforbund
Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF) er det øverste organ i Norges største folkebevegelse. NIFs visjon er idrettsglede for alle.
Følg pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges idrettsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges idrettsforbund
Magnus Nedregotten er kandidat til IOCs utøverkomité26.6.2025 15:28:51 CEST | Pressemelding
IOC bekreftet i dag at lederen av NIFs utøverkomité, Magnus Nedregotten, er en av 11 kandidater til valg på nye medlemmer til IOCs utøverkomité.
Pressemelding fra NIFs påtalenemnd vedrørende Gjert Ingebrigtsen25.6.2025 16:20:41 CEST | Pressemelding
NIFs påtalenemnd behandler anmodninger om påtale for idrettens domsorganer. Den 28. februar 2025 mottok nemnda anmodning fra Norges Friidrettsforbund om påtale og begrenset suspensjon for Gjert Ingebrigtsen.
Åpen time for pressen 19. juni17.6.2025 06:37:10 CEST | Presseinvitasjon
Norges idrettsforbund inviterer til åpen time for pressen torsdag 19. juni kl. 09.30-10.00 etter idrettsstyremøte nr. 1.
Store økninger i tilskuddssatsene til idretts- og nærmiljøanlegg16.6.2025 20:27:05 CEST | Pressemelding
Kultur- og likestillingsdepartementet har i dag lagt fram regelverket for kommende søknadsrunde for spillemidler til anlegg for idrett og fysisk aktivitet.
Antall medlemmer i norsk idrett fortsetter å øke13.6.2025 10:16:38 CEST | Pressemelding
Foreløpige tall fra samordnet rapportering viser at både antall medlemskap og aktive medlemmer fortsetter å øke. – Dette er tall vi kan være imponert over, og viser nok en gang at vår stolte idrettsorganisasjon er et sted å høre til, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom