Helseutgiftene har økt med 14,8 milliarder

SSB la i dag ut sitt årlige helseregnskap med nøkkeltall for helseutgifter i Norge. Tallene viser også at kostnadsveksten etter 2013 er på 85,7 milliarder, eller 13 786 kroner pr innbygger.
- Dette er svært bekymringsfullt, og viser at regjeringen ikke har kontroll på helseutviklingen. Det må satses massivt på forebygging, mener Lasse Heimdal, generalsekretær i Norsk Friluftsliv.
Fra før vet vi at en vesentlig del av helseutgiftene skyldes livsstil, det vil si lidelser som i hovedsak kan unngås. Og kostnadene ved forebygging er dramatisk mye lavere enn kostnader ved reparasjon. I tillegg kommer gevinsten ved bedre livskvalitet og flere gode leveår for svært mange mennesker.
- Norsk Friluftsliv er svært engasjert i folkehelsespørsmål fordi friluftsliv er Norges største fritidsaktivitet og en viktig kilde til fysisk og psykisk helse, uttaler Heimdal.
- Årsakene til uhelse er sammensatte, og handler i stor grad om levekår, inntekt og utdanning. Men vi ser også at en mer aktive mennesker høster store helsegevinster, og blir mer motivert til å ta fatt i andre livsutfordringer. Tilrettelegging for lavterskel aktivitet i grønne omgivelser i nærmiljøet er svært effektivt og i denne sammenheng utrolig billig. Et bedre samarbeid mellom myndigheter og lokal frivillighet, for eksempel i form at et lokalt aktivitetsråd, bedre arealplanlegging og bedre tilrettelegging for å gå og sykle er blant tiltakene som kan kutte helseutgiftene betydelig, hevder Lasse Heimdal i Norsk Friluftsliv.
Kilde: https://www.ssb.no/nasjonalregnskap-og-konjunkturer/statistikker/helsesat/aar
Nøkkelord
Kontakter
Lasse HeimdalGeneralsekretær
Tel:+47 951 51 194lasse.heimdal@norskfriluftsliv.noBilder

Om Norsk Friluftsliv
Norsk Friluftsliv er fellesorganisasjonen for de 19 store friluftslivsorganisasjonene, med én million medlemskap og flere enn 5000 lag og foreninger.
Vårt oppdrag er å jobbe for at våre medlemsorganisasjoner er i best mulig stand til å bidra til friluftsglede for flere – oftere. Hvert år arrangerer vi Friluftslivets uke over hele landet, fra første helg i september.
Våre medlemsorganisasjoner: 4H Norge, Den Norske Turistforening, Forbundet KYSTEN, Norges Turmarsjforbund, Norges Jeger- og fiskerforbund, KFUK-KFUM-speiderne, Kristen Idrettskontakt, Norges Dykkeforbund, Norges klatreforbund, Norges orienteringsforbund, Norges Padleforbund, Norges Røde Kors, Norges speiderforbund, Skiforeningen, Syklistforeningen, Norsk Kennel klub, Norges Seilforbund, Det norske Skogselskap og Norges Sopp- og nyttevekstforbund.
Følg pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Friluftsliv på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Friluftsliv
Vil kutte millioner til friluftsliv i Friluftslivets år15.10.2025 12:39:17 CEST | Pressemelding
Midt i Friluftslivets år foreslår regjeringen å kutte 15 millioner til friluftslivsaktivitet. – En fullstendig uforståelig beslutning, mener Norsk Friluftsliv.
8 av 10 opplever bedre mental helse av å være ute i naturen10.10.2025 15:14:44 CEST | Pressemelding
De aller fleste opplever at det å være ute i naturen er godt for psyken, men det er langt færre som bruker naturen når de trenger det som mest, viser ny undersøkelse.
Nordmenn har strømmet til vannet denne sommeren4.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Årets sommer ble av det varme slaget, og friluftslivsaktiviteter i og på vann har virkelig fått vind i seilene, ifølge nye tall fra Ipsos.
Instagram og TikTok lokker flere nordmenn ut på tur3.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Sosiale medier spiller en stadig større rolle i å få nordmenn ut i naturen. 8 av 10 unge lar seg inspirere til å dra på tur eller drive med annet friluftsliv, ifølge nye tall fra Ipsos.
Verdens gapahukdag fyller ti år26.9.2025 13:40:33 CEST | Pressemelding
Lørdag 27. september markeres Verdens gapahukdag. Norsk Friluftsliv oppfordrer folk over hele landet til å feire tiårsjubileet for dagen med en tur til nærmeste gapahuk.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom