Historisk november-rekord: Har økt salget med 130 prosent
Norges største nettapotek, Farmasiet, har aldri før opplevd så høyt trykk på én måned. – Tydelig at apotekvarer har vært høyt oppe på handlelisten til nordmenn, sier Farmasiet-sjef.
Restriksjoner som følge av koronaviruset og frykt for smitte har forsterket netthandelen kraftig siden mars. Det har handelsstanden og kunder respondert på. Flere, inkludert Farmasiet, har utvidet salget sitt fra kun Black Friday og satset på enten Black Week eller Black November – noe som har vist seg å ha matchet folkets vilje.
– Vi har aldri opplevd et høyere jevnt trykk. Denne måneden har salget økt med 130 prosent. Det betyr at nordmenn har vært flinke til å følge myndighetenes råd om å spre innkjøpene sine, forteller daglig leder i Farmasiet, Hans Kristian Furuseth.
Tross rekordhandel gjennom november har Farmasiet også opplevd solid vekst på selve Black Friday.
– Innsikten fra Nets viser at de fleste forhandlere opplever en nedgang i Black Friday-salget sammenlignet med i fjor på grunn av den gode spredning av innkjøp. Likevel opplevde vi på Black Friday en vekst på 47 prosent sammenlignet med fjoråret, sier Farmasiet-sjefen.
7 av 10 kunder valgte hjemlevering i stedet for post i butikk
Innsikten fra nettapoteket viser også at flesteparten av kundene under årets Black Friday har vært svært bevisste på smittefrykt da de valgte forsendelse.
– Over 70 prosent av alle ordrer på Black Friday ble levert hjem på døren. Samtidig er andelen forsendelser til post i butikk eller hentested halvert fra i fjor, forteller Furuseth.
Koreansk skjønnhet, smertestillende og hudpleie
En undersøkelse Farmasiet gjennomførte tidligere i november viste at hver fjerde nordmann som skulle handle på Black Friday skulle ha noe innen pleie- og skjønnhetskategorien. Furuseth kan bekrefte at det har vært en ekstrem økning på spesifikke produkter:
– Salg innen K-beauty (koreansk skjønnhet) har økt med over 300%, kosttilskudd fra Nycoplus med 200%, Paracet med 400%, og CeraVe, som er stor innen hudpleie, har økt med svimlende 1500%.
– November og Black Friday har vært noen vanvittige dager som definitivt har sementert nettapotekenes plass i markedet, avslutter Hans Kristian Furuseth.
Nøkkelord
Kontakter
Hans Kristian FurusethCEO
Tel:91877516hkf@farmasiet.noBilder
Om Farmasiet
Farmasiet.no drives av Farmasiet Apotek (Farmasiet AS med org. nr: 913379721). Vi holder til i Sandefjord, samlokalisert med Komplett Group. Farmasiet Apotek har egen apotek- og driftskonsesjon fra Statens Legemiddelverk (konsesjonsnummer 1849). I tillegg er apoteket godkjent som et nettapotek. Les mer om nettapotek på Legemiddelverkets offisielle sider om nettapotek.
Alle nettapotek må også ha et apotekutsalg tilgjengelig for kunder. Apotekutsalget har besøksadresse Østre Kullerød 2, 3241 Sandefjord. Lokalene er åpent mellom klokken 9 og 16 mandag til fredag. Vi tilpasser vårt lagerhold av reseptpliktige legemidler løpende etter etterspørsel. Ta gjerne kontakt på forhånd for å sikre at vi har din reseptvare på lager dersom du ønsker å hente ut resept i apotekutsalget.
Følg saker fra Farmasiet
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Farmasiet på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Farmasiet
Apoteksjef mener Covid-19 har endret nordmenns vaner for alltid30.12.2020 11:37:03 CET | Pressemelding
Pandemien har i år skapt høy etterspørsel etter munnbind og hånddesinfeksjon. Sjefen i Norges største nettapotek tror nordmenn kommer til å fortsette å handle legemidler og apotekvarer som aldri før – også etter at situasjonen i landet er tilbake til normalen.
Viagrasalget i Norge til himmels18.12.2020 13:16:54 CET | Pressemelding
Etter at Statens Legemiddelverk åpnet opp for salg av reseptfri Viagra har tablettene flydd ut av hyllene. – Den første uken gikk det mer enn én tablett i minuttet, sier sjef i Norges største nettapotek.
I denne bransjen kommer seniorene til å dominere netthandelen27.11.2020 08:35:56 CET | Pressemelding
Koronapandemien har fått mange til å flytte sine kjøp fra fysiske butikker til nettet, spesielt de yngre. Men i én bransje er det den eldste delen av samfunnet som leder an i netthandelen – apotekbransjen.
Halve Norge vil forby Black Friday i fysiske butikker20.11.2020 11:46:19 CET | Pressemelding
45 prosent av Norges voksne befolkning mener at fysiske butikker ikke burde ha salg på Black Friday. Men selv om årets Black Friday kan bli mer nettbasert, er det lite som tyder på at nordmenn vil droppe handlingen.
Rekordmange skal handle på nett under årets Black Friday: Nettgiganter stålsatt for handelsrekord13.11.2020 13:33:00 CET | Pressemelding
Nesten 2 millioner nordmenn skal handle på nett under årets Black Friday, og omtrent like mange velger bort fysisk handel på grunn av Covid-19. Norske nettbutikker og leveringstjenester stålsetter seg for tidenes handelsrekorder.
Åpner nettapotek for mindreårige17.9.2020 11:26:39 CEST | Pressemelding
Inntil nylig har ikke unge mellom 16 og 18 år hatt mulighet til å hente ut reseptmedisinene sine på nett. – Det er på høy tid at de yngste også får handle anonymt på nett, sier fag- og kvalitetsdirektør i Norges største nettapotek.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom