Historisk seier – pensjon fra første krone i sykehusene
7.11.2019 14:28:33 CET | Fagforbundet | Pressemelding

– Dette er veldig bra. Resultatet i nemnda er bedre enn vi hadde våget å tro på forhånd. Ikke minst at vi fikk rettet opp den store uretten det har vært at minst 4 000 ansatte med stillingsprosenter under 20 prosent ikke hadde pensjonsopptjening. Det får de nå. Mange er unge kvinner, og det vil bety mye for dem at de tjener opp pensjon for alt de jobber. For den enkelte betyr dette en bedre alderspensjon, men ikke minst også sikring ved uførhet og dødsfall, sier nestleder i Fagforbundet, Sissel M. Skoghaug.
Endelig kommer lønna
Skoghaug er glad for at medlemmene endelig vil få en ny tariffavtale og få etterbetalt lønnstillegg fra i sommer og fram til i dag. Mange vil huske at sykehusstreiken i vår endte med tvungen lønnsnemnd og behandling i Rikslønnsnemnda. Nemnda avsa sin kjennelse i dag og det betyr at tariffoppgjøret for 2019 for våre medlemmer i sykehusene nå er avsluttet.
Fikk likebehandling
– Vi fikk et oppgjør for våre medlemmer som er på samme nivå som Sykepleierforbundet fikk for sine medlemmer fra 1. august, sier Skoghaug.
Lik lønn, uansett fagforeningstilknytning
– Spekter tilbød LO-stat og YS lavere lønn enn de avtalte med Sykepleierforbundet. Det gikk ikke rikslønnsnemnda med på. I stedet sikret nemda en lik lønnsutvikling for ansatte i sykehusene uavhengig av hvilket forbund de er organisert i, sier Skoghaug.
Liten, men viktig detalj
–Vi er også veldig fornøyde med at Rikslønnsnemnda sa nei til at arbeidsgiverforeningen Spekter forsøkte å straffe våre medlemmer økonomisk for at de gikk ut i streik ved å flytte på virkningstidspunktet for lønnsoppgjøret. Heller ikke det fikk arbeidsgiversiden gjennomslag for, sier Sissel M. Skoghaug.
Kontakter
For nærmere informasjon: Nestleder i Fagforbundet, Sissel M. Skoghaug: 488 82 407
Bilder

Om Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 415 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten.
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Fagforbundets helsefagarbeider vant rett til overtidsbetaling19.3.2026 12:12:38 CET | Pressemelding
Helsefagarbeideren ved Sykehuset Innlandet har vunnet saken om krav om overtidsbetaling for vakter utover stillingsstørrelsen sin.
Prisen for årets arbeidsgiver i sykehus til avdelingsleder ved Helse Nord-Trøndelag3.3.2026 20:30:27 CET | Pressemelding
Under Fagforbundets sykehuskonferanse 2026 på Hell i Stjørdal, fikk Lars Gunnar Hågensen pris. Han er avdelingssjef ved sterilforsyningen i Helse Nord-Trøndelag, avdeling Levanger og Namsos.
Fagforbundet: – Dypt urettferdig at forskjellene øker13.2.2026 10:29:11 CET | Pressemelding
Gapet mellom de som tjener mest og de som tjener minst økte i 2025, viser fersk rapport fra Teknisk beregningsutvalg (TBU). Fagforbundet krever at hele laget må få økt kjøpekraft, og at de med lav lønn må løftes i årets lønnsoppgjør.
Endelig slutt på konkurranseutsetting av ambulansehelikoptrene9.1.2026 12:58:15 CET | Pressemelding
– Dette er viktig for beredskapen, og for våre medlemmer, som dermed unngår usikkerhet om lønns- og arbeidsvilkår ved operatørskifte, sier leder Helene Harsvik Skeibrok i Fagforbundet som organiserer flere yrkesgrupper i de prehospital tjenestene på sykehusene.
Reagerer på at PBL åpner for å ikke ha tariffavtale18.12.2025 15:20:02 CET | Pressemelding
PBL (Private Barnehagers Landsforbund) har i dag hatt ekstraordinært landsmøte der det er åpnet for å ha barnehager uten tariffavtale. Det reagerer Fagforbundet og Utdanningsforbundet sterkt på.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

