Idealisme vinner ikke klimakampen alene
– Skal folk ta miljøvennlige valg, må det faktisk lønne seg. De mange nordmenn som har tatt valget og kjøpt en elbil i Norge, er et godt bevis på dette, og denne suksessen må vi ta vare på, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Elbilforeningens generalsekretær mener resultatene er en viktig påminnelse til partiene som nå stiller til stortingsvalg. Foreningen advarer mot å gjøre det mindre lønnsomt å velge utslippsfrie biler.
Økonomi avgjør bilvalget
Økonomi og miljøhensyn er de mest markante grunnene til at bilister velger elbil. Hele 59 prosent av de spurte peker på lave kostnader som den fremste driveren av bilkjøpet.
Men ønsket om å kutte utslipp er også en viktig motivasjon. Hele 19 prosent mener at miljøhensyn er det viktigste når ny bil skal velges.
13 prosent svarer at teknologi og innovasjon er viktigst, men bare 8 prosent mener elbilens gode kjøreegenskaper og komfort er viktigste faktor.
Hvis du vil se dette innholdet fra d3n3udvbogpuxv.cloudfront.net, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Men miljø er viktig for mange
Den samme trenden gjentas når man blir spurt mer inngående om bilvalget.
Hvis du vil se dette innholdet fra d3n3udvbogpuxv.cloudfront.net, gi ditt samtykke øverst på denne siden.
Lavere driftskostnader, lavere vedlikeholdskostnader og gratis eller billigere bompasseringer rangerer høyt når man blir spurt om de fire viktigste argumentene for å velge elbil.
Derimot er adgang til kollektivfelt, billigere parkering og fergepasseringer mindre viktig. Noe av årsaken kan være at fordelene ikke gjelder den store majoriteten av deltakerne i undersøkelsen, men kan likevel være viktig lokalt.
Men når man får oppgi flere grunner til bilvalget, vektlegger flere hensynet til klimaet og lokalmiljøet 41 prosent oppgir klimahensyn som en viktig motivasjon, og 23 prosent peker på de positive konsekvensene for lokal luft
Om undersøkelsen
Elbilisten er en årlig spørreundersøkelse blant norske elbileiere, med over 15.000 respondenter i 2021. Undersøkelsen gir blant annet svar på hvem elbileierne er, hvorfor de valgte elbil, hvordan de bruker elbilen og hvor fornøyde de er med elbilen sin.
Nøkkelord
Kontakter
Christina BuGeneralsekretær
Tel:+47 959 23 139christina@elbil.noLina StøenKommunikasjonsrådgiver
Tel:99091203lina@elbil.noBilder

Lenker
Om Norsk elbilforening
Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø.
Vi har 14 lokalforeninger og over 90.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Elbilrekord kan gi ladetrykk i juleferien18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Rekordsalget av elbiler betyr at mange skal ut på sin første langtur i juleferien. Det kan gi ekstra trykk på ladestasjonene.
EU feiger ut og bremser elbilmålet16.12.2025 18:17:18 CET | Pressemelding
EU vraker sitt ambisiøse mål om kun å selge nullutslippsbiler fra 2035. – Dette er et alvorlig sykdomstegn. I stedet for å satse på framtidens teknologi og ta opp konkurransen med Kina, velger den europeiske bilindustrien å kjempe for gårsdagens teknologi, sier Christina Bu i Elbilforeningen.
Historisk milepæl: Flere elbiler enn dieselbiler3.12.2025 12:33:37 CET | Pressemelding
Fra og med i dag vil elbil være den mest vanlige personbilen på veiene i Norge. − Dette er en bra dag. Vi feirer at det likevel ikke blir full moms på elbiler i 2027 samtidig med at vi kvitterer for at elbilene har slått dieselbilene på norske veier, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Nybilsalg november: Elbilrush før varslet momsøkning1.12.2025 10:40:03 CET | Pressemelding
Det er løp- og-kjøp-elbil-stemning i Norge. Elbilandelen i årets nest-siste måned endte på 97,6 prosent, og fire av fylkene har en elbilandel på over 99 prosent. Aller høyest kommer Telemark med 99,7 prosent! − Dette viser at folk vil ha elbil så lenge den har en konkurransedyktig pris, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.
Hurtigladedekning ikke lenger en bekymring27.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
For tre år siden var dårlig dekning av hurtigladere den største hodepinen for norske elbilister. Nå har bekymringen falt til åttendeplass. Hva skjedde?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
