Historisk prestasjon av Victoria Gulliksen

Victoria Gulliksen med hesten Papa Roach var en del av det norske laget sammen med Hege Tidemandsen Larsen/Carvis, Fredrik B. Seim/Quevara van der Vlierbeek Z og Marie Valdar Longem/Echo de Virton som ble nummer 13 i lagkonkurransen. Victoria var eneste norske som gikk videre til tredje runde fredag – hvilket var det Victoria hadde satt seg som mål med årets deltagelse.
-Dette var mitt tredje senior-EM, men jeg har aldri kommet til tredje runde før. Denne gangen gjorde jeg det, jeg nådde målet mitt – og så kvalifiserte jeg til finalen og ble blant topp ti. Det var bare helt, helt fantastisk!
At Victoria red dette mesterskapet med sin 12 år gamle hest Papa Roach var ingen selvfølge. For to år siden, på vei hjem etter lagseier i andre divisjon av nasjonshoppingen i Athen, skadet hesten seg på en løs metallbit på flyet. En sene ble kuttet over, og ingen trodde hesten ville kunne hoppe høyt igjen. Men med god veterinærbehandling, tid og tålmodighet har hesten blitt helt frisk igjen.
Victoria er strålende fornøyd med resultatet, men har beina på jorden.
-Å bli nummer ni i EM, det betyr selvsagt helt enormt mye for meg som rytter. Det er jo det man jobber for. Men, jeg slutter ikke å møkke bokser for det. Hverdagen blir ikke noe annerledes. Og det er jeg glad for! Jeg VIL gjøre dette arbeidet; sportsresultatene er jo mål, men det er det arbeidet man gjør på veien som er gleden!
EM-gullet gikk til tyske André Thieme foran tittelforsvarer Martin Fuchs fra Sveits og Peder Fredricson fra Sverige.
Fakta:
I dette mesterskapet skal rytterne gjennom tre tøffe kvalifiseringsrunder over tre dager, der 65 ryttere skal bli til 50. Blant disse går de 25 beste til finalen – og så 12 til en helt siste, avgjørende runde. Hinderhøyden under mesterskapet ligger på 1,50-1,60 m.
Nøkkelord
Kontakter
Nina JohnsenSportssjef
Tel:452 32 211nina.johnsen@rytter.noBilder
Om Norges Rytterforbund
Norges Rytterforbund ble stiftet 10.desember 1915 og med rundt 32 500 medlemmer er i dag det 11 største særforbundet i NIF. Tilsluttet NRYF er det ca 340 klubber, og 17 kretser. NRYF bygger sine aktiviteter på idrettens grunnverdier. All idrettslig aktivitet skal bygge på grunnverdier som idrettsglede, fellesskap, helse, ærlighet og dyrevelferd. Videre skal alle aktiviteter i regi av NRYF tilrettelegges på en slik måte at sikkerheten settes i høysetet.
Følg pressemeldinger fra Norges Rytterforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Rytterforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Rytterforbund
Topprestasjon: Andreplass i World Cup til Oda Charlotte Lyngvær7.12.2025 22:21:10 CET | Pressemelding
Oda Charlotte Lyngvær leverte en av karrierens sterkeste prestasjoner da hun søndag tok en imponerende andreplass i World Cup-kvalifiseringen i spanske A Coruña. Dette kom bare ett døgn etter at rytteren fra Skedsmokorset sikret femteplass i Grand Prix-klassen på samme arena.
Gulliksen topper World Cup-sammendraget9.11.2025 20:16:58 CET | Pressemelding
Etter en sterk innsats i Verona klatrer Johan-Sebastian Gulliksen til topps i sammendraget for den vest-europeiske ligaen i Longines FEI Jumping World Cup™.
Tre norske topplasseringer i verdenscupen19.10.2025 20:11:22 CEST | Pressemelding
Historisk sterk norsk innsats på sprangbanen med tre ryttere blant topp ti ved Longines FEI Jumping World Cup™ i Oslo.
Suveren juniorseier til Amalie11.8.2025 00:25:25 CEST | Pressemelding
Amalie Marie Litland fra Bergen Rideklubb tok et overlegent gull i juniorklassen på Gjelsten Arena i Lier under NM i sprangridning søndag ettermiddag.
Enda et NM-gull til Ingrid Sandhei Bjørklund10.8.2025 21:55:40 CEST | Pressemelding
Hun var ganske enkelt best på hest – søndag sikret Ingrid Sandhei Bjørklund fra Polarsirkelen Hestesportklubb sikret seg gullet i klassen for unge ryttere under NM i sprangridning, hennes tredje gull så langt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom




