Historiens første online-NM
Norges Kampsportforbund satser på e-stevner som følge av gjeldende korona-restriksjoner. Denne helgen arrangeres NM i taekwondo mønster som e-stevne for første gang. Nær 100 deltakere er påmeldt, og stevnet kan følges på nett lørdag og søndag.

I løpet av de siste månedene det har blitt avholdt flere e-stevner innen kampsport både i norsk og utenlandsk regi. Norske utøvere har gjort det godt; blant annet konkurrerer taekwondo-utøver og landslagstrener Nina Bansal akkurat nå i online-VM, hvor 500 deltakere fra hele verden stiller. Bansal er allerede klar for finalene, som sendes 7.-12. desember.
Til årets NM i taekwondo mønster er totalt er 87 utøvere fra 19 klubber påmeldt. All informasjon om mesterskapet finner du her.
Gjennomføres hjemmefra
E-stevnene gjennomføres ved at utøvere filmer sine konkurransebidrag hjemmefra og laster disse opp hos arrangørens plattform på nett. Bidragene bedømmes deretter av dommere etter samme kriterier som på fysiske stevner.
Påmeldingstallene viser at årets NM har fått bred oppslutning landet over, påpeker Vegard Henriksen, arrangementssjef i Norges Kampsportforbund.
– Vi ser at introduksjonen av e-stevner har vært en stor suksess, og det er gledelig at norske kampsport-utøvere allerede har gjort seg bemerket også internasjonalt. Med nær hundre påmeldte deltakere er helgens NM det største e-stevnet Norges Kampsportforbund har arrangert hittil. Vi håper at både tilskuere og deltakere får en positiv opplevelse, og ser frem til å videreutvikle og opprettholde e-stevner som konkurransetilbud også når man igjen kan konkurrere fysisk.
Deltar i to NM
Også forrige helg arrangerte Norges Kampsportforbund et norgesmesterskap som e-stevne – da i den kinesiske kampkunsten wushu. Én av deltakerne var Jonas Thorsen Loe (18) fra Oslo. Loe har markert seg internasjonalt med blant annet EM-medaljer de siste årene, og tok ikke uventet gull i årets NM.
– Jonas har konkurrert i taekwondo i tillegg til wushu, og vi er glade for at han også er påmeldt i NM i taekwondo mønster. Vi oppmuntrer unge utøvere til å trene allsidig, og Jonas er en utøver som viser at det er fullt mulig å prestere innen flere av våre idretter. Prestasjonene forrige helg viser at Jonas er i form, og det blir svært spennende å se hva han og resten av utøverne kan få til de kommende dagene, sier Dag Jacobsen, sportssjef i Norges Kampsportforbund.
Tenker utenfor boksen
Som arrangør har man måttet tenke utenfor boksen når man skulle opprette e-stevner som konkurransetilbud for kampsportutøvere. Gitte Østhus, leder av taekwondo-seksjonen i Norges Kampsportforbund, understreker at også et online-NM krever betydelig innsats fra en rekke frivillige, som har nedlagt en viktig innsats siden tidlig i sommer for at mesterskapet skal kunne gjennomføres.
– Det skjer masse “under panseret” i forbindelse med stevner, som ikke er synlig for utøvere og publikum. Dette har vært et “work in progress” fra dag én – og er fortsatt det. Jeg vil rette en stor takk til de frivillige som har lagt ned så mye tid i dette. Ikke minst setter vi pris på alle utøverne og deres klubber, som har vist tålmodighet og forståelse for at ting av og til har tatt tid!
Stevnestart er kl. 10:00 lørdag. Konkurransevideoer og resultatlister publiseres fortløpende i Sportdata.
Nøkkelord
Kontakter
Dag JacobsenSportssjef - sportslig aktivitet
Tel:+47 922 55 988dag@kampsport.noBilder

Om Norges Kampsportforbund

Ullevål Stadion, Sognsveien 75K
0840 Oslo
+47 982 05 267http://www.kampsport.no
Norges Kampsportforbund er et fleridrettsforbund i Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité (NIF). Norges Kampsportforbund er landsdekkende med rundt 450 medlemsklubber og 41.000 enkeltmedlemmer. Forbundet organiserer over 20 ulike kampsporter og målet er å være den ledende organisasjonen for kampsport i Norge.
Sommeren 2020 arrangerer Tokyo de olympiske leker. Norges Kampsportforbund drømmer om å sende norske utøvere for å delta i taekwondo og karate. Det vil være første gang karate er en OL-øvelse. Norge har tidligere kvalifisert seg til fire OL i taekwondo, og kan stolt vise til to sølvmedaljer. Nå jobber Norges Kampsportforbund beinhardt med å kvalifisere de beste til å ta gull i OL i Tokyo. Følg oss : https://www.facebook.com/sammenmottokyo2020/?fref=ts
Følg saker fra Norges Kampsportforbund
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Kampsportforbund på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Norges Kampsportforbund
Taekwondo gull til Alexander Plaipetch-Unes (14) i kadett-EM13.12.2020 12:00:23 CET | Pressemelding
Alexander Plaipetch-Unes imponerte stort i helgens kadett-EM for olympiske vektklasser, og tok til slutt gull etter å ha slått Matvii Forostiuk fra Ukrainia i klassen -65 kilo.
Sølv til Nina Bansal i online World Championships10.12.2020 16:45:33 CET | Pressemelding
Landslagstrener og -utøver Nina Bansal (34) er eneste norske taekwondo-utøver i Online World Taekwondo Championships. Bansal tok i ettermiddag sølv i U40-klassen, som en av åtte utøvere i finalen. Totalt deltok 1500 utøvere fra 98 nasjoner i mesterskapet, og 30 nasjoner var representert i finalene.
Sommer-OL i Paris 2024 uten karate på programmet9.12.2020 10:01:25 CET | Pressemelding
På et møte mandag vedtok The International Olympic Committee (IOC) programmet for sommer-OL 2024 i Paris. Karate, som står på programmet i neste års OL i Tokyo, er dessverre ikke inkludert i lekene i 2024.
Nina Bansal skal konkurrere i Taekwondo VM online.23.11.2020 10:40:00 CET | Pressemelding
I mai i år skulle VM i taekwondo mønster blitt arrangert i Danmark. Grunnet korona-situasjonen ble mesterskapet avlyst, og det internasjonale taekwondo-forbundet inviterer derfor nå til VM som e-stevne. Innledende runder starter 23. november, og landslagstrener og -utøver Nina Bansal (34) er eneste norske utøver i mesterskapet. Bansal er regjerende europamester, og ser frem til å konkurrere om VM-tittelen på nettet.
Wushu: To norske medaljer på første dag i online-EM25.5.2020 13:47:08 CEST | Pressemelding
Som en følge av korona-epidemien ble årets EM i wushu, som var planlagt arrangert i Moskva, avlyst. Det europeiske wushu-forbundet ønsket allikevel å gi utøvere av kinesisk kampsport over hele Europa et konkurransetilbud, og i dag ble derfor online-EM i wushu innledet. Totalt deltar seks norske utøvere i mesterskapet. Allerede på mesterskapets første dag markerte den norske troppen seg, med sølv til Sophia Abramowski (12) og bronse til Jonas Thorsen Loe (17).
TAEKWONDO MØNSTER: NYTT GULL TIL NINA BANSAL11.5.2020 12:17:10 CEST | Pressemelding
Forrige uke arrangerte World Taekwondo Europe (WTE) sin første online-konkurranse i taekwondo mønster. Fem norske utøvere deltok, og landslagstrener og utøver Nina Bansal tok gull i sterk konkurranse mot utøvere fra hele verden. Online-konkurranser har blitt etablert av flere aktører nå i korona-perioden, og stevnene viser stor interesse for å konkurrere hos utøvere verden over. I stevnet avholdt av det europeiske taekwondoforbundet forrige uke deltok hele 1200 utøvere fra 75 nasjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom