Hva lags terreng skal du på tur i?
27.3.2023 11:34:41 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Gleder du deg til påske og fine turer i fjellet? Start planleggingen allerede nå. Om du unngår snøskredterreng unngår du også å utsette deg for snøskredfare.
Bratt terreng = snøskredterreng = snøskredfare
Om terrenget er 30° eller brattere kan skred løsne av seg selv, eller du og noen i gruppen din kan løse ut skred. Dette kalles løsneområder for snøskred. Om ruten du planlegger går i områder som er 30° eller brattere må du være klar over at du utsetter deg og gruppen din for snøskredfare.
– Det tryggeste er derfor å unngå terreng som er 30° eller brattere sier vaktleder i Snøskredvarslingen Solveig Kosberg.
Husk også at terrenget under bratte fjellsider er utløpsområder for snøskred. Om skred løsner over deg kan du bli truffet. Du må være ekstra på vakt dersom snøskredvarselet varsler om naturlig utløste skred, fjernutløste skred eller det er en skiløper eller to i bratta over deg.
Bruk Varsom-appen og bratthetskartene
Varsom-appen gir en oversikt over hvor det er løsne- og utløpsområder for snøskred.
– Last ned appen nå om du ikke har gjort det tidligere. I appen kan du også laste ned offlinekart som du kan bruke om du ferdes steder uten mobildekning, sier Kosberg.
På mange DNT hytter henger også bratthetskartene på veggen og de er tilgjengelig i andre digitale løsninger som SeNorge.no og ut.no
I Varsom-appen finner du også oppdaterte snøskredvarsler for de regionene der vi har daglig, regional snøskredvarsling. Varslene gir deg viktig informasjon du må vurdere om du legger turen inn i skredterreng. Varslene oppdateres daglig.
Utfordrende å finne trygge ruter i alpint terreng
I noen deler av landet er det mye bratt terreng og utfordrende å finne ruter hvor du unngår snøskredterreng helt. Her er tipset å bruke bratthetskartene i kombinasjon med varslene.
– Hvis du har tenkt deg inn skredterreng må du selv gjøre en vurdering på om det finnes noen skredproblemer i det konkrete henget. Vær obs på at dette krever mye kunnskap, og særlig hvis det er vedvarende svake lag i snødekket, tipser Kosberg om.
Andre steder i landet er det enklere å unngå skredterreng, men det betyr ikke at det ikke er skredfare i de hengene som finnes.
– Husk også å holde god avstand til skavler. Skavlbrudd fører i gjennomsnitt til et dødsfall i året, avslutter Kosberg.
*********
Følg med på oppdaterte snøskredvarsler på varsom.no
Motta varsler på SMS og/eller e-post (gratis)
Følg oss på Twitter og Facebook
Varsom er en tjeneste levert av Norges vassdrags- og energidirektorat, i samarbeid med Statens vegvesen og Meteorologisk institutt. Målet er å hindre tap av liv og verdier knyttet til flom, snø-, jord- og fjellskred og isforhold i Norge.
Nøkkelord
Kontakter
Snøskredvarslingen (NVE):
Telefon: 488 80 100, mellom klokken 07-20 alle dager, ikke SMS
E-post: snoskredvarsling@nve.no
NVEs pressetelefon: 489 97 667
Snøskredvarslingen
Tel:488 80 100snoskredvarsling@nve.noBilder

Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE avslår søknad om Bjønntjønn kraftverk og pumpestasjon i Nissedal24.9.2026 09:57:10 CEST | Pressemelding
NVE avslår søknaden frå Juvåna Fallrettighetslag SA om løyve til å bygge Bjønntjønn kraftverk og pumpestasjon i Nissedal kommune i Telemark. Kraftverket ville ført til tap av myr og gje negative konsekvensar for registrerte naturverdiar. Samstundes ville inngrepa også gje ulemper for landskap i eit mykje brukt friluftslivsområde.
Vindkraftsøknader i Finnmark leveres 31.januar21.9.2026 14:26:32 CEST | Pressemelding
Kraftselskapene som jobber med vindkraftprosjekter i Finnmark, har samlet bedt om at fristen for innsending av søknader utsettes til 31.januar. Selskapenes hovedbegrunnelse er at enkelte konsekvensutredninger ikke blir ferdige i tide. NVE har valgt å akseptere en utsettelse som skissert i forespørselen.
Vindkraftkommuner får utbetalt 332 millioner kroner18.9.2026 08:18:26 CEST | Pressemelding
Vindkraftprodusenter må hvert år betale en produksjonsavgift, som NVE fordeler til vertskommunene. Dette sikrer at kommuner som stiller areal til rådighet for vindkraft får noe av kraftinntektene. Årets utbetaling til norske vindkraftkommuner er på rett under 332 millioner kroner.
Nå kan man søke om konsesjon til store vannkraftprosjekter digitalt10.9.2026 12:05:00 CEST | Pressemelding
Fra nå av skal også søknader om større vannkraftsaker sendes inn digitalt. Kraftprodusentene får en oversikt over sine konsesjoner og kan foreslå en prioritering av sine saker. Med den nye løsningen på plass, vil NVE få digital støtte til å gjennomføre en tidlig kvalitetssikring, slik at saken er kan sendes ut på høring med en gang etter at den er tatt til behandling. Dette vil bidra til kortere samlet ledetid.
NVE har startet boreprosjekt på ustabilt fjellparti i Kåfjord8.9.2026 08:50:22 CEST | Pressemelding
Siden begynnelsen av august har NVE boret i det ustabile fjellpartiet Indre Nordnes i Kåfjord kommune. Målet er å få mer kunnskap om hva som skjer inne i fjellet og styrke overvåkingen av området.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
