Høy puls i utviklingen av Nasjonale turistveger
8.4.2021 22:30:14 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

Nasjonale turistveger har gjennom et målrettet arbeid blitt en turistattraksjon som får stor internasjonal oppmerksomhet, frister vegfarende turister til Norgesferie og bidrar til verdiskaping i tråd med satsingens hensikt.
Nasjonale turistveger skal fra 2024 fremstå som en helhetlig attraksjon, 30 år etter at Stortinget ga sitt startsignal. Utviklingsarbeidet stopper ikke der og det foreligger planer om flere nye installasjoner langs de atten turistvegene fram mot 2029.
- Både 2020 og 2021 er begivenhetsrike år i turistvegarbeidet, viser årsmeldingen «Turistvegarbeidet 2020 – 2021» fra Statens vegvesen.
Turistveganleggene 2020 – 2021
I 2020 ble ni prosjekter fullført, med Flye 1389 og trappebrua over Vøringsfossen som de to største. I løpet av 2021 skal ytterligere sju tiltak gjennomføres. Fire prosjekter som vil stå ferdig i 2022 startes opp.
Økt lønnsomhet langs turistvegene
I 2020 stadfestet en tredje analyse fra Menon Economics at Nasjonale turistveger medvirker
til økt lønnsomhet blant reiselivsbedrifter langs alle de seks strekningene som så langt er analysert.
Analysene viser opp til fire ganger høyre verdiskapingsvekst blant bedrifter langs turistvegene enn i tilsvarende bedrifter i regionen.
Tre store attraksjoner i trinnvis utvikling.
Fullføring av reiselivsikonene Vøringsfossen, Gjende og Torghatten er viktige element i turistvegsatsinga de kommende årene for å sikre trygge og gode opplevelser og legge til rette for verdiskaping. Alle de store attraksjonene er gjennomført som spleiselag med lokale og regionale bidrag.
Kunst i verdensklasse på Finnmarkskysten
Steilneset minnested med Louise Bourgeois sitt sterke kunstverk ble åpnet av HM Dronning
Sonja i Vardø i 2011. Ti år senere kommer Roni Horn sin tankevekkende glasskunst i Havøysund.
Begge er amerikanske kunstnere blant de ypperste i verden og begge har fått bistand fra dyktige arkitekter.
Nøkkelord
Kontakter
Per RitzerSeniorrådgiverStatens vegvesen, Nasjonale turistveger
Tel:911 04 480per.ritzler@vegvesen.noBilder

Dokumenter
Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Flere trafikkomlegginger når Vestre Strandgate stenges i høstferien23.9.2026 14:50:59 CEST | Pressemelding
Det blir flere trafikkendringer i perioden 25. september til 5. oktober i forbindelse med arbeidene med midlertidig rundkjøring.
Skogrydding langs E39 i Brusdal23.9.2026 11:02:33 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen starter denne uka skogrydding langs E39 i Brusdal på strekningen mellom fylkesveg 5948 og Fremmerholden. Målet er bedre trafikksikkerhet og enklere vinterdrift.
No er dato for oppstart i Lærdalstunnelen klar23.9.2026 10:48:50 CEST | Pressemelding
16. november startar oppgraderinga av Lærdalstunnelen på E16. Trafikantane må førebu seg på 12-timars stengingar og tilpasse reisevanane sine.
Vurderer strakstiltak mot sykkelulykker23.9.2026 06:45:00 CEST | Pressemelding
Ti syklister har mistet livet i år. Nå varsler Statens vegvesen hastegrep for å bedre sikkerheten og inviterer til nasjonal sykkeldugnad.
Ny gang-og sykkelvei på E39 ved Vekslet i Ørsta22.9.2026 13:55:56 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen starter denne uken arbeidet med ny gang- og sykkelvei og busslomme langs E39 ved Vekslet friluftsområde i Ørsta. Den eksisterende bussholdeplassen blir stengt i anleggsperioden, som etter planen varer til 30. november 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
